dnes
Neděle - skorojasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Usedlost Ladronka se promění, radnice je před dohodou s nájemcem
Usedlost Ladronka. Foto: Facebook

Usedlost Ladronka se promění, radnice je před dohodou s nájemcem

Usedlost Ladronka na Břevnově by měla v budoucnu více sloužit návštěvníkům přilehlého sportovního a rekreačního areálu. ČTK to řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Noví majitelé společnosti, která má objekt v nájmu, jsou připraveni se dohodnout s radnicí na další spolupráci a postupném zvyšování nájmu, který je nyní nastaven pro městskou část nevýhodně. Pokud se firma s Prahou 6 dohodnou, upustí od právních sporů, které spolu vedou. Žaloby na sebe vzájemně v minulosti podaly obě strany.

Usedlost má od roku 2005 v nájmu společnost Ladronka, ve které se od té doby dvakrát vyměnili majitelé. Dodatky k původní smlouvě se nájem, který platili, postupně snížil z 1,8 milionu korun ročně na 510 000. Nynější jednatelé společnosti podle Koláře sami přišli s návrhem spolupráce.

„Uznávají, že současný nájem je nesmyslně nízký a poskytují nám maximální součinnost. Jednání je diametrálně odlišné od jejich předchůdců," uvedl. Cílem je podle něj udělat z usedlosti dostupné zázemí pro okolní volnočasový areál, který slouží bruslařům, cyklistům a jako rekreační zóna. Předchozí nájemci v objektu provozovali luxusní restauraci a smluvně zakotvenou povinnost poskytovat dostupné služby návštěvníkům areálu podle starosty ignorovali.

Současné vedení Prahy 6 v březnu 2015 vypovědělo společnosti Ladronka nájemní smlouvu z důvodu neplnění smluvních povinností. Firma výpověď napadla žalobou, městská část reagovala vlastní žalobou na vyklizení nemovitosti.

Teď je radnice s novými zástupci nájemce před uzavřením dohody, na základě které chtějí navázat lepší spolupráci a právní spory ukončit. Jednou z podmínek zakotvených v návrhu dohody je postupné zvyšování nájmu na původní částku 1,8 milionu korun ročně, kterou by firma měla zaplatit v roce 2021.

Radnice má ve spolupráci s nájemcem výhledově i další plány. Chtěla by například otevřít Ladronku zimním aktivitám a vybudovat svah s umělým sněhem, kluziště či běžkařskou dráhu.

„Bílá hora je nejchladnější místo v Praze. Dokonce jsme se bavili s Kateřinou Neumannovou, která provozuje běžkařský areál dole v Chuchli, kde je naopak příliš teplo, že by se s radostí přesunula nahoru na Vypich," uvedl Kolář.

Historie usedlosti Ladronka sahá do 17. století. V 90. letech minulého století ji obývali squatteři, po přelomu tisíciletí prošla kompletní rekonstrukcí za 70 milionů korun, z nichž 50 uhradil magistrát a 20 městská část.

Následně radnice objekt pronajala. V okolí usedlosti se nachází sportovní a volnočasový areál, oblíbený zejména mezi inline bruslaři. Současné vedení Prahy 6 pracuje na návrhu rozšíření bruslařské dráhy.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru