Dnes Čtvrtek - oblacno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ustavující schůze zastupitelů Prahy bude pokračovat až v druhé polovině února
Opakovaně přerušení ustavující zasedání pražského zastupitelstva bude pokračovat až v únoru. Foto: JP

Ustavující schůze zastupitelů Prahy bude pokračovat až v druhé polovině února

Pražští zastupitelé se sejdou na pokračování své ustavující schůze 16. února. ČTK to sdělil dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Bude to čtvrtá část jednání, které se poprvé konalo začátkem loňského listopadu a kvůli chybějící dohodě o koalici ho zastupitelé opakovaně přerušili. Naposledy v prosinci zastupitelé přerušili volbu lídra koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Bohuslava Svobody (ODS) primátorem, v únoru by na to měli navázat.

Vedení magistrátu podle informací ČTK zvažovalo, že by se zastupitelstvo konalo ještě v lednu, nakonec však platí pozdější termín. „Zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy se v lednu konat nebude. Poprvé se v roce 2023 pražští zastupitelé sejdou 16. února na už čtvrtém jednání ustavujícího zastupitelstva," uvedl Hřib.

Ustavující jednání zastupitelé několikrát přerušili kvůli neúspěšným jednáním o nové koalici, která začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran.

SPOLU prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání zatím skončila neúspěchem. Nyní vyjednávací týmy SPOLU, Pirátů a STAN domlouvají termín další schůzky.

Na jednání zastupitelů loni v prosinci chtělo SPOLU s podporou ANO zvolit primátorem Svobodu, ale volbu odmítla podpořit zastupitelka za SPOLU, dosluhující radní a senátorka Hana Kordová Marvanová, takže chyběl jeden hlas. Volbu zastupitelé přerušili do dalšího jednání. Volbu Svobody primátorem odmítly Praha Sobě, Piráti i STAN.

Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá přes tři a půl měsíce, a je tak nejdelší od vzniku Česka. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl.

V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru