Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Úpravy Macharova náměstí ve Střešovicích by měly začít zkraje roku 2023
Takto bude vypadat dřevostavba u kurtů na Macharově náměstí. Vizualizace: Pavel Hnilička Architects+Planners

Úpravy Macharova náměstí ve Střešovicích by měly začít zkraje roku 2023

Zítra Praha 6 oznámí, zda se podařilo vybrat zhotovitele úprav Macharova náměstí ve Střešovicích podle návrhu architekta Pavla Hniličky. Prosklená dřevostavba, která bude hlavní viditelnou změnou a nahradí bývalou ubytovnu, začne vznikat po Novém roce, na podzim by mohla být dokončena. Informoval o tom starosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). Náklady na realizaci projektu podle něj jsou 30 milionů korun.  

V listopadu 2017 schválili radní šesté městské části podmínky soutěže, jejímž předmětem byl návrh rekonstrukce prostoru Macharova náměstí na střešovické Ořechovce. Soutěžící měli dle zadání respektovat stávající urbanistické koncepce, navrhnout regeneraci tenisového areálu včetně nového objektu zázemí a povrchu hřišť, navrhnout úpravy zeleně, povrchů a doplnění prostoru o prvky drobné architektury a uměleckých děl i nového mobiliáře. 

Sešlo se celkem devět soutěžních návrhů a odborná porota z nich na jaře 2018 vítězný návrh. Proti němu se ale postavili obyvatelé z okolní zástavby, petici podepsalo zhruba pět stovek lidí. Například jim vadilo, že navržená centrální víceúčelová plocha by mohla konanými akcemi přitáhnout větší zájem „přespolních“. 

Navíc projekt zahrnoval přemístění a redukci počtu tenisových kurtů. Vedení radnice od záměru změnit prostranství dle vítězného návrhu v roce 2019 ustoupilo.

S úpravami se však počítalo nadále. Do konce minulého volebního období se podařilo vybrat další návrh, tentokrát z dílny architekta Pavla Hniličky, autora návrhu chystané přeměny Vítězného náměstí v Dejvicích. Tento návrh je konzervativnější, kurty zachovává na současných pozicích. 

Na místě nevyužívané ubytovny vznikne napůl prosklená dřevostavba, která bude sloužit i jako zázemí ke kurtům, vznikne zde i malé občerstvení pro návštěvníky areálu. V úterý 13. prosince Praha 6 oznámí, zda byl vybrán zhotovitel úprav dle vítězného návrhu. Přihlásil se jeden zájemce. Podle Stárka proti Hniličkově vizi úprav náměstí místní nejsou proti. 

„Pokud se zhotovitel vybere, v lednu či únoru by došlo k předání staveniště. Na podzim 2023 by už mohla nová dřevostavba stát,“ řekl Stárek. Náklady na realizaci projektu jsou podle něj třicet milionů korun, městská část se pokusí získat dotaci od hlavního města.

„S Tatranem Střešovice, který je provozovatelem sportoviště na náměstí, se budeme bavit o případné budoucí úpravě povrchu kurtů, přičemž by se jeden tenisový kurt mohl přeměnit na padelový kurt,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru