Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 21°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Usnesení k Jindřišské věži zastupitelstvo Prahy 1 nakonec nepřijalo
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Foto: Vladislava Pospíšilová / Jindřišská věž s.r.o.

Usnesení k Jindřišské věži zastupitelstvo Prahy 1 nakonec nepřijalo

Zastupitelstvo městské části Praha 1 dnes nepřijalo žádné usnesení k případnému nákupu Jindřišské věže, kterou k prodeji nabízí pražské arcibiskupství. Místostarostou Tomášem Heresem (ODS) předložený návrh, že by o získání památky v centru metropole měl usilovat pražský magistrát, nezískal dostatečný počet hlasů. Potřebnou podporu nezískal ani opoziční návrh, který uváděl, že Praha 1 o získání věže nemá zájem.

Jindřišská věž je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pražské arcibiskupství ji podle Herese nabízí za minimální cenu 70 milionů. O koupi památky má nyní podle místostarosty zájem 16 subjektů.

Heres označil nákup nemovitosti radnicí za nevýhodný a při rozhodování zastupitelstva se zdržel hlasování. Za jeden z důvodů označil to, že objekt je pronajatý na desítky let a zatéká do něj. Dlouhodobým nájemcem věže je společnost Jindřišská věž, s.r.o., která patří staviteli a podnikateli Martinu Podzimkovi.

Smlouva o nájmu nemovitosti z roku 2000 byla uzavřena na dobu určitou do konce roku 2044. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík už dříve uvedl, že věž vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

Proti tomu, aby středověkou věž Praha 1 koupila, se vyslovili i starostka Terezie Radoměřská (TOP 09) a další členové koalice. „Na koupi historické památky Praha 1 nemá prostředky, nikdy to nebylo ve vlastnictví městské části, není to jakýsi odkup zpátky do majetku obce,“ řekla starostka před hlasováním.

Podobně se vyjádřili i opoziční zastupitelé Petr Burger (KDU-ČSL/ My co tady žijeme), bývalý starosta Petr Hejma (BEZPP/My co tady žijeme) a Pavel Marc (Strana Zelených/Praha 1 Sobě). Jeho návrh usnesení, že Praha 1 nemá zájem o získání věže do majetku, podpořilo pět z přítomných 23 zastupitelů.

Ještě méně jich hlasovalo pro návrh předložený radním, který podpořili tři členové zastupitelstva. Ke schválení usnesení je přitom potřeba 14 hlasů. Nákup věže za nabízenou komerční cenu odmítli členové politického klubu Naše PRAHA 1, sdělil zastupitel Karel Ulm (BEZPP/ Naše PRAHA 1). „Dokážeme si to představit za cenu symbolickou, která ale předkládána není," řekl.

Nákup věže zvažuje pražský magistrát. To, že hlavní město chce o odkup věže usilovat, avizoval na konci listopadu primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pražské arcibiskupství podle svého generálního vikáře neplánuje, že by Praze jako případnému zájemci o koupi věže připravilo zvláštní podmínky. Církev podle generálního vikáře musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. Balík v listopadu po schůzce se zástupci Prahy řekl, že arcibiskupství dá městu čas připravit nabídku do konce roku.

Jindřišská věž je stavba z 15. století, která je vysoká téměř 66 metrů. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna či galerie. Věž se také využívá pro kulturní programy. V posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.


Autor: ČTK

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru