dnes
Středa - skorojasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Ústav hematologie otevře dveře, můžete si nechat udělat krevní obraz
Ilustrační foto: freeimages

Ústav hematologie otevře dveře, můžete si nechat udělat krevní obraz

Chcete si prohlédnout krev zblízka pod mikroskopem? Zajímá vás, jaký máte krevní obraz? Chcete se podívat, kde se dárcům odebírá plná krev? Zajímá vás, jak vypadá separátor krevních složek? Chcete se dozvědět více o vzácných onemocněních krve? Zajímá vás, jak probíhají transplantace krvetvorných buněk?

Přijďte ve čtvrtek 22. září do Ústavu hematologie a krevní transfuze, kde mezi 10. a 14. hodinou proběhne Den otevřených dveří.

Na co se můžete těšit:
Krev pod mikroskopem: mezi 11. a 14. hodinou budete mít možnost prohlédnout si krev pod mikroskopem v naší morfologicko-cytochemické laboratoři – samozřejmě s odborným výkladem a možností ptát se na cokoli s krví spojené (pro skupinky 5 až 8 zájemců).
 
Krevní obraz: po 11. hodině si budete moci nechat na ambulanci odebrat vzorek krve pro malý krevní obraz.
 
Odběrový sál: od 12 do 14 hodin budou probíhat komentované prohlídky našeho odběrového sálu, kam dárci přicházejí darovat plnou krev (zhruba 8 skupin po maximálně 10 zájemcích).
 
Separátory krevních složek: od 13.30 do 14 hodin budete mít možnost nahlédnout do odběrového sálu se separátory, na nichž odebíráme od dárců například krevní destičky (2 až 3 skupiny po maximálně 7 zájemcích).
 
Vzácná krevní onemocnění a transplantační program ÚHKT: v několika blocích krátkých přednášek našich lékařů se dozvíte více o vzácných krevních onemocněních a transplantačním programu v ÚHKT, lékaři budou k dispozici i pro Vaše dotazy:
o    10:15 – MUDr. Věra Geierová z Centra pro trombózu a hemostázu: O hemofilii a vzácných onemocněních krve
o    10:45 – MUDr. Markéta Šťastná Marková, CSc., z transplantační jednotky a jednotky intenzivní hematologické péče: Transplantace kostní dřeně a transplantační program ÚHKT
o    11:15 – MUDr. Věra Geierová: O hemofilii a vzácných onemocněních krve
o    11:45 a 12:15 – MUDr. Jan Válka z laboratoře anémií: O vzácných onemocněních krve
o    13:00 a 13:30 – MUDr. Antonín Vítek, vedoucí lékař naší transplantační jednotky a jednotky intenzivní hematologické péče: Transplantace kostní dřeně a transplantační program ÚHKT

Vzkazy a obraz: na připravenou tabuli budete moci psát či lepit své vzkazy (i dotazy) našim lékařům, sestřičkám, ale i pacientům a dalším. A na jedné ze stěn v chodbě naší nemocnice vznikne obraz ze samolepek post-it, který přímo na místě vytvoří mladý umělec Tomáš Krč.

Potřebné informace o programu se dozvíte v den konání při vstupu do areálu ÚHKT z ulice U Nemocnice 2094/1, Praha 2 (naproti vchodu do VFN).


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru