Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Urologická klinika 1. LF UK a VFN má nové robotické centrum
Robotická operace na urologické klinice. Foto: 1. LF UK a VFN

Urologická klinika 1. LF UK a VFN má nové robotické centrum

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) otevřela nové robotické centrum urologické kliniky, má nový přístroj da Vinci za téměř 80 milionů korun, financovaný z evropských fondů a operační stůl v hodnotě přes tři miliony korun. Klinika je jediným pracovištěm v Česku, které má akreditaci pro specializovaný výcvik lékařů v oboru dětské urologie. Věnuje se i vrozeným vadám dětí, například rekonstrukčním operacím chlapeckého genitálu, který dospívajícím vrací možnosti sexuálního života. Informovala o tom mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Robotický systém se podle mluvčí používá na operace, které se dosud prováděly laparoskopicky. Současný trend urologické operativy, a obecně celé operativy, směřuje k miniinvazivním přístupům. Pracoviště, která volí tyto metody, jsou atraktivnější pro pacienty i jejich odesílající lékaře.

„Musíme sledovat současné moderní přístupy, abychom drželi krok s dobou, pacienta operovali šetrněji, a přitom stejně kvalitně, a on si v případě potřeby našel cestu právě na naše pracoviště,“ uvedl Viktor Soukup, přednosta Urologické kliniky 1. LF UK a VFN.

„Roboticky asistované výkony přinášejí vyšší preciznost a s tím spojenou menší náročnost operačního výkonu pro pacienta,“ zdůraznil profesor Soukup. Pacient má po zákroku menší bolesti, vyskytuje se u něj méně komplikací, jeho pobyt v nemocnici je kratší a urychluje se i doba rekonvalescence. Operatérovi pak přináší výhodu ve větší přesnosti pohybu nástrojů, odstranění třesu rukou a zvětšení obrazu, který je navíc ve 3D.

„Celkově vede k výrazně přesnější a šetrnější práci s tkáněmi. Neodmyslitelnou výhodou je také ergonomie operování, protože u robotické konzole se může operatér pohodlně posadit a opřít, zatímco třeba klasické laparoskopické operování je výrazně fyzicky náročnější,“ vysvětlil Vojtěch Fiala, specialista z Urologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Simulace pohybu lidských rukou v těle pacienta

Robotický systém se skládá ze tří komponent. Zjednodušeně se jedná o věž s videořetězcem a generátorem energie, sloupem s robotickými rameny a ovládací konzolí. Všechny tyto komponenty jsou umístěny na jednom operačním sále.

Pacient je uveden do celkové anestezie, stejně jako při standardní laparoskopii se břicho naplní plynem a do břišní stěny se umístí takzvané porty o šířce osm milimetrů. Následně se k těmto portům zadokují robotická ramena a do nich se zavedou potřebné nástroje. Tato ramena s nástroji ovládá operatér z konzole pomocí systému joysticků a pedálů. Jeden z portů používá asistent. Celé operační pole je možné vidět pomocí stereoskopického zobrazovacího kanálu.

Každý člen z týmu přítomného na sále (operatér, asistent, sestry, sanitáři) musí projít určitým typem školení pro danou pozici. „Na Urologické klinice VFN máme aktuálně tři certifikované konzolové chirurgy se zkušenostmi s robotickými operacemi, které jsme díky spolupráci byli schopni provádět během předchozích let v ÚVN v Praze,“ informoval Soukup.

Nejvíce výkonů kvůli onkologickým nálezům

V současné době se pomocí robotického systému da Vinci provádí více než dvě stě typů chirurgických zákroků a speciálně v urologii se jedná o více než padesát typů zákroků. „Spektrum našich výkonů zůstává víceméně stejné, jen jich budeme schopni více dělat miniinvazivním přístupem. Důležité je, že naše pracoviště již nebudou opouštět pacienti, u kterých jsme diagnostikovali onemocnění a kteří dříve odcházeli jinam cíleně za touto technologií. Například u karcinomu prostaty šlo o 15 procent všech diagnostikovaných nádorů,“ nastínil plánovaný vývoj operativy přednosta kliniky.

Systém pode něj může v zásadě fungovat nepřetržitě, nicméně v průběhu pracovní doby se počítá se dvěma až třemi výkony v plném provozu pět dní v týdnu. Navíc je v plánu přístroj sdílet s chirurgií a gynekologií.

„Největší procento urologických výkonů patří těm z onkologických příčin čili odstranění prostaty pro nádor (radikálním prostatektomiím), odstraněním nádoru z ledvin (resekcím ledvin), odstraněním močového měchýře (radikálním cystektomiím) a operacím ledvinné pánvičky pro poruchu odtoku moči (roboticky asistovaným pyeloplastikám),“ uvedl příklady Fiala. Úhradu ze zdravotního pojištění přitom mělo dosud jen několik nosných výkonů, avšak od příštího roku se seznam hrazených výkonů rozšiřuje.

Výrobcem nově pořízeného robota da Vinci je společnost Intuitive Surgical, která je průkopníkem a lídrem na světovém trhu s robotickými systémy pro chirurgické obory. Výhradním distributorem robotických systémů da Vinci pro minimálně invazivní chirurgii v regionu České republiky, Slovenska a Polska je společnost Synektik.


Autor: Lucie Rychlá

Krčská nemocnice zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli chřipce

Včera v 06:22

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) ve čtvrtek 29. února zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli epidemii respiračních nemocí. Důvodem je pokles onemocnění, o čemž informuje pražská hygienická stanice. I přesto však platí dodržování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici....

Baráčníci zvou na ples

28. února 2024 v 10:23

Obec baráčníků pořádá 8. března již dvanáctý reprezentační ples. 

Patnáctá sezona Trhů na Kulaťáku začíná v sobotu 2. března

28. února 2024 v 09:58

Dejvické trhy na Kulaťáku v roce 2010 odstartovaly boom novodobých tržišť po českých městech. Letos oslaví 15. sezonu. Organizátoři se zaměří zejména na sezónní akce, rozšíření cateringu i oddychové zóny. Návštěvníci budou mít možnost nakupovat každou sobotu od 8 do...

Potravinová banka na Novoměstské radnici pokračuje

26. února 2024 v 07:38

Pravidelný výdej pomoci z Potravinové banky probíhá každé pondělí od 9 do 12 hodin. V přízemí nádvoří Novoměstské radnice se otevírá výdejní okénko občanům Prahy 1 a Prahy 2 a vydává potravinovou pomoc a základní hygienu.

Nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku se osvědčila

24. února 2024 v 10:13

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených...

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

23. února 2024 v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Další články
Nahoru