dnes
Čtvrtek - jasno
10°C
zítra
Pátek - jasno
7°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
Uprchlíci vítejte, stop islamizaci Evropy: Praha plná demonstrací, nejrušněji kolem Hradu
Odpůrce i příznivce uprchlíků od sebe držela nejen u Pražského hradu policie na bezpečnou vzdálenost. Všechna foto: Jan Puci

Uprchlíci vítejte, stop islamizaci Evropy: Praha plná demonstrací, nejrušněji kolem Hradu

Na Hradčanském náměstí v Praze se konala v sobotu odpoledne hlavní demonstrace proti islámu, kterou svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit. Řečníci v projevech kritizovali zastánce uprchlíků, české i evropské politiky. Akce byla součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida. Před Pražský hrad dorazilo několik stovek lidí, mnozí s českými vlajkami a transparenty. Demonstrací se v centru konalo víc, na místech, kde se sešli příznivci i odpůrci islamizace, musela zasahovat policie.

Policejní kordon odděloval účastníky protiislámského shromáždění od příznivců migrace, kteří se také sešli v centru hlavního města. Jediný vážnější konflikt mezi stoupenci obou táborů se odehrál před zahájením demonstrace v malostranských ulicích pod Hradem, kde po sobě několik minut házeli lahve a dlažební kostky.

Policisté na Hradčanském náměstí zkontrolovali několik podle nich podezřelých lidí, zadrželi čtyři z nich. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku, řekl ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk. Neupřesnil, zda šlo o příznivce či odpůrce migrace. Už před zahájením demonstrace odkláněli turisty od Pražského hradu.

Anketa

Bojíte se islamizace Evropy?

93.6%
(93.6%)
6.4%
(6.4%)
Zhruba 500 odpůrců islámu, české vlády a Evropské unie dnes podle policejního odhadu prošlo Prahou při protestním pochodu z Vítězného na Loretánské náměstí. Pochod se obešel bez incidentů. Při proslovech v závěrečné fázi demonstrace však byl jeden z účastníků zatčen, když vytáhl pistoli na poplašné náboje a vystřelil. Účastníci této demonstrace se po jejím skončení přesunuli na Hradčanské náměstí na již zmiňovanou akci organizovanou Blokem proti islámu a hnutím Úsvit.

Další protiislámskou demonstraci zorganizovala odpoledne na Václavském náměstí hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Policie odhadla počet účastníků na 1200, organizátoři na 2000 až 3000 lidí.

Na demonstraci na podporu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi se nedaleko úřadu vlády sešlo 60 až 80 lidí. Další desítky se údajně nemohli akce zúčastnit, protože policie odřízla přístup před Strakovu akademii z Klárova kvůli možnému střetu s jinou skupinou demonstrantů, kteří protestovali proti imigrační politice kabinetu.

U Pražského hradu se demonstrovalo

img-6516-nahled

img-6505-nahled

img-6537-nahled

img-6570-nahled

img-6572-nahled

img-6554-nahled

img-6553-nahled

img-6548-nahled

img-6513-nahled

img-6580-nahled

img-6573-nahled

img-6545-nahled

img-6551-nahled

img-6555-nahled


Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Dnes ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

Včera v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

Včera v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

Další články
Nahoru