Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Úřad vlády bude vytápět Strakovu akademii pomocí čerpadel z Vltavy
Strakova akademie. Zdroj foto: Úřad vlády ČR

Úřad vlády bude vytápět Strakovu akademii pomocí čerpadel z Vltavy

Úřad vlády ČR plánuje vytápět sídlo kabinetu, Strakovu akademii, za tři roky pomocí čerpadel s využitím nedaleko tekoucí Vltavy. Vypsal proto soutěž. Ambicí je snížit spotřebu o víc než 60 procent oproti současnosti, uvedl v tiskovém prohlášení.

Úřad vlády vypsal soutěž na využití tepelného potenciálu Vltavy pomocí tepelných čerpadel k vytápění Strakovy akademie. Úsporné opatření s využitím obnovitelných zdrojů energie má být v provozu do tří let.

Realizací alternativního zdroje tepla chce být Úřad příkladem dobré praxe dalším státním i soukromým institucím, a přitom respektujícím památkovou ochranu svého sídla.

Za posledních patnáct let Úřad vlády provedl ve svém hlavním sídle, Strakově akademii, sérii úsporných opatření – od renovace oken, zateplení půd až po instalaci tepelného čerpadla na ohřev vody. Díky tomu se mu podařilo snížit spotřebu tepla budovy už o více než jednu třetinu.

„Dáváme si vyšší mety, chceme připravovanými novinkami kombinujícími úspory energií a využívání obnovitelných zdrojů energie ukázat, že i takové historické objekty, jako je Strakova akademie, dokážou realizovat celou mozaiku chytrých řešení, a významně tak šetřit za svůj provoz,“ uvedla vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková.

Společně s tímto záměrem proběhnou podle Kotalíkové v budovách Úřadu také instalace efektivního systému řízení a monitoringu užívání energie, modernizace osvětlení i další technologická zlepšení. Jejich konečný výčet bude záležet na tom, jaká konkrétní řešení uchazeči Úřadem vypsané soutěže navrhnou.

Cílem projektu je využívat ekologické chladivo. Jeho chod by měl být zaručen i navzdory zimním teplotám tak, aby jej bylo možné provozovat i při teplotě říční vody klesající ke třem stupňům. Celé zařízení by mělo být celoročně v provozuschopném stavu v míře, která umožní krýt běžné i špičkové potřeby tepla.

Stávající elektrokotelna tak v budoucnu zůstane jen záložním zdrojem tepla. Účastníci vypsaného řízení budou povinni splnit několik inovativních podmínek a výše uvedené ve svých nabídkách zaručit po dobu pěti let od uvedení do provozu.

„Realizací chystaného projektu mají poklesnout energetické nároky na krytí tepelných potřeb našich budov v hlavním sídle Úřadu vlády až na čtvrtinovou úroveň oproti hodnotám z předešlé dekády. To by byl výjimečný výsledek. Předpokládáme, že realizace projektu bude kofinancována z evropských peněz a dosáhne částky ve vyšších desítkách milionů korun,“ doplnil Filip Minář, vrchní ředitel Sekce pro právo a ekonomiku Úřadu vlády.


Autor: Jan Puci

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru