Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Úraz na příměstském táboře se může stát obrovskou finanční pastí
Ilustrační foto: archiv

Úraz na příměstském táboře se může stát obrovskou finanční pastí

Běžné úrazy malých dobrodruhů a sportovců si mohou vyžádat komplikovanou léčbu. Jestliže ke zranění došlo na táboře, vzniká nárok na odškodnění. Celá řada táborů však nemá žádné pojištění, v mnoha případech chybí i oficiální zřizovatel. Šance na zisk adekvátní kompenzace pak výrazně klesají, protože je třeba o ni bojovat u soudu. Společnost Vindicia doporučuje, aby si rodiče vždy zkontrolovali, zda vybraný tábor pojistku má a zajímali se i o její výši.  

Během léta je pro rodiče výzva postarat se o děti, které mají spoustu volného času. Zajímavý program nabízí klasické či příměstské tábory. Školáci se zde naučí mnoho užitečných věcí, jsou často blízko přírodě, nebo se zabaví vlastní tvorbou. Problém ovšem nastává, pokud dojde k úrazu. 

„Setkáváme se s tím, že drtivá většina táborů tyto situace podceňuje. Nemají vůbec žádné pojištění nebo s nízkým limitem. Už i běžné úrazy jako zlomená ruka či otřes mozku znamenají nejen nárok na mnohatisícové bolestné, ale také potřebu kompenzovat potíže rodičům. Alespoň jeden z nich totiž musí zůstat doma a o zraněné dítě se starat, což znamená výpadek v práci,“ vysvětluje Tomáš Beck, odborník na odškodnění ze společnosti Vindicia. 

Lidé, kteří se starají o děti na prázdninách, mají většinou ty nejlepší úmysly. „Vedle placených programů a pobytů se akcí účastní i spousta dobrovolníků, kteří se školákům věnují ve svém volném čase a za žádnou či jen symbolickou odměnu. Jenže i tak platí, že jsou za děti zodpovědní. Pokud tábor nemá oficiálního zřizovatele, padají dopady úrazu právě na vedoucí. Jestliže nemají pojištění, může povinnost zaplatit odškodnění padnout právě na ně. Těžko ale očekávat, že budou mít třeba i čerstvě plnoletí vedoucí potřebné částky na kontě. Takže v konečném důsledku se rodičům zraněného dítěte ani nevyplatí se soudit a reálně důsledky nese rodina,“ zdůrazňuje Beck. 

Rezignovat museli i rodiče synka, který si během aktivit na táboře zlomil nohu, navíc poměrně komplikovaně. Zjistili, že tábor nebyl pojištěný a odškodnění by museli soudně vymáhat po vedoucích, kteří by na jeho zaplacení neměli. Snahu o získání kompenzace proto vzdali, ačkoliv měli podle zkušeností Vindicia nárok i na stovky tisíc korun.

Pro tábory, jejich pořadatele i jednotlivce platí, že by se měli pro dané případy pojistit. „Doporučujeme, aby nešlo jen o nejnižší možnou částku. Vážný úraz s dlouhodobými následky si může vyžádat i milionovou kompenzaci a je na to třeba pamatovat. Ideální limit je minimálně pět milionů korun, samozřejmě je nutné přizpůsobit to počtu dětí. Proto je zásadní počítat s opravdu vysokými limity. Jestliže se děti v místě i stravují, rozhodně myslete i na možnost nákazy salmonelou a pojistit se i pro tento případ,“ říká Beck. 

Rodiče by měli dětem zajistit úrazové pojištění. Jestliže jde o akci v zahraničí, samozřejmě nezapomínat na velmi dobré cestovní pojištění a pojistku na odpovědnost. To vše podle povahy konkrétního tábora. Zároveň by si měli ověřit, zda vybraný tábor sám pojištěn je a na jakou částku.


Autor: Alo

Bezplatná právní poradna Prahy 1

Včera ve 14:02

Bezplatná právní poradna Prahy 1 je opět v provozu. Sídlí na radnici ve Vodičkově ulici na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví ve 3. patře, kancelář č. 313 a otevřena je každé pondělí od 15 do 18 hodin.

Pomoc lidem ve finanční tísni zintenzivňují innogy a občanské poradny

13. září 2023 ve 23:20

Společný projekt energetické firmy innogy a Asociace občanských poraden (AOP) pomohl v rámci celé České republiky v tomto roce již více než 10 tisícům klientů. Jedná se současně o zákazníky dodavatelů energií napříč trhem. Zejména kvůli rostoucím cenám v důsledku vysoké inflace totiž roste počet...

Aplikace s vašimi právy, když stojí trajekty i letadla

9. srpna 2023 v 17:33

Dopravu na severu Evropy úterý ochromily silné bouře. Stály letadla, trajekty, autobusové i železniční linky – svá práva v případě mimořádných situací najdou cestující v bezplatné mobilní aplikaci „ECC-Net: Travel“.

Zápis do neoficiálních rejstříků? Digitální a informační agentura vyzývá k opatrnosti

31. července 2023 v 07:50

Digitální a informační agentura (DIA) varuje nově podnikající osoby, aby byli obezřetní vůči datovým zprávám, které nabízí krátce po začátku podnikání zápis do soukromého firemního registru. Výzva, kterou v uplynulých týdnech dostali tisíce nových podnikatelů skrze datovou schránku, vytváří dojem,...

Uzavření bezplatné právní poradny Prahy 14

7. června 2023 v 11:47

Od 13. července bude uzavřena bezplatná právní poradna, kterou v Praze 14 každou středu zajišťuje JUDr. Ján Horňák.

Poslední květnový den bude uzavřena bezplatná právní poradna Prahy 14

18. května 2023 v 08:53

Ve středu 31. května bude uzavřena bezplatná právní poradna, kterou v budově radnice Prahy 14 každou středu zajišťuje JUDr. Ján Horňák.

Praha 6: Poradna pro bydlení

15. května 2023 ve 21:51

Obyvatelům, kteří se nevyznají v systému sociálních dávek a problematice energií vychází radnice Prahy 6 vstříc a každou středu jim je ve Skleněném paláci k dispozici poradenské a kontaktní centrum ve Skleněném paláci. Zájemcům tady budou poskytnuty komplexní informace o řešení problematiky...

Právní a IT aspekty e-commerce poodhalí konference LAW FIT 2023

14. května 2023 v 07:59

E-commerce bude tématem letošního ročníku tradiční konference LAW FIT, která spojuje svět práva a informačních technologií. Konferenci pořádá 29. května 2023 Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) ve svých prostorách. Akce je určena pro širokou odbornou veřejnost a vstup je po...

Bezplatné právní poradně roste počet klientů

14. dubna 2023 v 08:32

Bezplatné právní poradně, kterou v prostorách Úřadu městské části Praha 11 v Ocelíkově ulici provozuje společnost Iuridicum Remedium, s ohledem na celkovou ekonomicko-sociální situaci a z důvodu potřeby řešení právních problémů zejména v oblasti bydlení, pracovního práva, ale i sociálního...

Průvodce zákony pro rodiče na rok 2023. Ke stažení je zdarma

22. února 2023 v 11:49

Mateřská, rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek, ošetřovné, výpověď, výživné, přídavky na dítě… Máte jako rodiče problém vyznat se ve všech předpisech, zákonech a pravidlech? 

Praha 1: Neostýchejte se říci si o pomoc

12. února 2023 v 07:00

Pokud jste pocítili důsledky zvyšujících se nákladů a máte problémy s rodinným rozpočtem, pracovníci Odboru sociálních věcí a zdravotnictví radnice Prahy 1 jsou připraveni poskytnout potřebné informace, které vám pomohou ke konkrétnímu řešení šitému vám na míru.

Další články
Nahoru