dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Ústavní stížnost: Bývalým radním vadí v kauze Opencard výběr soudce. Náhoda, reaguje Puci
K ústavní stížnosti se připojí i bývalý radní odpovědny za oblast kultury Václav Novotný. Foto: Jindřich Dvořák

Ústavní stížnost: Bývalým radním vadí v kauze Opencard výběr soudce. Náhoda, reaguje Puci

Bývalí pražští radní za TOP 09, kteří čelí obžalobě kvůli projektu Opencard, se rozhodli podat ústavní stížnost. Vadí jim, že o jejich případné vině a trestu má rozhodovat stejný soudce, který v první větvi kauzy uznal vinnými magistrátní úředníky. ČTK to dnes řekl jeden z obžalovaných, právník a pražský zastupitel Lukáš Manhart. Podle mluvčí Městského soudu v Praze Markéty Puci je to, že obě kauzy dostal na stůl totožný soudce, jen shoda náhod.

Státní zastupitelství viní desítku radních včetně exprimátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) ze zvýhodnění firmy Haguess při zadání zakázky na podporu programového vybavení k projektu Opencard. Vytýká jim porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Bývalí radní vinu odmítají, kvůli licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.

Případem se má od 1. září zabývat senát Alexandera Sotoláře. A právě to zástupci TOP 09, kterým v případě prokázání viny hrozí až osmileté vězení, kritizují. „Je velmi podivné, jakým způsobem byl vybrán. Za svou praxi jsem se s tím nesetkal. Dnes jsme se dohodli, že v příštím týdnu podáme ústavní stížnost, ve které budeme argumentovat porušením práva na zákonného soudce. Zároveň podáme k pražskému městskému soudu námitku podjatosti soudce Sotoláře," uvedl Manhart.

Zastupitel dodal, že v tomto postupu není nic osobního, Sotolářovu práci prý jako právník zná a považuje ji za velmi kvalitní. Upozornil ale, že soudce při rozhodování o první větvi kauzy vyjadřoval názor i na další konsekvence ohledně projektu Opencard. K ústavní stížnosti se podle Manharta připojí i Hudeček a bývalí radní Pavel Richter, Václav Novotný a Helena Chudomelová.

Mluvčí soudu Puci jakékoliv spekulace odmítá. Systém přidělování kauz podle ní vychází z aktuálního rozvrhu práce, který je volně dostupný na webu soudu.

Kauzu radních dostal původně přidělenou podle automatického systému předseda senátu Petr Novák. Toho však následně vrchní soud vyloučil z rozhodování pro možnou podjatost – Novák totiž obžalobu vrátil státnímu zastupitelství k došetření. Na řadu tak přišel Sotolář, který Nováka podle současného rozvrhu práce zastupuje.

„Pokud dojde k vyloučení předsedy senátu z rozhodování až po přidělení věci, věc vyřizuje předseda senátu zastupující vyloučeného předsedu senátu," vysvětlila toto pravidlo Puci. Systém v tomto ohledu podle ní funguje řadu let stejně.

Sotolář se obdobně dostal i k první větvi kauzy opencard. Tu automatický systém původně přidělil soudci Jiřímu Říhovi. Pražský vrchní soud ale poté vyhověl státní zástupkyni Dagmar Máchové, která namítala, že Říha je podjatý, protože jeho manželka hájí jednoho z radních v druhé větvi kauzy. Sotolář tehdy podle rozvrhu práce zastupoval právě Říhu, a případ tak nakonec dostal on.

V první větvi kauzy Opencard Sotolář magistrátním úředníkům původně rozdal podmíněné tresty. Uvedl tehdy, že Haguess neměla zakázku v projektu získat, protože nesplňovala zadávací podmínky.

Zároveň ale podotkl, že úředníci rozhodně nebyli hlavními hybateli událostí. Za průběh veřejné zakázky odpovídali v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS).


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru