Dnes Úterý - skorojasno 13°C
Zítra Středa - skorojasno 14°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Urážky, plivání, vyhrožování. Některé konflikty s lidmi bez roušek končí dramaticky
Zdánlivě banální situace při kontrolách v metru občas končí nasazením pout. Ilustrační foto: MP Praha

Urážky, plivání, vyhrožování. Některé konflikty s lidmi bez roušek končí dramaticky

Celý uplynulý týden probíhala ve veřejných prostorách pražského metra cílená akce zaměřená na kontrolu zakrytých dýchacích cest. Většinou si strážníci vystačili s domluvou, ale v některých případech narazili na vzdor.

Zatímco do konce srpna nebylo při jízdě v pražských autobusech, tramvajích a v petřínské lanovce nutné zakrývat si nos a ústa rouškami, v metru tato povinnost platila. Většina cestujících nařízení ctila, nicméně nebylo zas až takovou raritou narazit na člověka, který vyrazil do podzemky bez zakrytých dýchacích cest.

Od pondělí do pátku se Městská policie hl. m. Prahy zaměřila právě na dodržování této povinnosti. Během celého pracovního týdne strážníci řešili 3000 porušení, tedy v průměru šest stovek denně.

Převážnou část „hříšníků“ – 2809 – řešili domluvou. Prostě cestující upozornili a ti si roušky nasadili nebo MHD hned opustili. „Jedenáct případů bylo oznámeno správnímu orgánu a 180 přestupcům byla uložena pokuta v celkové výši 29 900 korun,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Při kontrole lidí, kteří si roušku odmítli nasadit, docházelo občas ke konfliktům. Svou roli hrál i alkohol, cestující bez ochrany dýchacích cest byli v některých případech opilí.

V pátek dopoledne ve stanici Nemocnice Motol na lince A oslovil strážníky dozorčí stanice s informací, že se v prostorách metra nachází muž bez zakrytých dýchacích cest.

Hlídka muže oslovila a upozornila na povinnosti související s šířením koronaviru ještě na nástupišti, ten však hlídku ignoroval a usadil se uvnitř vozu metra. Na další výzvy reagoval agresivně, a tak byl vyveden za pomocí donucovacích prostředků.

„Za neustálého používání urážek a výhružek byl muž později identifikován jako třicetiletý cizinec, v jehož žilách kolovalo více jak dvě promile alkoholu. K dalšímu šetření byl následně předán státní policii,“ popsala Seifertová.

K dalšímu konfliktu došlo v sobotu odpoledne ve stanici Strašnická, která je také na lince A. Čtyřicetiletý cizinec bez roušky se choval při kontrole klidně a odešel k služebnímu vozu „měšťáků“, aby prokázal svou totožnost a zaplatil pokutu 500 korun.

Následně se hodlal do metra vrátit, opět však bez roušky. Když mu v tom hlídka chtěla zabránit, stupňoval agresi.

„I přes opakované zákonné výzvy o použití donucovacích prostředků byly jeho odpovědí jen další urážky, sevřené pěsti a dotírání. Proto nakonec skončil s pouty na rukou,“ dodala mluvčí strážníků Irena Seifertová. Také tento případ řeší státní policie.

V živé paměti je případ z konce letošního března. Na tramvajové zastávce Anděl bylo pár opilců bez roušek, z nichž jeden plival na kolemjdoucí a vykřikoval, že má žloutenku typu C. Agresivní cizinec nakonec skončil v poutech.  

Další agresivní muž bez povinné roušky v dubnu v ulici Bohuslava ze Švamberka ve čtvrté městské části kopal do popelnic, branek a urážel kolemjdoucí. I zde byla agresorovi nasazena pouta.

Celkově bylo během nouzového stavu, který trval od 12. března do 17. května, řešeno městkou policií v Praze přes pět tisíc případů porušení povinnosti mít zakryté dýchací cesty. Strážníci po aktuálním rozšíření povinosti nosit roušky v celé MHD plánují další kontrolní akce.

„Co se týká samotného posuzování přestupků, konkrétní řešení i stanovení sankce závisí vždy na posouzení strážníka, který situaci posuzuje a na tom, jak danou situaci vyhodnotí s ohledem na všechny okolnosti přestupkového jednání v danou chvíli na konkrétním místě," uvedl ředitel strážníků Eduard Šuster.

Pražský dopravní podnik (DPP) dosud vyzýval cestující k nošení roušek prostřednictvím hlášení pouze v metru. Od 1. zřáí bylo rozšířeno i na povrchovou dopravu. „S ohledem na doporučené nošení roušek nebyly informační samolepky ze dveří autobusů ani tramvají odstraňovány," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Podnik má infocedule i u vstupů do metra a nadále provádí intenzivnější úklid a dezinfekci vozů.


Autor: Jan Puci

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

Včera ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

Včera ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

V Holešovicích hořela hala

23. října 2021 v 10:17

Včera v 21:30 hodin byl na operační středisko pražských hasičů nahlášen požár haly v Holešovicích v ulici Partyzánská. 

Další články
Nahoru