Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
ÚOHS zadal zpracování posudku ohledně tendru k metru D
Výstavba prvního úseku linky metra D. Foto: Vladimír Dinda / Hochtief

ÚOHS zadal zpracování posudku ohledně tendru k metru D

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zadal zpracování znaleckého posudku ohledně tendru na druhou část stavby nové linky metra D, který řeší z popudu vyřazeného sdružení firem Porr, Vinci a Marti (PVM). Znamená to pozastavení lhůty na vydání rozhodnutí, takže se nedá říci, kdy úřad ve věci rozhodne. ČTK to sdělil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Tendr ve čtvrtek na návrh opozičního hnutí ANO řešili městští zastupitelé, žádné usnesení nakonec po zhruba tříhodinové debatě nepřijali.

V tendru na úsek linky D z Olbrachtovy na Nové Dvory uspělo sdružení vedené společností Subterra s cenou zhruba 30 miliard korun bez DPH. Sdružení PVM, které nabídlo cenu o dvě miliardy nižší, nejprve neúspěšně podalo námitky u DPP a následně se obrátilo na ÚOHS.

Podle Švandy antimonopolní úřad na základě podnětů sdružení vede dvě řízení, první se týká jeho vyloučení z tendru a druhé výběru dodavatele. Délku řízení podle něj nelze předvídat.

„Úřad si v jednom z uvedených řízení zadal zpracování znaleckého posudku, přičemž lhůta pro vydání rozhodnutí v takovém případě neběží," uvedl mluvčí.

O tématu ve čtvrtek několik hodin diskutovali pražští zastupitelé, a to už podruhé. Na minulém jednání bod kvůli nepřítomnosti ředitele DPP Petra Witowského přerušili. Šéf kontrolního výboru zastupitelstva Ondřej Prokop (ANO) navrhl, aby zastupitelstvo pověřilo primátorova náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti) zajištěním posouzení tendru neziskovou organizací, jako je Transparency International nebo Rekonstrukce státu. Hřib to označil za zbytečné. „Pan Prokop se dobývá do otevřených dveří," řekl s tím, že s organizacemi už nějakou dobu jedná.

Witowski na jednání zopakoval, že informace z médií, ze kterých kritici čerpají, nelze považovat za prokázaná fakta. „Je potřeba k tomu přistupovat jako k medializovanému názoru jednoho z těch soutěžitelů," řekl.

Dodal, že zpracování posudku ze strany ÚOHS je standardní postup. „Jsme přesvědčeni o tom, že jsme žádný zákon neporušili a že jsme postupovali zcela v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek," řekl dále.

Prokop a další opoziční zastupitelé kritizovali Hřiba za to, že nesdílí dostatek informací o tendru. Hřib k tomu opět uvedl, že postupuje podle zákona. Už na minulém jednání naopak kritizoval Prokopa za jeho mediální vyjádření, například o tom, že město má kvůli komplikacím v tendru problémy s možností čerpat půjčku od Evropské investiční banky (EIB) asi 23 miliard korun.

V té souvislosti zástupci DPP a města dříve uvedli, že půjčka narušena není, protože ji sice EIB schválila, ale zatím není čerpána. ČTK to potvrdil mluvčí EIB Tim Smit.

„Projekt byl schválen správní radou EIB, ale samotná úvěrová smlouva ještě nebyla podepsána," sdělil. Dodal, že prodleva mezi schválením a podpisem smlouvy o financování není u velkých infrastrukturních projektů neobvyklá.

„Pokud jde o stížnosti týkající se procesu zadávání veřejných zakázek, upozorňujeme, že námitky u velkých infrastrukturních projektů nejsou neobvyklé," uvedl a dodal, že řešení musí odpovídat zákonným procesům dané země.

Stavba nové linky pražského metra začala loni, ve výstavbě je nyní kilometrový úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má právě úsek z Olbrachtovy na Nové Dvory, kterého se týká diskutovaný tendr. Jako poslední bude vybudován úsek z Nových Dvorů do Depa Písnice.


Autor: ČTK

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru