Dnes Pondělí - obcasny-dest 20°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 17°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ustavující schůze zastupitelů Prahy bude pokračovat až v druhé polovině února
Opakovaně přerušení ustavující zasedání pražského zastupitelstva bude pokračovat až v únoru. Foto: JP

Ustavující schůze zastupitelů Prahy bude pokračovat až v druhé polovině února

Pražští zastupitelé se sejdou na pokračování své ustavující schůze 16. února. ČTK to sdělil dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Bude to čtvrtá část jednání, které se poprvé konalo začátkem loňského listopadu a kvůli chybějící dohodě o koalici ho zastupitelé opakovaně přerušili. Naposledy v prosinci zastupitelé přerušili volbu lídra koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Bohuslava Svobody (ODS) primátorem, v únoru by na to měli navázat.

Vedení magistrátu podle informací ČTK zvažovalo, že by se zastupitelstvo konalo ještě v lednu, nakonec však platí pozdější termín. „Zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy se v lednu konat nebude. Poprvé se v roce 2023 pražští zastupitelé sejdou 16. února na už čtvrtém jednání ustavujícího zastupitelstva," uvedl Hřib.

Ustavující jednání zastupitelé několikrát přerušili kvůli neúspěšným jednáním o nové koalici, která začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran.

SPOLU prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání zatím skončila neúspěchem. Nyní vyjednávací týmy SPOLU, Pirátů a STAN domlouvají termín další schůzky.

Na jednání zastupitelů loni v prosinci chtělo SPOLU s podporou ANO zvolit primátorem Svobodu, ale volbu odmítla podpořit zastupitelka za SPOLU, dosluhující radní a senátorka Hana Kordová Marvanová, takže chyběl jeden hlas. Volbu zastupitelé přerušili do dalšího jednání. Volbu Svobody primátorem odmítly Praha Sobě, Piráti i STAN.

Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá přes tři a půl měsíce, a je tak nejdelší od vzniku Česka. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl.

V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru