
Ušetřete na bydlení – víme, jak na to
29. září 2022 13:55
I na bydlení se dá nějaká ta koruna ušetřit
Co si budeme povídat, díky dnešní době jsme tak nějak zpohodlněli. Doma vytápíme místnosti tak, že tam můžeme i v zimě, kdy venku panují velké mrazy, chodit jen v tílku a šortkách. Světla nezhasínáme, místo sprchy se raději naložíme do vany. Kdo chce ušetřit, ten s tím vším bude muset něco udělat. Jinak zapláče pokaždé, když nahlédne do peněženky nebo na stav financí na běžném účtu.
Vodou šetřete
Současná vlna zdražování vede každého k zamyšlení, zda by se nedalo nějak ušetřit. Každá koruna se počítá, stačí trochu slevit ze svých zvyků. Když přijde třeba na vodu, místo každodenní koupele si dopřejte raději sprchu a ve chvíli, kdy se mydlíte, vodu vypněte. Nenechávejte ji jen tak téct. Kohoutkem a sprchou každý měsíc proteče pěkných pár korun, tak na to myslete.
Vodu nenechávejte volně téct ani tehdy, když si čistíte zuby, na kohoutek si můžete nainstalovat i perlátor, díky kterému zregulujete průtok vody. Pohlídejte si i toaletu. Kolikrát už se stalo, že záchod začal protékat, a vy jste řešení pořád odkládali?
I na energiích se dá ušetřit
Náklady na energie spolknou v běžné domácnosti 50–80 % měsíčního rodinného rozpočtu. To je dost vysoká částka na to, aby se nad tím jen tak mávlo rukou. Bez vaření, topení a svícení se neobejdeme, to ale neznamená, že se na tom nedá ani koruna ušetřit. Když maličko slevíme ze svého pohodlí, v ročním zúčtování nás úspora příjemně překvapí. Jak na to?
-
Snižte na termostatu nastavenou teplotu o jeden až dva stupně. Chodit doma v tílku a šortkách není nutné, zvládnete to i v tričku a teplákách.
-
Máte před radiátorem sedačku nebo stůl? Najděte jim jiné místo. Brání vstupu tepla do místnosti a vy musíte víc topit.
-
Když odjíždíte z domu, topení nevypínejte, jen snižte teplotu o několik stupňů. Stěny neprochladnou a po návratu rychleji zatopíte.
-
Stará okna, která netěsní, vyměňte za nová a naučte se větrat. Není třeba na dlouhé hodiny otevírat okna nebo dveře, stačí pár minut intenzivního větrání.
-
Při vaření dávejte na hrnce pokličky, aby teplo neutíkalo pryč. Jídlo bude dřív uvařené a na energiích ušetříte.
-
Pořiďte si tlakový hrnec, zkrátíte dobu přípravy mnoha pokrmů.
-
Pračku neplňte až po okraj, snižte i teplotu praní. Dnešní prací prostředky jsou uzpůsobené na nižší teploty, prát na 90 °C je přežitek. Nehledě na to, že to dnešnímu textilu ani nesvědčí.
-
Klasické žárovky vyměňte za úsporné LED žárovky, které vás potěší dlouhou životností a výraznou úsporou energie.
-
Spotřebiče, které nepoužíváte, vytáhněte ze zásuvky. I když jsou v pohotovostním režimu, spotřebovávají energii, což je zbytečné.
-
Staré spotřebiče, které máte dlouhé roky, vyměňte za nové. Ano, je to investice, ale jejich spotřeba je mnohem nižší než u těch, co máte doma.
-
Zkontrolujte umístění chladničky a mrazáku. Nesvítí na ně sluníčko? Nejsou příliš blízko u zdroje tepla? Pokud ano, přemístěte je.
A co splátka hypotéky?
Náklady na splátku hypotéky možná také ukrajují značnou část vašeho rozpočtu. Bohužel, pokud se blíží čas jejího refinancování, není na místě čekat, že by se měsíční náklady spojené s hypotékou snížily.
Veronika Kráčmar Hegrová z fintech startupu hyponamíru k tomu dodává: „Během prvního pololetí letošního roku centrální banka zvyšovala základní úrokové sazby hned čtyřikrát. Tento růst komerční banky postupně promítají do nabídkových úrokových sazeb hypotečních úvěrů. U některých bank jsou nabídkové sazby stále hluboko pod repo sazbou ČNB a ještě porostou. Úrokové dno se nyní pohybuje kolem 5,7 procenta. I když centrální banka ponechala na svém srpnovém zasedání repo sazbu na 7 procentech, neznamená to, že se nebude dále zdražovat.”
To ale neznamená, že si nemůžete zajistit co nejvýhodnější podmínky. Kdo splácí úvěr na bydlení, ten by se měl zajímat o možnost výhodného refinancování, díky kterému se dá ušetřit i několik tisíc za rok.