Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Usnesení k Jindřišské věži zastupitelstvo Prahy 1 nakonec nepřijalo
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Foto: Vladislava Pospíšilová / Jindřišská věž s.r.o.

Usnesení k Jindřišské věži zastupitelstvo Prahy 1 nakonec nepřijalo

Zastupitelstvo městské části Praha 1 dnes nepřijalo žádné usnesení k případnému nákupu Jindřišské věže, kterou k prodeji nabízí pražské arcibiskupství. Místostarostou Tomášem Heresem (ODS) předložený návrh, že by o získání památky v centru metropole měl usilovat pražský magistrát, nezískal dostatečný počet hlasů. Potřebnou podporu nezískal ani opoziční návrh, který uváděl, že Praha 1 o získání věže nemá zájem.

Jindřišská věž je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pražské arcibiskupství ji podle Herese nabízí za minimální cenu 70 milionů. O koupi památky má nyní podle místostarosty zájem 16 subjektů.

Heres označil nákup nemovitosti radnicí za nevýhodný a při rozhodování zastupitelstva se zdržel hlasování. Za jeden z důvodů označil to, že objekt je pronajatý na desítky let a zatéká do něj. Dlouhodobým nájemcem věže je společnost Jindřišská věž, s.r.o., která patří staviteli a podnikateli Martinu Podzimkovi.

Smlouva o nájmu nemovitosti z roku 2000 byla uzavřena na dobu určitou do konce roku 2044. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík už dříve uvedl, že věž vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

Proti tomu, aby středověkou věž Praha 1 koupila, se vyslovili i starostka Terezie Radoměřská (TOP 09) a další členové koalice. „Na koupi historické památky Praha 1 nemá prostředky, nikdy to nebylo ve vlastnictví městské části, není to jakýsi odkup zpátky do majetku obce,“ řekla starostka před hlasováním.

Podobně se vyjádřili i opoziční zastupitelé Petr Burger (KDU-ČSL/ My co tady žijeme), bývalý starosta Petr Hejma (BEZPP/My co tady žijeme) a Pavel Marc (Strana Zelených/Praha 1 Sobě). Jeho návrh usnesení, že Praha 1 nemá zájem o získání věže do majetku, podpořilo pět z přítomných 23 zastupitelů.

Ještě méně jich hlasovalo pro návrh předložený radním, který podpořili tři členové zastupitelstva. Ke schválení usnesení je přitom potřeba 14 hlasů. Nákup věže za nabízenou komerční cenu odmítli členové politického klubu Naše PRAHA 1, sdělil zastupitel Karel Ulm (BEZPP/ Naše PRAHA 1). „Dokážeme si to představit za cenu symbolickou, která ale předkládána není," řekl.

Nákup věže zvažuje pražský magistrát. To, že hlavní město chce o odkup věže usilovat, avizoval na konci listopadu primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pražské arcibiskupství podle svého generálního vikáře neplánuje, že by Praze jako případnému zájemci o koupi věže připravilo zvláštní podmínky. Církev podle generálního vikáře musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. Balík v listopadu po schůzce se zástupci Prahy řekl, že arcibiskupství dá městu čas připravit nabídku do konce roku.

Jindřišská věž je stavba z 15. století, která je vysoká téměř 66 metrů. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna či galerie. Věž se také využívá pro kulturní programy. V posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.


Autor: ČTK

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Další články
Nahoru