dnes
Úterý - oblacno
1°C
zítra
Středa - zatazeno
1°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
2°C
Úpravy okolí InterContinentalu budou diskutovány s veřejností, slibují politici i majitelé hotelu
Hotel InterContinental a náměstí Miloše Formana. Foto: PP

Úpravy okolí InterContinentalu budou diskutovány s veřejností, slibují politici i majitelé hotelu

Už když minulý týden zástupci nových majitelů InterContinentalu na Starém Městě poprvé oficiálně představili plánované úpravy hotelu a jeho okolí, bylo zřejmé, že nejvíce debat vyvolá záměr postavit na náměstí Miloše Formana u ústí do ulice Pařížské několikapatrovou skleněnou stavbu. Hotel, zástupci města i první městské části se shodli, že se jedná pouze i návrh k dalšímu projednávání, ze kterého nebude vyloučena odborná ani laická veřejnost.

Provoz hotelu InterContinental v pražské Pařížské ulici převezme řetězec Fairmont Hotels & Resorts, který je součástí sítě Accor. Od května příštího roku se jeho název změní na Golden Prague Hotel (hotel Zlatá Praha) podle hotelové restaurace. V plánu je také rekonstrukce interiérů hotelu a úpravy jeho okolí včetně propojení Pařížské s Vltavou a nové stavby na přilehlém náměstí Miloše Formana.

„Z náměstí zmizí průduch z parkoviště, budou zde vysazeny nové stromy, vznikne zde nová pobytová plocha. A skleněná kostka u vstupu do Pařížské bude souznět s další kostkou u severní části hotelu,“ uvedl Marek Tichý, který vede architektonické studio TAK, vítěze soutěže na úpravy InterContinentalu.

U náměstka primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petra Hlaváčka (za TOP 09 / Spojené síly pro Prahu) převažují z projektu pozitiva.

„S kultivovaným vlastníkem náš čeká kultivovaná diskuse a rekonstrukce. Určitě nebude podobný souboj jako s vlastníkem Transgasu. Pozitivní je propojení projektu s řekou, rozšíření veřejného prostoru, rehabilitace náměstí a vnik nového veřejného prostoru. K další debatě je však jednoznačně plán na skleněný objekt na náměstí u rohu ulic Bílkova a Pařížská. Jsem připraven zapojit se s do debaty a pomoci najít vzájemně vyhovující řešení,“ uvedl.

Místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme / STAN), do jehož kompetencí patří, mimo jiné, i územní rozvoj, řekl, že přeměna okolí hotelu InterContinental je pro něj velká výzva. „Mám k němu osobní vztah. Narodil jsem se v této oblasti, hrával zde fotbal, chodil do družiny. Místo má obrovskou hodnotu a kvalitu. Ale nyní nefunguje, jak by mělo,“ uvedl.

„Je dobře, že přišel někdo, kdo chce z náměstí Miloše Formana vytvořit funkční veřejný prostor. Z předchozích zkušeností vím, že studio TAK přistupuje k revitalizaci veřejných prostranství s duší a zodpovědně. Je to však velice senzitivní oblast, kde v minulosti záměr postavit budovu vyvolal nesouhlas. Investor však přichází s pokorou, těším se na dialog,“ pokračoval.

Do rozhodování o konečné podobě projektu bude podle něj určitě zapojeni místní obyvatelé. Ještě letos by se mělo uskutečnit první setkání zástupců investora a městské části s veřejností, které bude projekt představen. Lidé tak získají možnost se k záměru vyjádřit.

„Budu se snažit dialog s lokální komunitou moderovat. Musí se najít balanc mezi protestujícími a těmi, co o chtějí vytvořit nějakou hodnotu. Tedy nekomplikovat zbytečně život investorům, ale zároveň brát ohled na přání a potřeby obyvatel, kteří zde žijí a s hotelem sousedí,“ dodal Hejma.

„Na dialog s občany jsme zvyklí, je to pro nás totiž skvělá zpětná vazba. Už se těšíme, že lidem projekt brzy dopodrobna představíme,“ řekl architekt Marek Tichý. „Je to koncepční návrh prostoru a budeme se snažit přesvědčit město a obyvatele, že toto je dobrá vize,“ uvedl Michal Smrek, ředitel společnosti R2G Heritage, která Intercontinental vlastní.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Další články
Nahoru