dnes
Čtvrtek - mlha
16°C
zítra
Pátek - oblacno
18°C
pozítří
Sobota - oblacno
23°C
Úpravu projektu u Masarykova nádraží chce nové vedení Prahy 1
Členové budoucího vedení radnice Prahy 1 dnes představili plány vznikající koalice. Zprava sedí Petr Kučera, Petr Hejma, Pavel Čižinský a Pavel Nazarský. Vedlě něj sedí mluvčí Praha Sobě Julie Kochová. Foto: JP

Úpravu projektu u Masarykova nádraží chce nové vedení Prahy 1

Budoucí koalice v Praze 1 ve složení Praha 1 Sobě (P1S), My, co tady žijeme (KDU-ČSL, STAN, Iniciativa občanů) a Zelená pro jedničku bude jednat se společností Penta Investments o úpravě projektu, který společnost plánuje stavět kolem Masarykova nádraží. Novinářům to dnes řekli zástupci budoucího vedení radnice, které by zastupitelstvo městské části mělo zvolit v pondělí. Penta chce na pozemcích vybudovat administrativní čtvrť s obchody a restauracemi, ale také park podle projektu studia zesnulé britské architektky Zahy Hadidové. Vyjádření společnosti ČTK zjišťuje.

„Napříč koalicí zastáváme postoj, že plány tak, jak jsou dneska na stole, jsou příliš předimenzované, je tam navržená příliš velká hmota budov," uvedl budoucí radní Prahy 1 Petr Kučera (Zelená pro jedničku). Dodal, že lokalita je umístěna v centru pražské kotliny a s ohledem na oteplující se klima je vystavena největšímu přehřívání v letních měsících. „Rádi bychom usilovali o to, aby místo bylo vhodnějším způsobem zastavěno, vzdušnější a zelenější," vysvětlil Kučera.

Zástupci koalice dále uvedli, že budou chtít jednat s investorem o případných úpravách projektu, i když zatím nechtěli předjímat, s jakými požadavky do jednání vstoupí. Otázkou se jako předseda příslušné komise bude zabývat i architekt a urbanista Tomáš Vích, který zasedne v zastupitelstvu za Piráty. Koalice by chtěla do diskusí o finální podobě území zapojit i obyvatele. Investor v říjnu uspořádal veřejnou konzultaci, při které mohli lidé k projektu sdělit svoje názory.

Nová koalice dnes také představila svoje programové priority a složení rady. Chtěla by se zaměřit například na zlepšení fungování úřadu směrem k občanům, vylidňování centra, problémy s veřejným pořádkem a negativními vlivy turistického ruchu, péči o seniory, rozvoj kultury ve spolupráci se spolky, podporu malých obchodů v ulicích centra nebo zklidnění automobilové dopravy. Koaliční smlouvu chtějí strany podepsat až těsně před ustavujícím zastupitelstvem, které se bude konat v pondělí 19. listopadu.

Projekt Penty u Masarykova nádraží vychází z návrhu architektonického ateliéru Jakuba Ciglera, Studio Zaha Hadid Architects je koncepčním architektem. Budova podle návrhu Hadidové má fasádou připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem ve strukturu připomínající zlatou věž. Britská architektka iráckého původu byla první ženou, která získala nejprestižnější světové ocenění pro architekty – Pritzkerovu cenu. Zemřela v březnu roku 2016 v USA.

Volby v první městské části vyhrála Praha 1 Sobě s 21,3 procenta hlasů, získala šest mandátů. Druhá byla ODS se 17,9 procenta a pěti křesly a třetí Piráti s 15,6 procenta hlasů a čtyřmi mandáty. TOP 09, která dosud vládla společně s ODS a ČSSD, obhajovala sedm křesel včetně postu starosty, získala ale jen tři mandáty. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO se dvěma křesly.


Zasedání zastupitelů Prahy 4 se bude konat ve středu. Jaký je program?

21. září 2020 v 11:50

Jedenácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 23. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice v Táborské ulici (sál 301).

Další články
Nahoru