dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Urážky, plivání, vyhrožování. Některé konflikty s lidmi bez roušek končí dramaticky
Zdánlivě banální situace při kontrolách v metru občas končí nasazením pout. Ilustrační foto: MP Praha

Urážky, plivání, vyhrožování. Některé konflikty s lidmi bez roušek končí dramaticky

Celý uplynulý týden probíhala ve veřejných prostorách pražského metra cílená akce zaměřená na kontrolu zakrytých dýchacích cest. Většinou si strážníci vystačili s domluvou, ale v některých případech narazili na vzdor.

Zatímco do konce srpna nebylo při jízdě v pražských autobusech, tramvajích a v petřínské lanovce nutné zakrývat si nos a ústa rouškami, v metru tato povinnost platila. Většina cestujících nařízení ctila, nicméně nebylo zas až takovou raritou narazit na člověka, který vyrazil do podzemky bez zakrytých dýchacích cest.

Od pondělí do pátku se Městská policie hl. m. Prahy zaměřila právě na dodržování této povinnosti. Během celého pracovního týdne strážníci řešili 3000 porušení, tedy v průměru šest stovek denně.

Převážnou část „hříšníků“ – 2809 – řešili domluvou. Prostě cestující upozornili a ti si roušky nasadili nebo MHD hned opustili. „Jedenáct případů bylo oznámeno správnímu orgánu a 180 přestupcům byla uložena pokuta v celkové výši 29 900 korun,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Při kontrole lidí, kteří si roušku odmítli nasadit, docházelo občas ke konfliktům. Svou roli hrál i alkohol, cestující bez ochrany dýchacích cest byli v některých případech opilí.

V pátek dopoledne ve stanici Nemocnice Motol na lince A oslovil strážníky dozorčí stanice s informací, že se v prostorách metra nachází muž bez zakrytých dýchacích cest.

Hlídka muže oslovila a upozornila na povinnosti související s šířením koronaviru ještě na nástupišti, ten však hlídku ignoroval a usadil se uvnitř vozu metra. Na další výzvy reagoval agresivně, a tak byl vyveden za pomocí donucovacích prostředků.

„Za neustálého používání urážek a výhružek byl muž později identifikován jako třicetiletý cizinec, v jehož žilách kolovalo více jak dvě promile alkoholu. K dalšímu šetření byl následně předán státní policii,“ popsala Seifertová.

K dalšímu konfliktu došlo v sobotu odpoledne ve stanici Strašnická, která je také na lince A. Čtyřicetiletý cizinec bez roušky se choval při kontrole klidně a odešel k služebnímu vozu „měšťáků“, aby prokázal svou totožnost a zaplatil pokutu 500 korun.

Následně se hodlal do metra vrátit, opět však bez roušky. Když mu v tom hlídka chtěla zabránit, stupňoval agresi.

„I přes opakované zákonné výzvy o použití donucovacích prostředků byly jeho odpovědí jen další urážky, sevřené pěsti a dotírání. Proto nakonec skončil s pouty na rukou,“ dodala mluvčí strážníků Irena Seifertová. Také tento případ řeší státní policie.

V živé paměti je případ z konce letošního března. Na tramvajové zastávce Anděl bylo pár opilců bez roušek, z nichž jeden plival na kolemjdoucí a vykřikoval, že má žloutenku typu C. Agresivní cizinec nakonec skončil v poutech.  

Další agresivní muž bez povinné roušky v dubnu v ulici Bohuslava ze Švamberka ve čtvrté městské části kopal do popelnic, branek a urážel kolemjdoucí. I zde byla agresorovi nasazena pouta.

Celkově bylo během nouzového stavu, který trval od 12. března do 17. května, řešeno městkou policií v Praze přes pět tisíc případů porušení povinnosti mít zakryté dýchací cesty. Strážníci po aktuálním rozšíření povinosti nosit roušky v celé MHD plánují další kontrolní akce.

„Co se týká samotného posuzování přestupků, konkrétní řešení i stanovení sankce závisí vždy na posouzení strážníka, který situaci posuzuje a na tom, jak danou situaci vyhodnotí s ohledem na všechny okolnosti přestupkového jednání v danou chvíli na konkrétním místě," uvedl ředitel strážníků Eduard Šuster.

Pražský dopravní podnik (DPP) dosud vyzýval cestující k nošení roušek prostřednictvím hlášení pouze v metru. Od 1. zřáí bylo rozšířeno i na povrchovou dopravu. „S ohledem na doporučené nošení roušek nebyly informační samolepky ze dveří autobusů ani tramvají odstraňovány," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Podnik má infocedule i u vstupů do metra a nadále provádí intenzivnější úklid a dezinfekci vozů.


V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Dnes v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Policie: Kriminalita v Praze 2 letos klesla. Souvisí to s nouzovým stavem

24. listopadu 2020 ve 21:32

Kriminalita v Praze 2 je v době nouzového stavu o 27 procent nižší než ve srovnatelném období loňského roku. Vyplývá to policejních statistik. Je to v důsledku vyhlášeného nouzového stavu a s ním souvisejících omezujících opatření vlády. Podle policistů k tomu přispělo i zvýšení sankce u vybraných...

U Cholupic se srazilo osobní auto s nákladním

24. listopadu 2020 v 17:36

Na Pražském okruhu v oblasti Cholupic ve směru na letiště zasahovala v pondělí od 19:53 hodin jednotka pražských hasičů u nehody osobního a nákladního auta.

Další články
Nahoru