dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Úspěch atletického šampionátu umlčel kritiky, kteří velké sportovní akci v Praze nevěřili
Halové mistrovství v Praze se líbilo. Foto: www.praha2015.org

Úspěch atletického šampionátu umlčel kritiky, kteří velké sportovní akci v Praze nevěřili

Byl to povedený atletický šampionát, atmosférou jeden z nejlepších v historii halových mistrovství Evropy. A přitom ho Evropská atletická asociace (EAA) dlouho v Praze nechtěla. Roky vyčítala O2 areně skutečnost, že na „utopenou" dráhu není z ochozů vidět. Nakonec ale právě díky divácké kulise se nezdráhal končící šéf evropské asociace Hansjörg Wirz označit pražský šampionát za nejlepší vůbec. Takový úspěch by mohl do budoucna otevřít dveře k pořádání dalších podobných atletických akcí v tuzemsku.

První myšlenka uspořádat v Praze HME se datuje na začátek nového tisíciletí, kdy libeňská aréna ještě nestála. Tehdy získávala česká atletika kontakty na EAA, zahájila první lobbying. Jenže těžce narazila. „Ta hala není přizpůsobena na atletiku," znělo odmítavé stanovisko v roce 2004, kdy byla hala otevřena. I proto kandidatura na rok 2007 vůbec nebyla podána a ta další o dva roky později stažena ještě před samotnou volbou. Tehdy vyhrál Turín.

Český atletický svaz se rozhodl, že vedení EAA dokáže, že lze šampionát uspořádat. V roce 2008 získal investiční dotaci od státu ve výši 25 milionů korun na výstavbu rozebíratelné dráhy a o rok později uspořádal v hale mítink, na kterém se mimo jiné představila také světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová.

Přesvědčování EAA tím ale neskončilo. Kandidaturu na rok 2013 česká atletika opět nepodala, rozhodla se napnout síly na letošní sezonu. A v květnu v roce 2012 ve volbě v Sofii uspěla, porazila Istanbul. Možná i proto, že v turecké metropoli se týž rok už konalo halové mistrovství světa.

Libeňskou halu ale nelze předělat. Pro potřeby atletiky se jen zasunou spodní patra a z ochozů skutečně není na celý ovál vidět. Ze čtvrtého patra, které se hlavně na atletiku prodává, je vidět snad ještě hůř.

„Ta hala má své mouchy, ale nakonec ta atletika tady byla excelentní. Myslím si, že spousta účastníků bude vzpomínat jenom v dobrém. Že si člověk musí stoupnout nebo se trochu naklonit, to bylo vynahrazené těmi skvělými výkony, které tady padaly," odmítl kritiku šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák. „Nemýlil jsem se, že český národ je sportovní. Holt není z každého místa na tu atletiku vidět, ale bude vůle takové šampionáty pořádat,“ věřil.

Sotva doběhl poslední závodník, už se pod dráhou pohybovaly desítky dělníků, bylo slyšet vrtačky, šroubováky. Hodinu a půl po skončení už byly například rozebrány všechny reklamy a zábradlí. Za noc musí být hala připravena na další provoz. A ředitel šampionátu Tomáš Janků se radoval, jak všechno klapalo. A do podobné akce by se prý klidně pustil znovu.

„A už bych se na to i těšil, protože vím, jak to dělat, aby to nebylo tak stresující," řekl. Ale jestli skutečně podobná akce v Praze někdy bude, to nechtěl předjímat. „Vím, že po této události ty snahy budou, protože lidé pochopili, že to myslíme vážně, že nejsem žádní amatéři, atletiku známe léta a víme, co je potřeba pro ni udělat. Je to hrozně předčasné, ale myslím si, že je na čase o tom uvažovat," dodal.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

Další články
Nahoru