Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Usnesení k Jindřišské věži zastupitelstvo Prahy 1 nakonec nepřijalo
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Foto: Vladislava Pospíšilová / Jindřišská věž s.r.o.

Usnesení k Jindřišské věži zastupitelstvo Prahy 1 nakonec nepřijalo

Zastupitelstvo městské části Praha 1 dnes nepřijalo žádné usnesení k případnému nákupu Jindřišské věže, kterou k prodeji nabízí pražské arcibiskupství. Místostarostou Tomášem Heresem (ODS) předložený návrh, že by o získání památky v centru metropole měl usilovat pražský magistrát, nezískal dostatečný počet hlasů. Potřebnou podporu nezískal ani opoziční návrh, který uváděl, že Praha 1 o získání věže nemá zájem.

Jindřišská věž je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pražské arcibiskupství ji podle Herese nabízí za minimální cenu 70 milionů. O koupi památky má nyní podle místostarosty zájem 16 subjektů.

Heres označil nákup nemovitosti radnicí za nevýhodný a při rozhodování zastupitelstva se zdržel hlasování. Za jeden z důvodů označil to, že objekt je pronajatý na desítky let a zatéká do něj. Dlouhodobým nájemcem věže je společnost Jindřišská věž, s.r.o., která patří staviteli a podnikateli Martinu Podzimkovi.

Smlouva o nájmu nemovitosti z roku 2000 byla uzavřena na dobu určitou do konce roku 2044. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík už dříve uvedl, že věž vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

Proti tomu, aby středověkou věž Praha 1 koupila, se vyslovili i starostka Terezie Radoměřská (TOP 09) a další členové koalice. „Na koupi historické památky Praha 1 nemá prostředky, nikdy to nebylo ve vlastnictví městské části, není to jakýsi odkup zpátky do majetku obce,“ řekla starostka před hlasováním.

Podobně se vyjádřili i opoziční zastupitelé Petr Burger (KDU-ČSL/ My co tady žijeme), bývalý starosta Petr Hejma (BEZPP/My co tady žijeme) a Pavel Marc (Strana Zelených/Praha 1 Sobě). Jeho návrh usnesení, že Praha 1 nemá zájem o získání věže do majetku, podpořilo pět z přítomných 23 zastupitelů.

Ještě méně jich hlasovalo pro návrh předložený radním, který podpořili tři členové zastupitelstva. Ke schválení usnesení je přitom potřeba 14 hlasů. Nákup věže za nabízenou komerční cenu odmítli členové politického klubu Naše PRAHA 1, sdělil zastupitel Karel Ulm (BEZPP/ Naše PRAHA 1). „Dokážeme si to představit za cenu symbolickou, která ale předkládána není," řekl.

Nákup věže zvažuje pražský magistrát. To, že hlavní město chce o odkup věže usilovat, avizoval na konci listopadu primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pražské arcibiskupství podle svého generálního vikáře neplánuje, že by Praze jako případnému zájemci o koupi věže připravilo zvláštní podmínky. Církev podle generálního vikáře musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. Balík v listopadu po schůzce se zástupci Prahy řekl, že arcibiskupství dá městu čas připravit nabídku do konce roku.

Jindřišská věž je stavba z 15. století, která je vysoká téměř 66 metrů. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna či galerie. Věž se také využívá pro kulturní programy. V posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.


Autor: ČTK

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Další články
Nahoru