Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Úpravy Macharova náměstí ve Střešovicích by měly začít zkraje roku 2023
Takto bude vypadat dřevostavba u kurtů na Macharově náměstí. Vizualizace: Pavel Hnilička Architects+Planners

Úpravy Macharova náměstí ve Střešovicích by měly začít zkraje roku 2023

Zítra Praha 6 oznámí, zda se podařilo vybrat zhotovitele úprav Macharova náměstí ve Střešovicích podle návrhu architekta Pavla Hniličky. Prosklená dřevostavba, která bude hlavní viditelnou změnou a nahradí bývalou ubytovnu, začne vznikat po Novém roce, na podzim by mohla být dokončena. Informoval o tom starosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). Náklady na realizaci projektu podle něj jsou 30 milionů korun.  

V listopadu 2017 schválili radní šesté městské části podmínky soutěže, jejímž předmětem byl návrh rekonstrukce prostoru Macharova náměstí na střešovické Ořechovce. Soutěžící měli dle zadání respektovat stávající urbanistické koncepce, navrhnout regeneraci tenisového areálu včetně nového objektu zázemí a povrchu hřišť, navrhnout úpravy zeleně, povrchů a doplnění prostoru o prvky drobné architektury a uměleckých děl i nového mobiliáře. 

Sešlo se celkem devět soutěžních návrhů a odborná porota z nich na jaře 2018 vítězný návrh. Proti němu se ale postavili obyvatelé z okolní zástavby, petici podepsalo zhruba pět stovek lidí. Například jim vadilo, že navržená centrální víceúčelová plocha by mohla konanými akcemi přitáhnout větší zájem „přespolních“. 

Navíc projekt zahrnoval přemístění a redukci počtu tenisových kurtů. Vedení radnice od záměru změnit prostranství dle vítězného návrhu v roce 2019 ustoupilo.

S úpravami se však počítalo nadále. Do konce minulého volebního období se podařilo vybrat další návrh, tentokrát z dílny architekta Pavla Hniličky, autora návrhu chystané přeměny Vítězného náměstí v Dejvicích. Tento návrh je konzervativnější, kurty zachovává na současných pozicích. 

Na místě nevyužívané ubytovny vznikne napůl prosklená dřevostavba, která bude sloužit i jako zázemí ke kurtům, vznikne zde i malé občerstvení pro návštěvníky areálu. V úterý 13. prosince Praha 6 oznámí, zda byl vybrán zhotovitel úprav dle vítězného návrhu. Přihlásil se jeden zájemce. Podle Stárka proti Hniličkově vizi úprav náměstí místní nejsou proti. 

„Pokud se zhotovitel vybere, v lednu či únoru by došlo k předání staveniště. Na podzim 2023 by už mohla nová dřevostavba stát,“ řekl Stárek. Náklady na realizaci projektu jsou podle něj třicet milionů korun, městská část se pokusí získat dotaci od hlavního města.

„S Tatranem Střešovice, který je provozovatelem sportoviště na náměstí, se budeme bavit o případné budoucí úpravě povrchu kurtů, přičemž by se jeden tenisový kurt mohl přeměnit na padelový kurt,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru