Dnes Pondělí - obcasny-dest 0°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 2°C
Pondělí 28. 11. 2022
Svátek má René
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Ušetřete na bydlení – víme, jak na to

Ušetřete na bydlení – víme, jak na to

Náklady na bydlení se v posledních týdnech a měsících neustále zvyšují, mnozí z nás přemýšlí, kam až mohou vyšplhat. Rostou náklady na energie, voda také není zadarmo, no a když potřebujete novou pračku nebo sedačku, také se dočkáte překvapení v podobě vysoké ceny. Dá se vůbec nějak ušetřit, nebo se s tím prostě musíme smířit?

I na bydlení se dá nějaká ta koruna ušetřit 

Co si budeme povídat, díky dnešní době jsme tak nějak zpohodlněli. Doma vytápíme místnosti tak, že tam můžeme i v zimě, kdy venku panují velké mrazy, chodit jen v tílku a šortkách. Světla nezhasínáme, místo sprchy se raději naložíme do vany. Kdo chce ušetřit, ten s tím vším bude muset něco udělat. Jinak zapláče pokaždé, když nahlédne do peněženky nebo na stav financí na běžném účtu

Vodou šetřete 

Současná vlna zdražování vede každého k zamyšlení, zda by se nedalo nějak ušetřit. Každá koruna se počítá, stačí trochu slevit ze svých zvyků. Když přijde třeba na vodu, místo každodenní koupele si dopřejte raději sprchu a ve chvíli, kdy se mydlíte, vodu vypněte. Nenechávejte ji jen tak téct. Kohoutkem a sprchou každý měsíc proteče pěkných pár korun, tak na to myslete.

Vodu nenechávejte volně téct ani tehdy, když si čistíte zuby, na kohoutek si můžete nainstalovat i perlátor, díky kterému zregulujete průtok vody. Pohlídejte si i toaletu. Kolikrát už se stalo, že záchod začal protékat, a vy jste řešení pořád odkládali? 

I na energiích se dá ušetřit 

Náklady na energie spolknou v běžné domácnosti 50–80 % měsíčního rodinného rozpočtu. To je dost vysoká částka na to, aby se nad tím jen tak mávlo rukou. Bez vaření, topení a svícení se neobejdeme, to ale neznamená, že se na tom nedá ani koruna ušetřit. Když maličko slevíme ze svého pohodlí, v ročním zúčtování nás úspora příjemně překvapí. Jak na to?

 • Snižte na termostatu nastavenou teplotu o jeden až dva stupně. Chodit doma v tílku a šortkách není nutné, zvládnete to i v tričku a teplákách.

 • Máte před radiátorem sedačku nebo stůl? Najděte jim jiné místo. Brání vstupu tepla do místnosti a vy musíte víc topit.

 • Když odjíždíte z domu, topení nevypínejte, jen snižte teplotu o několik stupňů. Stěny neprochladnou a po návratu rychleji zatopíte.

 • Stará okna, která netěsní, vyměňte za nová a naučte se větrat. Není třeba na dlouhé hodiny otevírat okna nebo dveře, stačí pár minut intenzivního větrání.

 • Při vaření dávejte na hrnce pokličky, aby teplo neutíkalo pryč. Jídlo bude dřív uvařené a na energiích ušetříte.

 • Pořiďte si tlakový hrnec, zkrátíte dobu přípravy mnoha pokrmů.

 • Pračku neplňte až po okraj, snižte i teplotu praní. Dnešní prací prostředky jsou uzpůsobené na nižší teploty, prát na 90 °C je přežitek. Nehledě na to, že to dnešnímu textilu ani nesvědčí.

 • Klasické žárovky vyměňte za úsporné LED žárovky, které vás potěší dlouhou životností a výraznou úsporou energie.

 • Spotřebiče, které nepoužíváte, vytáhněte ze zásuvky. I když jsou v pohotovostním režimu, spotřebovávají energii, což je zbytečné.

 • Staré spotřebiče, které máte dlouhé roky, vyměňte za nové. Ano, je to investice, ale jejich spotřeba je mnohem nižší než u těch, co máte doma.

 • Zkontrolujte umístění chladničky a mrazáku. Nesvítí na ně sluníčko? Nejsou příliš blízko u zdroje tepla? Pokud ano, přemístěte je. 

A co splátka hypotéky? 

Náklady na splátku hypotéky možná také ukrajují značnou část vašeho rozpočtu. Bohužel, pokud se blíží čas jejího refinancování, není na místě čekat, že by se měsíční náklady spojené s hypotékou snížily.

Veronika Kráčmar Hegrová z fintech startupu hyponamíru k tomu dodává: „Během prvního pololetí letošního roku centrální banka zvyšovala základní úrokové sazby hned čtyřikrát. Tento růst komerční banky postupně promítají do nabídkových úrokových sazeb hypotečních úvěrů. U některých bank jsou nabídkové sazby stále hluboko pod repo sazbou ČNB a ještě porostou. Úrokové dno se nyní pohybuje kolem 5,7 procenta. I když centrální banka ponechala na svém srpnovém zasedání repo sazbu na 7 procentech, neznamená to, že se nebude dále zdražovat.”

To ale neznamená, že si nemůžete zajistit co nejvýhodnější podmínky. Kdo splácí úvěr na bydlení, ten by se měl zajímat o možnost výhodného refinancování, díky kterému se dá ušetřit i několik tisíc za rok.


Autor: TZ, red

Giving Tuesday na náměstí Míru

Dnes v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

Dnes v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

Včera v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 48. týden

24. listopadu 2022 v 10:42

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Podzimní MINT Market v Pražské tržnici

24. listopadu 2022 v 09:58

MINT Market, trh s autorským designem a módou, oživí v pátek i v sobotu 25. – 26.listopadu holešovickou tržnici. Tentokrát se uskuteční v renovované Hale číslo 13, kde vyroste více než sto stánků nezávislých tvůrců.

Jihovýchodní část Prahy je bez dodávek tepla

24. listopadu 2022 v 09:21

V jihovýchodní části Prahy jsou od dnešní noci přerušeny dodávky tepla od společnosti Pražská teplárenská. Výpadek se týká asi 10 000 domácností mimo jiné na Jižním Městě, v Modřanech, Krči a Vršovicích. ČTK to řekl Pavel Maďar, vedoucí odboru prodeje tepla Pražské teplárenské. Odstávka by měla...

Praha 5: Přijďte si zabruslit na smíchovské kluziště

24. listopadu 2022 v 09:14

Na náměstí 14. října se od 26. listopadu bruslí.

Praha 1: Na Střeleckém ostrově se bude bruslit

24. listopadu 2022 v 08:15

Bruslení na Střeleckém ostrově začne 1. prosince. Vyzkoušet si můžete nový, ekologický povrch, který je šetrný nejen k životnímu prostředí, ale také díky své technologii absorbuje nárazy.

Další články
Nahoru