Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Ustavující jednání pražského zastupitelstva bude 3. listopadu, nové vedení města zatím není dohodnuto
Poslední zasedání pražských zastupitelů v tomto volebním období se protáhlo do noci. Foto: puc

Ustavující jednání pražského zastupitelstva bude 3. listopadu, nové vedení města zatím není dohodnuto

Ustavující jednání pražského zastupitelstva se bude konat ve čtvrtek 3. listopadu. ČTK to včera řekl dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti). S vyhlášením termínu musel čekat na rozhodnutí Městského soudu v Praze o podaných stížnostech na zářijové komunální volby. Všechny soud zamítl, vyplývá z informací na úřední desce soudu.

Obrátit se na soud se stížnostmi na průběh voleb či zpochybnit zvolení některého z kandidátů mohli lidé do 7. října. K soudu dorazilo celkem 23 stížností na volby na pražský magistrát a radnice městských částí.

„Je to poslední čtvrtek, na který to vychází podle zákonných lhůt a rozhodnutí soudu," uvedl Hřib. Pravidelná jednání pražských zastupitelů začínají tradičně ve čtvrtek ráno.

Návrh programu ustavujícího zasedání pražského zastupitelstva schválili radní na svém pondělním jednání. Všichni zvolení zastupitelé složí slib. V případě, že do té doby vznikne v metropoli nová magistrátní koalice, mohl by být volen nový primátor, jeho náměstci a radní.

Postup vyjednávání tomu ale zatím nenasvědčuje. Pokud nový primátor a nová rada nebudou zvoleni, pokračuje v řízení města dosavadní primátor a současní členové rady.

Anketa

Bude podle vás ve vedení Prahy v následujících čtyřech letech koalice SPOLU s Piráty?

Městskému soudu v Praze dorazilo 23 návrhů zpochybňujících volby do pražského zastupitelstva a zastupitelstev městských částí, což je proti volbám před čtyřmi lety o dva méně. Šest stížností bylo na magistrát a zbylé na 11 radnic.

Stěžovatelé se na soud obraceli mimo jiné s návrhy na zneplatnění voleb, přepočítání hlasů a v několika městských částech stěžovatelé podali návrh kvůli podezření, že někteří kandidáti sice mají v dané městské části trvalé bydliště, ale bydlí jinde.

Volby na magistrát v Praze letos vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty.

Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů. Za preferovanou označil vítěz voleb koalici kopírující vládní formát Spolu, Piráti a STAN, jednání o ní zatím nepokročila.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru