dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Upravená Obecná škola se po čtvrt století vrátí na filmové plátno. Promítat se bude po celém světě
V Obecné škole si zahrál i Zdeněk Svěrák, remasterovanou verzí filmu se slaví jeho osmdesátiny. Foto: Biograf Jan Svěrák / www.sverak.cz

Upravená Obecná škola se po čtvrt století vrátí na filmové plátno. Promítat se bude po celém světě

Remasterovanou verzi oscarového filmu Obecná škola (1991) uvidí 28. března diváci na Aljašce i na Bali. S obnoveným uvedením snímku oslaví diváci po celém světě i v České republice 80. narozeniny Zdeňka Svěráka. 

V jakých pražských kinech uvidí diváci 28. března Obecnou školu?

Premiere Cinemas Park Hostivař (Praha 10), Mat (Praha 2), Cinestar Anděl (Praha 5), Dlabačov (Praha 6), Bio Oko (Praha 7), KC Nová Beseda (Praha 9)

Seznam se může ještě rozšířit. Sledujte na www.zdeneksverak.cz.

„Po celém světě žijí desetitisíce českých krajanů, kteří mají rádi domácí kinematografii, ale nemají k ní přístup. Oslovili jsme tedy české komunity v zahraničí a setkali se s nečekaně vřelou reakcí. Dostali jsme i odpovědi psané češtinou z konce 19. století, které svědčí o tom, že Češi ve světě i po stoletém odloučení udržují nejen jazyk, ale i citovou vazbu k domovině. Podařilo se domluvit na 30 projekcí takřka na všech kontinentech a další se připojují každým dnem, jak je vidět na webu www.zdeneksverak.cz. Čeští diváci tak oslaví napříč poledníky a rovnoběžkami tátovy narozeniny s remasterovanou Obecnou školou, která se po 25 letech vrátí na stříbrné plátno,“ říká režisér a strůjce oslavy Jan Svěrák.

Mezi lokalitami, kde první společný film tvůrčího týmu Svěrák & Svěrák poběží, je mnoho evropských zemí (například Anglie, Německo, Španělsko, Polsko, Norsko), ale i Spojené státy, Argentina, Nový Zéland a Austrálie, Izrael, Mongolsko nebo exotické Bali a Seychely. Celkem film uvidí diváci ve více než 100 kinech po celém světě, jen v Česku se připojilo na 60 biografů v distribuci společnosti Aerofilms.

„Krajané v zahraničí znají film – starší generace pro jeho nostalgickou atmosféru poválečné naděje, mladší pro jeho mezinárodní úspěch, někteří znají další tátovy filmy, jeho písně a samozřejmě Cimrmana,“ dodává Jan Svěrák. Projekce připadne na velikonoční pondělí 28. března, tedy den Svěrákových narozenin, ale mimo jiné i den učitelů.

Na digitálním remasterování filmu se začalo pracovat na podzim 2015 po udělení souhlasu vlastníkem práv, Státním fondem kinematografie. Celosvětovou oslavu a projekci snímku organizuje režisér Svěrák s partnerskou společnosti Artinii.

„Velice rádi jsme tento dárek k narozeninám obohatili o filmové projekce po celém světě. Je i naším hlavním cílem zprostředkovávat lidem po celém světě umění, které je obohacuje a podněcuje jejich vášně. Jsme rádi, že náš první projekt je věnován jednomu z nejinspirativnějších Čechů dneška," říká Ctirad Hemelík, jeden ze zakladatelů Artinii.

Obecnou školu natočil Jan Svěrák jako svůj filmový debut podle scénáře svého otce. Film zaznamenal velký úspěch a získal prestižního Oscara v kategorii neanglicky mluvených filmů. Tvůrčí dvojice „otec a syn” tak odstartovala spolupráci, která trvá již čtvrt století.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru