Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ústavní soud odmítl stížnost kvůli nákladům za vyklizení Kliniky v Praze
Strkanice mezi příznivci Kliniky a ochrankou doprovázející exekutora. K vyklizení sociálního centra došlo před třemi lety. Foto: Jan Puci

Ústavní soud odmítl stížnost kvůli nákladům za vyklizení Kliniky v Praze

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Terezy Virtové, po které exekutor žádá úhradu nákladů za vyklizení někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika. Loni ústavní soudci sice konstatovali, že odměna exekutora Iva Luhana, která činila 290 000 korun, je nespravedlivě vysoká, v případě nákladů exekuce, stanovených na 610 000 korun, se ale rozhodli nezasáhnout. Stížnost označili částečně za nepřípustnou, částečně za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení.

Virtová byla členkou kolektivu Kliniky v Praze na Žižkově. Exekutor Luhan, kterého vyklizením centra pověřila Správa železnic, uplatnil své nároky právě vůči Virtové. Náklady exekuce stanovil na téměř milion korun. Obvodní soud pro Prahu 3 snížil částku na zhruba 610 000 korun.

V ústavní stížnosti Virtová například zpochybňovala to, zda lze k účelně vynaloženým nákladům řadit najatou bezpečnostní službu. Zpochybnila také to, zda právě ona jako členka kolektivu má nést náklady exekuce.

Sama prý exekuci nijak nebránila a za lidi v objektu neodpovídala, neorganizovala je a neřídila.

Ústavní soudci však nezjistili žádné porušení základních práv. Zdůraznili, že po dřívějších soudních rozhodnutích, včetně usnesení ÚS z roku 2018, si musela být Virtová vědoma toho, že „bezdůvodné okupování kliniky stěžovatelkou a jejím kolektivem bez právního důvodu" je z ústavněprávního hlediska neakceptovatelné. Pokud dobrovolně nesplnila povinnost vyklidit objekt, odpovídá za náhradu nákladů.

„Ačkoliv ÚS nezpochybňuje, že předmětná exekuce Kliniky se vymyká běžným standardům jiných exekučních řízení, nemůže ani obsáhlá polemika stěžovatelky se závěry exekučního soudu v otázce nákladů exekuce, respektive nákladů oprávněného, v tomto řízení o ústavní stížnosti zajistit úspěch ve věci," stojí v usnesení.

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem.

V loňském nálezu ÚS konstatoval, že exekutor chyboval při vyčíslení vlastní odměny. Sumu přes 290 000 korun stanovil nikoliv za jednu nemovitost, ale podle počtu místností. Bylo to v rozporu s principem elementární spravedlnosti, řekl tehdy ÚS.

 


Autor: ČTK

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru