Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Ustavující schůze zastupitelů Prahy bude pokračovat až v druhé polovině února
Opakovaně přerušení ustavující zasedání pražského zastupitelstva bude pokračovat až v únoru. Foto: JP

Ustavující schůze zastupitelů Prahy bude pokračovat až v druhé polovině února

Pražští zastupitelé se sejdou na pokračování své ustavující schůze 16. února. ČTK to sdělil dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Bude to čtvrtá část jednání, které se poprvé konalo začátkem loňského listopadu a kvůli chybějící dohodě o koalici ho zastupitelé opakovaně přerušili. Naposledy v prosinci zastupitelé přerušili volbu lídra koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Bohuslava Svobody (ODS) primátorem, v únoru by na to měli navázat.

Vedení magistrátu podle informací ČTK zvažovalo, že by se zastupitelstvo konalo ještě v lednu, nakonec však platí pozdější termín. „Zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy se v lednu konat nebude. Poprvé se v roce 2023 pražští zastupitelé sejdou 16. února na už čtvrtém jednání ustavujícího zastupitelstva," uvedl Hřib.

Ustavující jednání zastupitelé několikrát přerušili kvůli neúspěšným jednáním o nové koalici, která začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran.

SPOLU prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání zatím skončila neúspěchem. Nyní vyjednávací týmy SPOLU, Pirátů a STAN domlouvají termín další schůzky.

Na jednání zastupitelů loni v prosinci chtělo SPOLU s podporou ANO zvolit primátorem Svobodu, ale volbu odmítla podpořit zastupitelka za SPOLU, dosluhující radní a senátorka Hana Kordová Marvanová, takže chyběl jeden hlas. Volbu zastupitelé přerušili do dalšího jednání. Volbu Svobody primátorem odmítly Praha Sobě, Piráti i STAN.

Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá přes tři a půl měsíce, a je tak nejdelší od vzniku Česka. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl.

V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.


Autor: ČTK

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru