dnes
Úterý - skorojasno
27°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
29°C
Úpravy okolí InterContinentalu budou diskutovány s veřejností, slibují politici i majitelé hotelu
Hotel InterContinental a náměstí Miloše Formana. Foto: PP

Úpravy okolí InterContinentalu budou diskutovány s veřejností, slibují politici i majitelé hotelu

Už když minulý týden zástupci nových majitelů InterContinentalu na Starém Městě poprvé oficiálně představili plánované úpravy hotelu a jeho okolí, bylo zřejmé, že nejvíce debat vyvolá záměr postavit na náměstí Miloše Formana u ústí do ulice Pařížské několikapatrovou skleněnou stavbu. Hotel, zástupci města i první městské části se shodli, že se jedná pouze i návrh k dalšímu projednávání, ze kterého nebude vyloučena odborná ani laická veřejnost.

Provoz hotelu InterContinental v pražské Pařížské ulici převezme řetězec Fairmont Hotels & Resorts, který je součástí sítě Accor. Od května příštího roku se jeho název změní na Golden Prague Hotel (hotel Zlatá Praha) podle hotelové restaurace. V plánu je také rekonstrukce interiérů hotelu a úpravy jeho okolí včetně propojení Pařížské s Vltavou a nové stavby na přilehlém náměstí Miloše Formana.

„Z náměstí zmizí průduch z parkoviště, budou zde vysazeny nové stromy, vznikne zde nová pobytová plocha. A skleněná kostka u vstupu do Pařížské bude souznět s další kostkou u severní části hotelu,“ uvedl Marek Tichý, který vede architektonické studio TAK, vítěze soutěže na úpravy InterContinentalu.

U náměstka primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petra Hlaváčka (za TOP 09 / Spojené síly pro Prahu) převažují z projektu pozitiva.

„S kultivovaným vlastníkem náš čeká kultivovaná diskuse a rekonstrukce. Určitě nebude podobný souboj jako s vlastníkem Transgasu. Pozitivní je propojení projektu s řekou, rozšíření veřejného prostoru, rehabilitace náměstí a vnik nového veřejného prostoru. K další debatě je však jednoznačně plán na skleněný objekt na náměstí u rohu ulic Bílkova a Pařížská. Jsem připraven zapojit se s do debaty a pomoci najít vzájemně vyhovující řešení,“ uvedl.

Místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme / STAN), do jehož kompetencí patří, mimo jiné, i územní rozvoj, řekl, že přeměna okolí hotelu InterContinental je pro něj velká výzva. „Mám k němu osobní vztah. Narodil jsem se v této oblasti, hrával zde fotbal, chodil do družiny. Místo má obrovskou hodnotu a kvalitu. Ale nyní nefunguje, jak by mělo,“ uvedl.

„Je dobře, že přišel někdo, kdo chce z náměstí Miloše Formana vytvořit funkční veřejný prostor. Z předchozích zkušeností vím, že studio TAK přistupuje k revitalizaci veřejných prostranství s duší a zodpovědně. Je to však velice senzitivní oblast, kde v minulosti záměr postavit budovu vyvolal nesouhlas. Investor však přichází s pokorou, těším se na dialog,“ pokračoval.

Do rozhodování o konečné podobě projektu bude podle něj určitě zapojeni místní obyvatelé. Ještě letos by se mělo uskutečnit první setkání zástupců investora a městské části s veřejností, které bude projekt představen. Lidé tak získají možnost se k záměru vyjádřit.

„Budu se snažit dialog s lokální komunitou moderovat. Musí se najít balanc mezi protestujícími a těmi, co o chtějí vytvořit nějakou hodnotu. Tedy nekomplikovat zbytečně život investorům, ale zároveň brát ohled na přání a potřeby obyvatel, kteří zde žijí a s hotelem sousedí,“ dodal Hejma.

„Na dialog s občany jsme zvyklí, je to pro nás totiž skvělá zpětná vazba. Už se těšíme, že lidem projekt brzy dopodrobna představíme,“ řekl architekt Marek Tichý. „Je to koncepční návrh prostoru a budeme se snažit přesvědčit město a obyvatele, že toto je dobrá vize,“ uvedl Michal Smrek, ředitel společnosti R2G Heritage, která Intercontinental vlastní.


Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

Včera v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

Včera v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

Včera ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Další články
Nahoru