dnes
Středa - oblacno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
9°C
pozítří
Pátek - skorojasno
3°C
Usedlost Ladronka se promění, radnice je před dohodou s nájemcem
Usedlost Ladronka. Foto: Facebook

Usedlost Ladronka se promění, radnice je před dohodou s nájemcem

Usedlost Ladronka na Břevnově by měla v budoucnu více sloužit návštěvníkům přilehlého sportovního a rekreačního areálu. ČTK to řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Noví majitelé společnosti, která má objekt v nájmu, jsou připraveni se dohodnout s radnicí na další spolupráci a postupném zvyšování nájmu, který je nyní nastaven pro městskou část nevýhodně. Pokud se firma s Prahou 6 dohodnou, upustí od právních sporů, které spolu vedou. Žaloby na sebe vzájemně v minulosti podaly obě strany.

Usedlost má od roku 2005 v nájmu společnost Ladronka, ve které se od té doby dvakrát vyměnili majitelé. Dodatky k původní smlouvě se nájem, který platili, postupně snížil z 1,8 milionu korun ročně na 510 000. Nynější jednatelé společnosti podle Koláře sami přišli s návrhem spolupráce.

„Uznávají, že současný nájem je nesmyslně nízký a poskytují nám maximální součinnost. Jednání je diametrálně odlišné od jejich předchůdců," uvedl. Cílem je podle něj udělat z usedlosti dostupné zázemí pro okolní volnočasový areál, který slouží bruslařům, cyklistům a jako rekreační zóna. Předchozí nájemci v objektu provozovali luxusní restauraci a smluvně zakotvenou povinnost poskytovat dostupné služby návštěvníkům areálu podle starosty ignorovali.

Současné vedení Prahy 6 v březnu 2015 vypovědělo společnosti Ladronka nájemní smlouvu z důvodu neplnění smluvních povinností. Firma výpověď napadla žalobou, městská část reagovala vlastní žalobou na vyklizení nemovitosti.

Teď je radnice s novými zástupci nájemce před uzavřením dohody, na základě které chtějí navázat lepší spolupráci a právní spory ukončit. Jednou z podmínek zakotvených v návrhu dohody je postupné zvyšování nájmu na původní částku 1,8 milionu korun ročně, kterou by firma měla zaplatit v roce 2021.

Radnice má ve spolupráci s nájemcem výhledově i další plány. Chtěla by například otevřít Ladronku zimním aktivitám a vybudovat svah s umělým sněhem, kluziště či běžkařskou dráhu.

„Bílá hora je nejchladnější místo v Praze. Dokonce jsme se bavili s Kateřinou Neumannovou, která provozuje běžkařský areál dole v Chuchli, kde je naopak příliš teplo, že by se s radostí přesunula nahoru na Vypich," uvedl Kolář.

Historie usedlosti Ladronka sahá do 17. století. V 90. letech minulého století ji obývali squatteři, po přelomu tisíciletí prošla kompletní rekonstrukcí za 70 milionů korun, z nichž 50 uhradil magistrát a 20 městská část.

Následně radnice objekt pronajala. V okolí usedlosti se nachází sportovní a volnočasový areál, oblíbený zejména mezi inline bruslaři. Současné vedení Prahy 6 pracuje na návrhu rozšíření bruslařské dráhy.


Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

Včera v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Museum Kampa: Připomeňme si 50. výročí smrti Jana Palacha

10. ledna 2019 ve 14:24

V pátek 18. ledna si připomeneme předvečer výročí smrti Jana Palacha. Uctěte jeho památku a památku všech lidí, kteří trpěli v době sovětské okupace.

Další články
Nahoru