Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ušetřete na bydlení – víme, jak na to

Ušetřete na bydlení – víme, jak na to

Náklady na bydlení se v posledních týdnech a měsících neustále zvyšují, mnozí z nás přemýšlí, kam až mohou vyšplhat. Rostou náklady na energie, voda také není zadarmo, no a když potřebujete novou pračku nebo sedačku, také se dočkáte překvapení v podobě vysoké ceny. Dá se vůbec nějak ušetřit, nebo se s tím prostě musíme smířit?

I na bydlení se dá nějaká ta koruna ušetřit 

Co si budeme povídat, díky dnešní době jsme tak nějak zpohodlněli. Doma vytápíme místnosti tak, že tam můžeme i v zimě, kdy venku panují velké mrazy, chodit jen v tílku a šortkách. Světla nezhasínáme, místo sprchy se raději naložíme do vany. Kdo chce ušetřit, ten s tím vším bude muset něco udělat. Jinak zapláče pokaždé, když nahlédne do peněženky nebo na stav financí na běžném účtu

Vodou šetřete 

Současná vlna zdražování vede každého k zamyšlení, zda by se nedalo nějak ušetřit. Každá koruna se počítá, stačí trochu slevit ze svých zvyků. Když přijde třeba na vodu, místo každodenní koupele si dopřejte raději sprchu a ve chvíli, kdy se mydlíte, vodu vypněte. Nenechávejte ji jen tak téct. Kohoutkem a sprchou každý měsíc proteče pěkných pár korun, tak na to myslete.

Vodu nenechávejte volně téct ani tehdy, když si čistíte zuby, na kohoutek si můžete nainstalovat i perlátor, díky kterému zregulujete průtok vody. Pohlídejte si i toaletu. Kolikrát už se stalo, že záchod začal protékat, a vy jste řešení pořád odkládali? 

I na energiích se dá ušetřit 

Náklady na energie spolknou v běžné domácnosti 50–80 % měsíčního rodinného rozpočtu. To je dost vysoká částka na to, aby se nad tím jen tak mávlo rukou. Bez vaření, topení a svícení se neobejdeme, to ale neznamená, že se na tom nedá ani koruna ušetřit. Když maličko slevíme ze svého pohodlí, v ročním zúčtování nás úspora příjemně překvapí. Jak na to?

 • Snižte na termostatu nastavenou teplotu o jeden až dva stupně. Chodit doma v tílku a šortkách není nutné, zvládnete to i v tričku a teplákách.

 • Máte před radiátorem sedačku nebo stůl? Najděte jim jiné místo. Brání vstupu tepla do místnosti a vy musíte víc topit.

 • Když odjíždíte z domu, topení nevypínejte, jen snižte teplotu o několik stupňů. Stěny neprochladnou a po návratu rychleji zatopíte.

 • Stará okna, která netěsní, vyměňte za nová a naučte se větrat. Není třeba na dlouhé hodiny otevírat okna nebo dveře, stačí pár minut intenzivního větrání.

 • Při vaření dávejte na hrnce pokličky, aby teplo neutíkalo pryč. Jídlo bude dřív uvařené a na energiích ušetříte.

 • Pořiďte si tlakový hrnec, zkrátíte dobu přípravy mnoha pokrmů.

 • Pračku neplňte až po okraj, snižte i teplotu praní. Dnešní prací prostředky jsou uzpůsobené na nižší teploty, prát na 90 °C je přežitek. Nehledě na to, že to dnešnímu textilu ani nesvědčí.

 • Klasické žárovky vyměňte za úsporné LED žárovky, které vás potěší dlouhou životností a výraznou úsporou energie.

 • Spotřebiče, které nepoužíváte, vytáhněte ze zásuvky. I když jsou v pohotovostním režimu, spotřebovávají energii, což je zbytečné.

 • Staré spotřebiče, které máte dlouhé roky, vyměňte za nové. Ano, je to investice, ale jejich spotřeba je mnohem nižší než u těch, co máte doma.

 • Zkontrolujte umístění chladničky a mrazáku. Nesvítí na ně sluníčko? Nejsou příliš blízko u zdroje tepla? Pokud ano, přemístěte je. 

A co splátka hypotéky? 

Náklady na splátku hypotéky možná také ukrajují značnou část vašeho rozpočtu. Bohužel, pokud se blíží čas jejího refinancování, není na místě čekat, že by se měsíční náklady spojené s hypotékou snížily.

Veronika Kráčmar Hegrová z fintech startupu hyponamíru k tomu dodává: „Během prvního pololetí letošního roku centrální banka zvyšovala základní úrokové sazby hned čtyřikrát. Tento růst komerční banky postupně promítají do nabídkových úrokových sazeb hypotečních úvěrů. U některých bank jsou nabídkové sazby stále hluboko pod repo sazbou ČNB a ještě porostou. Úrokové dno se nyní pohybuje kolem 5,7 procenta. I když centrální banka ponechala na svém srpnovém zasedání repo sazbu na 7 procentech, neznamená to, že se nebude dále zdražovat.”

To ale neznamená, že si nemůžete zajistit co nejvýhodnější podmínky. Kdo splácí úvěr na bydlení, ten by se měl zajímat o možnost výhodného refinancování, díky kterému se dá ušetřit i několik tisíc za rok.


Autor: TZ, red

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

21. února 2024 v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Další články
Nahoru