dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - skorojasno
7°C

Určují, jaký sex a s kým máme a smíme mít. Řešili, jak moc je třeba ženský orgasmus

  „Sex se zdá být tou nejintimnější věcí na světě. Je ale formován zvenčí: experti prostřednictvím svých promluv nebo vlády skrze své politiky určují, jaký sex a s kým máme a smíme mít a jak, při tom všem rozumíme sami sobě. Sex je v tomto smyslu veřejná záležitost. Zkoumání sexuality v dobách nedávno minulých odhalí mnoho o charakteru společnosti tehdy a povaze akademického výzkumu dnes," říká docentka Kateřina Lišková, která se dlouhodobě věnuje výzkumu lékařské sexuologie v období socialismu.

Expertní vědění o sexualitě u nás po druhé světové válce jen vzkvétalo a přinášelo vědecké poznání o sexu obyčejným lidem i komunistické vládě. Sexuologové psali a promlouvali o ženském orgasmu a jak moc je jej třeba, o mužské homosexualitě a proč má být dekriminalizována, a to už během 50. let, často dlouho před tím, než se tato témata otevřela vědcům na Západě.

„Chápání sexuality (a žen a mužů coby jejích nositelů) se proměňovalo během čtyř komunistických dekád spolu s charakterem režimu. Skrze pochopení toho nejintimnějšího, tedy sexuality, můžeme nahlédnout to nejveřejnější, tedy stát,“ dodává ke své přednášce Lišková, která rovněž promluví na téma akademické kariéry.

V pátek 10. února pořádá Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. výroční přednášku, kterou letos přednese socioložka Kateřina Lišková, pod názvem „(S)expertíza – O výzkumu sexuality a akademické kariéře“. Přednáška se bude konat v Galerii Lucerna, ve Vodičkové ul. 36 od 19 hodin.


Další krátké zprávy
Nahoru