Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Úraz na příměstském táboře se může stát obrovskou finanční pastí
Ilustrační foto: archiv

Úraz na příměstském táboře se může stát obrovskou finanční pastí

Běžné úrazy malých dobrodruhů a sportovců si mohou vyžádat komplikovanou léčbu. Jestliže ke zranění došlo na táboře, vzniká nárok na odškodnění. Celá řada táborů však nemá žádné pojištění, v mnoha případech chybí i oficiální zřizovatel. Šance na zisk adekvátní kompenzace pak výrazně klesají, protože je třeba o ni bojovat u soudu. Společnost Vindicia doporučuje, aby si rodiče vždy zkontrolovali, zda vybraný tábor pojistku má a zajímali se i o její výši.  

Během léta je pro rodiče výzva postarat se o děti, které mají spoustu volného času. Zajímavý program nabízí klasické či příměstské tábory. Školáci se zde naučí mnoho užitečných věcí, jsou často blízko přírodě, nebo se zabaví vlastní tvorbou. Problém ovšem nastává, pokud dojde k úrazu. 

„Setkáváme se s tím, že drtivá většina táborů tyto situace podceňuje. Nemají vůbec žádné pojištění nebo s nízkým limitem. Už i běžné úrazy jako zlomená ruka či otřes mozku znamenají nejen nárok na mnohatisícové bolestné, ale také potřebu kompenzovat potíže rodičům. Alespoň jeden z nich totiž musí zůstat doma a o zraněné dítě se starat, což znamená výpadek v práci,“ vysvětluje Tomáš Beck, odborník na odškodnění ze společnosti Vindicia. 

Lidé, kteří se starají o děti na prázdninách, mají většinou ty nejlepší úmysly. „Vedle placených programů a pobytů se akcí účastní i spousta dobrovolníků, kteří se školákům věnují ve svém volném čase a za žádnou či jen symbolickou odměnu. Jenže i tak platí, že jsou za děti zodpovědní. Pokud tábor nemá oficiálního zřizovatele, padají dopady úrazu právě na vedoucí. Jestliže nemají pojištění, může povinnost zaplatit odškodnění padnout právě na ně. Těžko ale očekávat, že budou mít třeba i čerstvě plnoletí vedoucí potřebné částky na kontě. Takže v konečném důsledku se rodičům zraněného dítěte ani nevyplatí se soudit a reálně důsledky nese rodina,“ zdůrazňuje Beck. 

Rezignovat museli i rodiče synka, který si během aktivit na táboře zlomil nohu, navíc poměrně komplikovaně. Zjistili, že tábor nebyl pojištěný a odškodnění by museli soudně vymáhat po vedoucích, kteří by na jeho zaplacení neměli. Snahu o získání kompenzace proto vzdali, ačkoliv měli podle zkušeností Vindicia nárok i na stovky tisíc korun.

Pro tábory, jejich pořadatele i jednotlivce platí, že by se měli pro dané případy pojistit. „Doporučujeme, aby nešlo jen o nejnižší možnou částku. Vážný úraz s dlouhodobými následky si může vyžádat i milionovou kompenzaci a je na to třeba pamatovat. Ideální limit je minimálně pět milionů korun, samozřejmě je nutné přizpůsobit to počtu dětí. Proto je zásadní počítat s opravdu vysokými limity. Jestliže se děti v místě i stravují, rozhodně myslete i na možnost nákazy salmonelou a pojistit se i pro tento případ,“ říká Beck. 

Rodiče by měli dětem zajistit úrazové pojištění. Jestliže jde o akci v zahraničí, samozřejmě nezapomínat na velmi dobré cestovní pojištění a pojistku na odpovědnost. To vše podle povahy konkrétního tábora. Zároveň by si měli ověřit, zda vybraný tábor sám pojištěn je a na jakou částku.


Autor: Alo

Dluhová poradna Prahy 14 je do odvolání zrušena

Včera v 09:42

Ze zdravotních důvodů na straně poskytovatele byla zrušena dluhová poradna, kterou mohli lidé každé sudé pondělí využívat v prostorách ÚMČ Praha 14.

Bezplatná právní poradna Prahy 15 opět otevřena

24. dubna 2024 v 08:21

Praze 15 se podařilo získat dotaci v rámci programu prevence kriminality, jehož součástí je také podpora právní služby seniorům a matkám samoživitelkám.

Praha 14: Občanská poradna se rozšiřuje o služby Remedium

9. března 2024 v 07:44

Nabídka bezplatného právního poradenství, které MČ dlouhodobě zajišťuje, se rozšiřuje o služby Občanské poradny Remedium. Na konzultace není třeba se objednávat. Zájemcům bude poskytnuta právní pomoc v oblasti výkladu zákonů a prováděcích předpisů, uzavírání smluv či podání k soudům a státním...

Praha 14 opět otevře bezplatnou právní poradnu

31. ledna 2024 v 06:59

Provoz bezplatné právní poradny na radnici Prahy 14 bude od 31. ledna obnoven. Právní konzultace budou opět poskytovány každou středu v čase od 7:30 do 12:30 hodin.

Přednáška v Praze 1: Co dělat když

22. ledna 2024 v 07:43

Středisko sociálních služeb Praha 1 připravilo na únor zejména pro věkově zralé sousedy aktivity nejen z kultury. V programu najdou také podporu pohybu a právní rady. V úterý 6. února budou zájemcům k dispozici zástupci občanské poradny, kteří vysvětlí jaká máte práva...

Bezplatné dluhové poradenství na radnici Prahy 14

11. ledna 2024 v 09:58

Praha 14 od ledna zavádí novou službu – bezplatné dluhové poradenství poskytované certifikovanou poradkyní Lucií Vlčkovou.

Bezplatná Právní poradna Prahy 4 i letos

8. ledna 2024 v 10:37

Bezplatná Právní poradna je určena výhradně pro občany Prahy 4 s trvalým bydlištěm na území městské části Praha 4. K dispozici bude každou čtvrtou středu v měsíci od 15 do 17 hodin na Nuselské radnici, Táborská 500, Praha 4.

Pojišťovny nově zaplatí očkování proti HPV dalším „náctiletým“

1. ledna 2024 v 07:33

Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna 2024 je očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku už je ale uhradí všem dívkám a chlapcům...

Odškodnění za nehody a pracovní úrazy bude příští rok vyšší

14. prosince 2023 ve 13:08

Český statistický úřad ohlásil růst průměrné mzdy, nová celostátní hodnota je 42 658 korun, což představuje 7,1% navýšení oproti roku 2022. Výše mzdy ve třetím čtvrtletí má přitom zásadní vliv na odškodňování dopravních nehod a pracovních úrazů pro následující rok. Podle společnosti Vindicia poté,...

Praha 11: Omezení provozní doby právní poradny

9. prosince 2023 v 07:00

Radnice Prahy 11 informuje, že ve středu 13. prosince bude uzavřena právní poradna pro občany městské části v Ocelíkově ulici.

Další články
Nahoru