dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražský život

Úředníci otočili: nezaměstnaní nakonec v okrskových komisích pracovat mohou

Zatímco ještě minulý týden zástupci ministerstva práce a sociálních věcí spolu se zástupci Úřadu práce ČR veřejně uváděli, že lidé evidovaní na Úřadu práce nemohou při volbách do Poslanecké sněmovny pracovat v okrskové volební komisi, pokud se z evidence dočasně neodhlásí, v pondělí 7. října vydaly úřady stanovisko, které oznamuje, že to možné je.

Volebním komisím a obcím mohou během voleb pomáhat i nezaměstnaní, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR (ÚP). V tiskovém prohlášení to uvedly ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce ČR.

Při práci pro volební komisi mohou nastat dvě varianty – buď může člověk pracovat jako člen okrskové volební komise, nebo se zapojí do činnosti při roznášení volebních letáků.

„Člen okrskové volební komise má podle volebních zákonů nárok na zvláštní odměnu za výkon této činnosti, nikoli však na mzdu nebo plat. Plátce odměny (tedy obec) není v postavení zaměstnavatele a nemá oznamovací povinnost,“ je uvedeno v prohlášení.

Pokud jde o roznášení hlasovacích lístků, na které si starosta obce krátkodobě najme konkrétního zájemce, tato činnost už může vykazovat znaky závislé práce. Je tedy možné uzavřít dohodu o provedení práce. Oznamovací povinnost vůči ÚP pak mají jak obec, tak i krátkodobě přijatý pracovník.

V případě uchazeče o zaměstnání vedeného v evidenci se jedná o takzvané nekolidující zaměstnání, o kterém musí nejpozději v den nástupu informovat příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR.

„Pokud pobírá podporu v nezaměstnanosti, přeruší mu ÚP na dobu, kdy bude pracovat, její výplatu. Jakmile v zaměstnání skončí, začne mu ji úřad zase vyplácet. Maximálně si může člověk takto přivydělat polovinu minimální mzdy (v současné době 4250 korun),“ píše se v prohlášení.

Nedávno o práci v okrskových volebních komisích informoval i server Pražský patriot. U informace, že v okrskových volebních komisích nemohou pracovat lidé evidovaní na Úřadu práce ČR, vycházel z platné novely zákona o zaměstnanosti i z praxe při loňských senátních volbách, kdy evidovaní nezaměstnaní nebyli do komisí přijímáni.

Stejně se veřejně vyslovovali i někteří zástupci MPSV a ÚP. Nyní oba úřady vydaly opačné stanovisko, se kterým čtenáře seznamujeme výše.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru