dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Úspěch v evropských volbách nezaručuje podzimní triumf. Kartami mohou zamíchat regionální sdružení, říká politoložka
O účast v Zastupitelstvu hl. m. Prahy se na podzim svede lítý boj. Nyní jsou zde zastoupeny čtyři strany - TOP 09, ODS, ČSSD a KSČM. Foto: archiv

Úspěch v evropských volbách nezaručuje podzimní triumf. Kartami mohou zamíchat regionální sdružení, říká politoložka

TOP 09 sice v metropoli vyhrála volby do Evropského parlamentu, komunální volby, které se uskuteční na podzim, ale jisté mít nemusí. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové mohou především v městských částech kartami zamíchat tamní regionální sdružení. Politolog Jiří Pehe má za to, že o prvenství na pražský magistrát se TOP 09 utká s hnutím ANO.

Evropské volby v Praze s převahou vyhrála TOP 09, která v metropoli získala 26,96 procenta hlasů. Server Pražský patriot o tom informoval zde. A co na to říkají politologové?

„Nepřekvapil mě úspěch TOP 09 v Praze, ani na celostátní úrovni. Při volební účasti kolem 18 procent bylo jasné, že to bude nahrávat stranám, které spoléhají na městské a vzdělanější voliče, kteří se zajímají o Evropu,“ uvedl pro Pražský patriot politolog Jiří Pehe.

„A to jsou voliči TOP 09 a pravice, kteří přešli k ANO. Kdyby byla účast vyšší, třeba kolem 40 nebo 50 procent, jako jinde v Evropě, dopadlo by to jinak,“ dodal. A jak vidí komunální volby, které se uskuteční na podzim? Vyhraje opět TOP 09? „Určitě jí úspěch z voleb do Evropského parlamentu neuškodí, bude ho připomínat,“ řekl.

Pehe: O prvenství se na podzim utkají TOP 09 a ANO

„Dvěma největšími favority budou podle mě právě TOP 09 a ANO, rozdají si to o prvenství. Pravicoví voliči, kteří v Praze dominují, se rozdělí mezi tyto dvě strany. ODS se propadne někam dozadu, třeba na třetí místo,“ uvedl Pehe.

Mohou podle něj volbami zamávat pražská hnutí a sdružení – například Pro Prahu? „Myslím, že podobná regionální sdružení nemají v Praze příliš velkou šanci. Úspěch slaví spíš v městech mimo Prahu. V hlavním městě lidé tradičně volí spíš politické strany,“ řekl.

Politoložka Vladimíra Dvořáková má trochu jiný názor. „Vliv regionálních sdružení může být i v Praze poměrně silný. Zejména, pokud půjde o volby v jednotlivých městských částech. Nejsem si vědoma, jak to bude při volbách na magistrátu, tam to je přece jen větší a jiné,“ řekla.

„Regionální sdružení mohou sehrát větší roli, pokud půjdou do konkrétních témat a lidé, kteří za ně budou kandidovat, budou mít komunální zkušenost,“ uvedla.

U TOP 09 nic nového pod sluncem: sázka na Karla

Podle Dvořákové bude také záležet na tom, jak bude zacílená volební kampaň. „TOP 09 má tendenci sázet spíš na jakési ikony nebo mediálně známé lidi. Není silná, nemá silné personální zázemí,“ dodala.

Evidentně tím narážela na to, že TOP 09 sází na svého předsedu Karla Schwarzenberga či v těchto volbách na dvojku kandidátky, někdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Lze tedy předpokládat, že i před podzimními volbami „nasadí“ topka „svého Karla“. Už ho v minulosti posadila na silnou motorku, udělala z něj agenta ve službách republiky i mu dala na hlavu pankáčské číro. Tak si už nyní můžete tipovat, v jaké podobě se předseda TOP 09 vyjeví pražským voličům letos na podzim.

Jeho nasazení do kampaně je jistě pravděpodobnější, než že hlavní tváří kampaně bude Tomáš Hudeček z Olomouce. U současného primátora, který chce svou pozici obhájit, by to bylo směrem k voličům férové, nicméně politická logika se řídí jinými pravidly. Jde o to získat více hlasů, a to v Praze dokáže jistě sázka na image Karla Schwarzenberga více, než na primátora Tomáše Hudečka a jeho prvního náměstka Jiřího Vávru dohromady.

Také v Praze nejvíce bodoval Pospíšil za TOP 09

A jak v evropských volbách lidé v Praze volili? Vedle toho, že vyhrála TOP 09, respektive koalice TOP 09 a STAN, se ziskem 63 791 hlasů, nejvíce preferenčních hlasů získala dvojka kandidátky tohoto subjektu – Jiří Pospíšil, stejně jako celorepublikově. V metropoli získal 21 391 přednostních hlasů.

Na druhém místě se umístila jednička TOP 09 Luděk Niedermayer s 13 215 preferenčními hlasy. Na třetím lídr ANO Pavel Telička s 9719 přednostními hlasy, na třetím vedoucí kandidát za ČSSD Jan Keller se 7797 preferencemi a na čtvrtém Jaromír Štětina se 7281 hlasy.

Z žen v Praze nejvíce uspěla komunistka Konečná

Z žen v metropoli nejvíce uspěla jednička KSČM Kateřina Konečná se ziskem 2558 přednostních hlasů, druhá skončila Dita Charanzová z ANO s 1765 preferencemi, třetí Michaela Šojdrová, která získala 1609 přednostních hlasů. Na čtvrtém místě pak Michaela Suchardová ze Strany zelených s 1322 přednostními hlasy, ta ale zvolena nebyla.

V Praze byla relativně vysoká volební účast – oproti republikovému průměru, který byl 18,8 procenta, se v Praze rozhodlo ovlivnit evropský vývoj 25,82 procenta lidí, což představovalo 236 605 platných hlasů. I když – rozhodovali i ti, co nepřišli, i nevolba je totiž volba.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru