dnes
Čtvrtek - jasno
20°C
zítra
Pátek - jasno
21°C
pozítří
Sobota - jasno
20°C
Usedlost Ladronka se promění, radnice je před dohodou s nájemcem
Usedlost Ladronka. Foto: Facebook

Usedlost Ladronka se promění, radnice je před dohodou s nájemcem

Usedlost Ladronka na Břevnově by měla v budoucnu více sloužit návštěvníkům přilehlého sportovního a rekreačního areálu. ČTK to řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Noví majitelé společnosti, která má objekt v nájmu, jsou připraveni se dohodnout s radnicí na další spolupráci a postupném zvyšování nájmu, který je nyní nastaven pro městskou část nevýhodně. Pokud se firma s Prahou 6 dohodnou, upustí od právních sporů, které spolu vedou. Žaloby na sebe vzájemně v minulosti podaly obě strany.

Usedlost má od roku 2005 v nájmu společnost Ladronka, ve které se od té doby dvakrát vyměnili majitelé. Dodatky k původní smlouvě se nájem, který platili, postupně snížil z 1,8 milionu korun ročně na 510 000. Nynější jednatelé společnosti podle Koláře sami přišli s návrhem spolupráce.

„Uznávají, že současný nájem je nesmyslně nízký a poskytují nám maximální součinnost. Jednání je diametrálně odlišné od jejich předchůdců," uvedl. Cílem je podle něj udělat z usedlosti dostupné zázemí pro okolní volnočasový areál, který slouží bruslařům, cyklistům a jako rekreační zóna. Předchozí nájemci v objektu provozovali luxusní restauraci a smluvně zakotvenou povinnost poskytovat dostupné služby návštěvníkům areálu podle starosty ignorovali.

Současné vedení Prahy 6 v březnu 2015 vypovědělo společnosti Ladronka nájemní smlouvu z důvodu neplnění smluvních povinností. Firma výpověď napadla žalobou, městská část reagovala vlastní žalobou na vyklizení nemovitosti.

Teď je radnice s novými zástupci nájemce před uzavřením dohody, na základě které chtějí navázat lepší spolupráci a právní spory ukončit. Jednou z podmínek zakotvených v návrhu dohody je postupné zvyšování nájmu na původní částku 1,8 milionu korun ročně, kterou by firma měla zaplatit v roce 2021.

Radnice má ve spolupráci s nájemcem výhledově i další plány. Chtěla by například otevřít Ladronku zimním aktivitám a vybudovat svah s umělým sněhem, kluziště či běžkařskou dráhu.

„Bílá hora je nejchladnější místo v Praze. Dokonce jsme se bavili s Kateřinou Neumannovou, která provozuje běžkařský areál dole v Chuchli, kde je naopak příliš teplo, že by se s radostí přesunula nahoru na Vypich," uvedl Kolář.

Historie usedlosti Ladronka sahá do 17. století. V 90. letech minulého století ji obývali squatteři, po přelomu tisíciletí prošla kompletní rekonstrukcí za 70 milionů korun, z nichž 50 uhradil magistrát a 20 městská část.

Následně radnice objekt pronajala. V okolí usedlosti se nachází sportovní a volnočasový areál, oblíbený zejména mezi inline bruslaři. Současné vedení Prahy 6 pracuje na návrhu rozšíření bruslařské dráhy.


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Začala Anketa dobrovolní hasiči roku 2019. Skleněná helma a peníze na hasičské vybavení pro vítěze

15. dubna 2019 v 07:29

Jednotky a sbory dobrovolných hasičů z celé republiky, které přihlásí své zásahy a činnost do letošního 9. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku, mohou společně s oceněním za jejich práci získat novou hasičskou techniku nebo vybavení spojené s hasičskou činností. Přihlásit se mohou v termínu od...

Další články
Nahoru