Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Úřad vlády poděkoval dobrovolným hasičům Prahy 1
Dobrovolní hasiči z první městské části. Foto: SDH 1

Úřad vlády poděkoval dobrovolným hasičům Prahy 1

K třiceti událostem byla v roce 2023 vyslána jednotka Sboru dobrovolných hasičů (JSDH) Praha 1. Kromě toho absolvovala tři taktická cvičení, bezmála třicet pravidelných i mimořádných výcviků a podílela se také na čtyřech kulturních i společenských akcích. Za mimořádné nasazení při listopadovém protipovodňovém cvičení na Kampě se jí dostalo poděkování od vedoucí Úřadu vlády ČR.

Dobrovolní hasiči první městské části v loňském roce vyjížděli například k požáru elektrické rozvodny v podzemních garážích Národního divadla, k čerpání vody za zatopených prostor či k záchraně lidí z hladiny Vltavy. Otevírali také uzamčené prostory, v prosinci se intenzivně podíleli na odstraňování sněhu a zprůchodňování chodníků i ulic v centru hlavního města.

„V souvislosti s výjezdovou činností je třeba zdůraznit fakt, že jednotka více než měsíc vyjíždět nemohla z důvodu stavebních prací na pozemku hasičské zbrojnice či v jejím bezprostředním okolí,“ podotkl velitel JSDH Praha 1 Zdeněk Čihák, který zároveň připomněl účast jednotky na třech taktických cvičeních a šestadvaceti výcvicích.

„Cvičení organizovaná Hasičským záchranným sborem Hlavního města Prahy byla zaměřena na spolupráci jednotek požární ochrany při zásahu v prostředí zamořeného infekcí B-agents, na zásah při výbuchu plynu v hudebním klubu s větším počtem zraněných a vyhledávání osob v neznámé prostředí s téměř nulovou viditelností,“ sdělil Čihák s tím, že výcviky se týkaly např. využívání záchranných prostředků, vyprošťování osob z havarovaných vozidel či hasebních prací za použití cisternové automobilové stříkačky. 

Za účast na protipovodňovém cvičení, které se konalo loni 21. listopadu v objektu Lichtenštejnského paláce na Kampě, se dobrovolní hasiči dočkali poděkování od vedoucí Úřadu vlády ČR. 

„S pomocí SDH Praha 1 pod vedením velitele Zdeňka Čiháka bylo cvičení provedeno v rekordně krátkém čase a přitom byla ověřena funkčnost protipovodňových opatření na objektu. Cenné byly také jejich praktické rady s instalací, které předali našim kolegům,“ uvedla Jana Kotalíková v dopise adresovaném starostce Prahy 1 Terezii Radoměřské (TOP 09).

Za obětavou službu hasičům z jedničky poděkovala také starostka: „Jednou je to čistá uniforma s nažehleným límečkem, příště zamazaná helma, propálené boty a špinavý obličej. Pořád jsou to ale ti, na které se obrátíme, když spadne kotě do kanálu, když nám hoří dům, nebo když máme vodu po krk a výš. Jsou to ti, na které se obracíme, když potřebujeme pomoc.“ 

K nejdůležitějším činnostem JSDH P-1 v roce 2024 bude podle Čiháka patřit komplexní taktické cvičení zaměřené na aktivaci protipovodňových opatření a systému ochrany paláce Žofín naplánované na 2. 3., či pokračování přípravy projektu nové hasičské zbrojnice v ulici Holbova.


Autor: red

Den Vltavy 2024

Dnes v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Dnes v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Dnes v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru