dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Úřad vlády otevřel po třech letech zahradu veřejnosti, prohlédly si ji tisíce návštěvníků
Zahrada u sídla české vlády. Foto: archiv

Úřad vlády otevřel po třech letech zahradu veřejnosti, prohlédly si ji tisíce návštěvníků

Tři víkendy po sobě zpřístupnil Úřad vlády ČR svou zahradu, která je chráněna coby památka Unesco, veřejnosti. Stalo se tak po třech letech, kdy byla zahrada návštěvníkům uzavřena. Vůbec poprvé se letos také zahrada Strakovy akademie připojila k mezinárodní akci víkend otevřených zahrad, která probíhala v polovině června po celé Evropě.

„Jsem rád, že se náš záměr otevřít zahradu Strakovy akademie veřejnosti setkal s velkým ohlasem a za tři červnové víkendy si ji prohlédly více než dva tisíce návštěvníků. Je to povzbuzení pro naše další plány a snahy o větší otevřenost úřadu vlády a jeho budov veřejnosti,“ komentoval otevření zahrady vedoucí Úřadu vlády ČR Pavel Dvořák.

Návštěvníci kromě zahrady mohli vidět také výstavu velkoformátových fotografií, jež připomíná 10. výročí členství České republiky v Evropské unii.

Další příležitostí podívat se do vládní zahrady budou mít zájemci 28. září, tedy o státním svátku Dne české státnosti, kdy si budou moci zároveň prohlédnout budovu Strakovy akademie v rámci dne otevřených dveří.

Zahrada Strakovy akademie

Zahrada projektovaná podle návrhu významného zahradního architekta Františka Thomayera původně sloužila chovancům akademie k odpočinku a sportu. Sportovní náčiní bylo odstraněno v souvislosti s využitím budovy akademie k vládním účelům po roce 1945. 

V současné době se na zahradě konají slavnostní přijetí zahraničních návštěv a v průběhu roku je veřejnosti uzavřena.

Zároveň se zahradou Strakovy akademie zpřístupňuje v současné době Úřad vlády ČR vilu Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí. Tento víkend si ji prohlédlo 560 návštěvníků.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru