Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Ušetřete na bydlení – víme, jak na to

Ušetřete na bydlení – víme, jak na to

Náklady na bydlení se v posledních týdnech a měsících neustále zvyšují, mnozí z nás přemýšlí, kam až mohou vyšplhat. Rostou náklady na energie, voda také není zadarmo, no a když potřebujete novou pračku nebo sedačku, také se dočkáte překvapení v podobě vysoké ceny. Dá se vůbec nějak ušetřit, nebo se s tím prostě musíme smířit?

I na bydlení se dá nějaká ta koruna ušetřit 

Co si budeme povídat, díky dnešní době jsme tak nějak zpohodlněli. Doma vytápíme místnosti tak, že tam můžeme i v zimě, kdy venku panují velké mrazy, chodit jen v tílku a šortkách. Světla nezhasínáme, místo sprchy se raději naložíme do vany. Kdo chce ušetřit, ten s tím vším bude muset něco udělat. Jinak zapláče pokaždé, když nahlédne do peněženky nebo na stav financí na běžném účtu

Vodou šetřete 

Současná vlna zdražování vede každého k zamyšlení, zda by se nedalo nějak ušetřit. Každá koruna se počítá, stačí trochu slevit ze svých zvyků. Když přijde třeba na vodu, místo každodenní koupele si dopřejte raději sprchu a ve chvíli, kdy se mydlíte, vodu vypněte. Nenechávejte ji jen tak téct. Kohoutkem a sprchou každý měsíc proteče pěkných pár korun, tak na to myslete.

Vodu nenechávejte volně téct ani tehdy, když si čistíte zuby, na kohoutek si můžete nainstalovat i perlátor, díky kterému zregulujete průtok vody. Pohlídejte si i toaletu. Kolikrát už se stalo, že záchod začal protékat, a vy jste řešení pořád odkládali? 

I na energiích se dá ušetřit 

Náklady na energie spolknou v běžné domácnosti 50–80 % měsíčního rodinného rozpočtu. To je dost vysoká částka na to, aby se nad tím jen tak mávlo rukou. Bez vaření, topení a svícení se neobejdeme, to ale neznamená, že se na tom nedá ani koruna ušetřit. Když maličko slevíme ze svého pohodlí, v ročním zúčtování nás úspora příjemně překvapí. Jak na to?

 • Snižte na termostatu nastavenou teplotu o jeden až dva stupně. Chodit doma v tílku a šortkách není nutné, zvládnete to i v tričku a teplákách.

 • Máte před radiátorem sedačku nebo stůl? Najděte jim jiné místo. Brání vstupu tepla do místnosti a vy musíte víc topit.

 • Když odjíždíte z domu, topení nevypínejte, jen snižte teplotu o několik stupňů. Stěny neprochladnou a po návratu rychleji zatopíte.

 • Stará okna, která netěsní, vyměňte za nová a naučte se větrat. Není třeba na dlouhé hodiny otevírat okna nebo dveře, stačí pár minut intenzivního větrání.

 • Při vaření dávejte na hrnce pokličky, aby teplo neutíkalo pryč. Jídlo bude dřív uvařené a na energiích ušetříte.

 • Pořiďte si tlakový hrnec, zkrátíte dobu přípravy mnoha pokrmů.

 • Pračku neplňte až po okraj, snižte i teplotu praní. Dnešní prací prostředky jsou uzpůsobené na nižší teploty, prát na 90 °C je přežitek. Nehledě na to, že to dnešnímu textilu ani nesvědčí.

 • Klasické žárovky vyměňte za úsporné LED žárovky, které vás potěší dlouhou životností a výraznou úsporou energie.

 • Spotřebiče, které nepoužíváte, vytáhněte ze zásuvky. I když jsou v pohotovostním režimu, spotřebovávají energii, což je zbytečné.

 • Staré spotřebiče, které máte dlouhé roky, vyměňte za nové. Ano, je to investice, ale jejich spotřeba je mnohem nižší než u těch, co máte doma.

 • Zkontrolujte umístění chladničky a mrazáku. Nesvítí na ně sluníčko? Nejsou příliš blízko u zdroje tepla? Pokud ano, přemístěte je. 

A co splátka hypotéky? 

Náklady na splátku hypotéky možná také ukrajují značnou část vašeho rozpočtu. Bohužel, pokud se blíží čas jejího refinancování, není na místě čekat, že by se měsíční náklady spojené s hypotékou snížily.

Veronika Kráčmar Hegrová z fintech startupu hyponamíru k tomu dodává: „Během prvního pololetí letošního roku centrální banka zvyšovala základní úrokové sazby hned čtyřikrát. Tento růst komerční banky postupně promítají do nabídkových úrokových sazeb hypotečních úvěrů. U některých bank jsou nabídkové sazby stále hluboko pod repo sazbou ČNB a ještě porostou. Úrokové dno se nyní pohybuje kolem 5,7 procenta. I když centrální banka ponechala na svém srpnovém zasedání repo sazbu na 7 procentech, neznamená to, že se nebude dále zdražovat.”

To ale neznamená, že si nemůžete zajistit co nejvýhodnější podmínky. Kdo splácí úvěr na bydlení, ten by se měl zajímat o možnost výhodného refinancování, díky kterému se dá ušetřit i několik tisíc za rok.


Autor: TZ, red

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru