Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Úroky u hypoték klesají. Vyplatí se ještě počkat?
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Shutterstock

Úroky u hypoték klesají. Vyplatí se ještě počkat?

Kde jsou ty doby, kdy jste hypotéku mohli získat s úrokem okolo 2 procent. V současnosti se úroky u hypotéky pohybují okolo 5,7 procenta. Půjdou dolů a zlevní hypotéky?  

Je to otázka do pranice. Někteří ekonomové tvrdí, že se hypotéky k úrokové sazbě 2 % už nikdy nevrátí. Jiní zase prohlašují, že do roku 2025 hypotéky zlevní o polovinu. Běžní lidí jsou proto zmatení a nevědí, jestli si hypotéku vzít už teď, počkat do příštího roku, nebo počkat několik let. 

Už nyní se každopádně můžete podívat na srovnání hypoték na Ušetřeno.cz a zjistit, u které banky byste měli hypotéku výhodnější. A hodně vám napoví i hypoteční kalkulačka.

Úrokové sazby klesají

Je zjevné, že hypotéky zlevňují a úrokové sazby tedy klesají. Každý měsíc se o malinko sníží. A ačkoliv jde o setiny procent, rozdíly v přeplatcích u hypoték díky tomu mohou být diametrálně odlišné. V říjnu se úroky u hypoték pohybovaly okolo 5,7 procenta. V září byly v průměru na 5,74 procentech.

Vyplatí se počkat

Zajímá vás, kolik byste přeplatili za hypotéku a kde je nejvýhodnější úrok? Hypoteční kalkulačka na Ušetřeno.cz vám dokáže tyto vaše otázky zodpovědět. Ale do banky hned neutíkejte. Podle drtivé většiny ekonomů totiž úroky u hypoték budou klesat dál a vyplatí se tedy ještě počkat.

Poplatek za předčasné splacení

Nevýhodou nových hypotečních smluv bude ale rozhodně to, že u nich bude platit nové pravidlo ohledně sankcí za předčasné splacení hypotéky. V současnosti řada bank umožňuje mimořádné splátky i předčasné splacení zdarma. 15. listopadu 2023 ale Poslanecká sněmovna ČR schválila, že za předčasné splacení hypotéky se bude platit 0,25 % za každý započatý rok, maximálně pak půjde o 1 % z jistiny. A týkat se to bohužel bude i všech stávajících hypoték po nové fixaci úroků.


Autor: TZ, red

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

Včera v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

Včera v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

Včera v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

Včera v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

Včera v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru