Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Ústavní soud odmítl stížnost kvůli nákladům za vyklizení Kliniky v Praze
Strkanice mezi příznivci Kliniky a ochrankou doprovázející exekutora. K vyklizení sociálního centra došlo před třemi lety. Foto: Jan Puci

Ústavní soud odmítl stížnost kvůli nákladům za vyklizení Kliniky v Praze

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Terezy Virtové, po které exekutor žádá úhradu nákladů za vyklizení někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika. Loni ústavní soudci sice konstatovali, že odměna exekutora Iva Luhana, která činila 290 000 korun, je nespravedlivě vysoká, v případě nákladů exekuce, stanovených na 610 000 korun, se ale rozhodli nezasáhnout. Stížnost označili částečně za nepřípustnou, částečně za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení.

Virtová byla členkou kolektivu Kliniky v Praze na Žižkově. Exekutor Luhan, kterého vyklizením centra pověřila Správa železnic, uplatnil své nároky právě vůči Virtové. Náklady exekuce stanovil na téměř milion korun. Obvodní soud pro Prahu 3 snížil částku na zhruba 610 000 korun.

V ústavní stížnosti Virtová například zpochybňovala to, zda lze k účelně vynaloženým nákladům řadit najatou bezpečnostní službu. Zpochybnila také to, zda právě ona jako členka kolektivu má nést náklady exekuce.

Sama prý exekuci nijak nebránila a za lidi v objektu neodpovídala, neorganizovala je a neřídila.

Ústavní soudci však nezjistili žádné porušení základních práv. Zdůraznili, že po dřívějších soudních rozhodnutích, včetně usnesení ÚS z roku 2018, si musela být Virtová vědoma toho, že „bezdůvodné okupování kliniky stěžovatelkou a jejím kolektivem bez právního důvodu" je z ústavněprávního hlediska neakceptovatelné. Pokud dobrovolně nesplnila povinnost vyklidit objekt, odpovídá za náhradu nákladů.

„Ačkoliv ÚS nezpochybňuje, že předmětná exekuce Kliniky se vymyká běžným standardům jiných exekučních řízení, nemůže ani obsáhlá polemika stěžovatelky se závěry exekučního soudu v otázce nákladů exekuce, respektive nákladů oprávněného, v tomto řízení o ústavní stížnosti zajistit úspěch ve věci," stojí v usnesení.

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem.

V loňském nálezu ÚS konstatoval, že exekutor chyboval při vyčíslení vlastní odměny. Sumu přes 290 000 korun stanovil nikoliv za jednu nemovitost, ale podle počtu místností. Bylo to v rozporu s principem elementární spravedlnosti, řekl tehdy ÚS.

 


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru