Dnes Středa - oblacno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Úpravy Macharova náměstí ve Střešovicích by měly začít zkraje roku 2023
Takto bude vypadat dřevostavba u kurtů na Macharově náměstí. Vizualizace: Pavel Hnilička Architects+Planners

Úpravy Macharova náměstí ve Střešovicích by měly začít zkraje roku 2023

Zítra Praha 6 oznámí, zda se podařilo vybrat zhotovitele úprav Macharova náměstí ve Střešovicích podle návrhu architekta Pavla Hniličky. Prosklená dřevostavba, která bude hlavní viditelnou změnou a nahradí bývalou ubytovnu, začne vznikat po Novém roce, na podzim by mohla být dokončena. Informoval o tom starosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). Náklady na realizaci projektu podle něj jsou 30 milionů korun.  

V listopadu 2017 schválili radní šesté městské části podmínky soutěže, jejímž předmětem byl návrh rekonstrukce prostoru Macharova náměstí na střešovické Ořechovce. Soutěžící měli dle zadání respektovat stávající urbanistické koncepce, navrhnout regeneraci tenisového areálu včetně nového objektu zázemí a povrchu hřišť, navrhnout úpravy zeleně, povrchů a doplnění prostoru o prvky drobné architektury a uměleckých děl i nového mobiliáře. 

Sešlo se celkem devět soutěžních návrhů a odborná porota z nich na jaře 2018 vítězný návrh. Proti němu se ale postavili obyvatelé z okolní zástavby, petici podepsalo zhruba pět stovek lidí. Například jim vadilo, že navržená centrální víceúčelová plocha by mohla konanými akcemi přitáhnout větší zájem „přespolních“. 

Navíc projekt zahrnoval přemístění a redukci počtu tenisových kurtů. Vedení radnice od záměru změnit prostranství dle vítězného návrhu v roce 2019 ustoupilo.

S úpravami se však počítalo nadále. Do konce minulého volebního období se podařilo vybrat další návrh, tentokrát z dílny architekta Pavla Hniličky, autora návrhu chystané přeměny Vítězného náměstí v Dejvicích. Tento návrh je konzervativnější, kurty zachovává na současných pozicích. 

Na místě nevyužívané ubytovny vznikne napůl prosklená dřevostavba, která bude sloužit i jako zázemí ke kurtům, vznikne zde i malé občerstvení pro návštěvníky areálu. V úterý 13. prosince Praha 6 oznámí, zda byl vybrán zhotovitel úprav dle vítězného návrhu. Přihlásil se jeden zájemce. Podle Stárka proti Hniličkově vizi úprav náměstí místní nejsou proti. 

„Pokud se zhotovitel vybere, v lednu či únoru by došlo k předání staveniště. Na podzim 2023 by už mohla nová dřevostavba stát,“ řekl Stárek. Náklady na realizaci projektu jsou podle něj třicet milionů korun, městská část se pokusí získat dotaci od hlavního města.

„S Tatranem Střešovice, který je provozovatelem sportoviště na náměstí, se budeme bavit o případné budoucí úpravě povrchu kurtů, přičemž by se jeden tenisový kurt mohl přeměnit na padelový kurt,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

Dnes ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

Dnes ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

Dnes v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 227,3 milionu korun

Dnes v 09:45

Praha 5 loni hospodařila s příjmy 910 milionu a výdaji 1,14 miliardy korun. Rozdíl asi 230 milionu korun městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné výdaje vydala 763,7 milionu korun a na investice 373,6 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý projednali zastupitelé...

Další články
Nahoru