dnes
Úterý - skorojasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C
Uprchlíci vítejte, stop islamizaci Evropy: Praha plná demonstrací, nejrušněji kolem Hradu
Odpůrce i příznivce uprchlíků od sebe držela nejen u Pražského hradu policie na bezpečnou vzdálenost. Všechna foto: Jan Puci

Uprchlíci vítejte, stop islamizaci Evropy: Praha plná demonstrací, nejrušněji kolem Hradu

Na Hradčanském náměstí v Praze se konala v sobotu odpoledne hlavní demonstrace proti islámu, kterou svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit. Řečníci v projevech kritizovali zastánce uprchlíků, české i evropské politiky. Akce byla součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida. Před Pražský hrad dorazilo několik stovek lidí, mnozí s českými vlajkami a transparenty. Demonstrací se v centru konalo víc, na místech, kde se sešli příznivci i odpůrci islamizace, musela zasahovat policie.

Policejní kordon odděloval účastníky protiislámského shromáždění od příznivců migrace, kteří se také sešli v centru hlavního města. Jediný vážnější konflikt mezi stoupenci obou táborů se odehrál před zahájením demonstrace v malostranských ulicích pod Hradem, kde po sobě několik minut házeli lahve a dlažební kostky.

Policisté na Hradčanském náměstí zkontrolovali několik podle nich podezřelých lidí, zadrželi čtyři z nich. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku, řekl ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk. Neupřesnil, zda šlo o příznivce či odpůrce migrace. Už před zahájením demonstrace odkláněli turisty od Pražského hradu.

Anketa

Bojíte se islamizace Evropy?

93.6%
(93.6%)
6.4%
(6.4%)
Zhruba 500 odpůrců islámu, české vlády a Evropské unie dnes podle policejního odhadu prošlo Prahou při protestním pochodu z Vítězného na Loretánské náměstí. Pochod se obešel bez incidentů. Při proslovech v závěrečné fázi demonstrace však byl jeden z účastníků zatčen, když vytáhl pistoli na poplašné náboje a vystřelil. Účastníci této demonstrace se po jejím skončení přesunuli na Hradčanské náměstí na již zmiňovanou akci organizovanou Blokem proti islámu a hnutím Úsvit.

Další protiislámskou demonstraci zorganizovala odpoledne na Václavském náměstí hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Policie odhadla počet účastníků na 1200, organizátoři na 2000 až 3000 lidí.

Na demonstraci na podporu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi se nedaleko úřadu vlády sešlo 60 až 80 lidí. Další desítky se údajně nemohli akce zúčastnit, protože policie odřízla přístup před Strakovu akademii z Klárova kvůli možnému střetu s jinou skupinou demonstrantů, kteří protestovali proti imigrační politice kabinetu.

U Pražského hradu se demonstrovalo

img-6516-nahled

img-6505-nahled

img-6537-nahled

img-6570-nahled

img-6572-nahled

img-6554-nahled

img-6553-nahled

img-6548-nahled

img-6513-nahled

img-6580-nahled

img-6573-nahled

img-6545-nahled

img-6551-nahled

img-6555-nahled


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Dnes v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Dnes v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru