dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Ústavní soud potvrdil možnost obcí regulovat hazard. Jak zareaguje metropole?
V některých lokalitách Prahy jsou herny na každém rohu. Ilustrační foto: autor

Ústavní soud potvrdil možnost obcí regulovat hazard. Jak zareaguje metropole?

Přechodné období, které v zákoně o loteriích prakticky znemožňovalo obcím na svém území do roku 2015 účinně regulovat hazard, dnes zrušil ústavní soud. Všechny obce tak mohou vyhláškami hazard nyní zakázat. Jak se k rozhodnutí postaví Praha?

Doposud se dařilo obcím regulovat množství výherních hracích přístrojů, ale na takzvané videoloterijní terminály povolované ministerstvem financí, které jsou pro laiky od hracích přístrojů prakticky nerozeznatelné, byly krátké.

Například v Praze se od roku 2007 podařilo snížit počet výherních hracích přístrojů mimo kasin o více než polovinu na počet zhruba 4000, ale počet videoloterijních terminálů se za poslední čtyři roky zvýšil více než desetkrát na dnešních více než 9 000. Kvůli tomu se v metropoli počet automatů v posledních letech konstantně zvyšuje.

Terminály pod ochrannými křídly

Dnešním rozhodnutím soudu se vyřešil paradox, který nastal na začátku loňského roku. Tehdy začala platit novela zákona o loteriích, která rozšířila možnosti obcí (a tedy i Prahy) regulovat hazard.

Zároveň ale novela zavedla přechodné tříleté období, během kterého se neměla regulace vztahovat na dříve vydaná rozhodnutí.

Povolení k provozování videoloterijních terminálů, která odporovala platné vyhlášce hl. m. Prahy a měla by být ministerstvem financí odebrána, tak byla od 1. ledna 2012 „vzata pod ochranná křídla“ do takzvané přechodné doby novely zákona o loteriích.

Hrozí arbitráže?

Terminálů, které povolovalo ministerstvo financí, se tak mohou být nyní obce zbavit. Následující týdny a měsíce ukážou, jak se k novému stavu věcí postaví Praha jako celek a jednotlivé městské části. Pražský patriot se bude problematice dále věnovat.

Odpůrci hazardu dnešní rozhodnutí soudu považují za průlomové a oslavují ho. Naopak provozovatelé loterijních systémů varují, že zrušení přechodné lhůty spory povede k žalobám a arbitrážím ze strany podnikatelů v hazardním průmyslu. Varují také před vznikem černých heren.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru