dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Povodně 2013

Odpadní vody musí být dočasně odváděny přímo do Vltavy

Čerpadla na Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) již nezvládají velký přítok vody na čistírnu. Přítok vody přesáhl jejich kapacitu. Aby se zabránilo velkému poškození technologických zařízení na ÚČOV, byl na čistírně vyhlášen havarijní stav a zastaven přítok vody stokami. V tuto chvíli jsou dočasně veškeré dešťové a odpadní vody odváděny přímo do Vltavy. „Jakmile se situace zlepší, bude provoz čistírny obnoven, předpokládáme, že k tomu dojde buďto zítra nebo ve středu“, uvedla Marcela Dvořáková ze společnosti Pražské vodovody a kanalizace.

Na ÚČOV teď fungují pouze vnitřní procesy k zachování provozu čistící linky, kalového hospodářství a energocentra a zajištění ochrany majetku.

Pražské vodovody a kanalizace pokračují v odčerpávání vody z kanalizace, v provozu je veškerá čerpací technika, jsou uzavřeny všechny klapky na stokové síti a hradidlové komory.

Problémy se mohou objevit na okrajích Prahy, například v Radotíně, kde kvůli výpadku elektřiny nefunguje čerpací stanice na kanalizaci, voda se odčerpává na pěti místech. Podobně lokálně dochází k výtoku vody z kanalizace, například v Bubenči. Dodávka vody je plynulá a v plném provozu jsou obě úpravny vody Želivka a Káraný.

Dodávaná voda splňuje limity dané vyhláškou ministerstva zdravotnictví a z preventivních důvodů bylo na úpravnách vody zvýšeno chlorování pitné vody. Byla také zvýšena kontrola kvality vody.  Úpravna vody Káraný jede na běžný výkon 1000 l/s, byly zde uzavřeny jednotlivé studně, jímací řad Polabsko a Zahrádky, atd., přesto nebyla dodávka vody z Káraného omezena.


Praha si připomíná smutné výročí: na město se valila povodňová vlna, Karlův most nevydržel

2. září 2013 v 09:16

Jedna z největších povodní postihla Prahu na začátku září roku 1890. Silně pršelo od prvního zářijového dne a lijáky trvaly v kuse čtyři dny. Voda se vylila z břehů a zaplavila zhruba třetinu Prahy. Naplaveniny vážně poškodily symbol města – Karlův most.

Další články
Nahoru