Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
ÚOHS zadal zpracování posudku ohledně tendru k metru D
Výstavba prvního úseku linky metra D. Foto: Vladimír Dinda / Hochtief

ÚOHS zadal zpracování posudku ohledně tendru k metru D

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zadal zpracování znaleckého posudku ohledně tendru na druhou část stavby nové linky metra D, který řeší z popudu vyřazeného sdružení firem Porr, Vinci a Marti (PVM). Znamená to pozastavení lhůty na vydání rozhodnutí, takže se nedá říci, kdy úřad ve věci rozhodne. ČTK to sdělil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Tendr ve čtvrtek na návrh opozičního hnutí ANO řešili městští zastupitelé, žádné usnesení nakonec po zhruba tříhodinové debatě nepřijali.

V tendru na úsek linky D z Olbrachtovy na Nové Dvory uspělo sdružení vedené společností Subterra s cenou zhruba 30 miliard korun bez DPH. Sdružení PVM, které nabídlo cenu o dvě miliardy nižší, nejprve neúspěšně podalo námitky u DPP a následně se obrátilo na ÚOHS.

Podle Švandy antimonopolní úřad na základě podnětů sdružení vede dvě řízení, první se týká jeho vyloučení z tendru a druhé výběru dodavatele. Délku řízení podle něj nelze předvídat.

„Úřad si v jednom z uvedených řízení zadal zpracování znaleckého posudku, přičemž lhůta pro vydání rozhodnutí v takovém případě neběží," uvedl mluvčí.

O tématu ve čtvrtek několik hodin diskutovali pražští zastupitelé, a to už podruhé. Na minulém jednání bod kvůli nepřítomnosti ředitele DPP Petra Witowského přerušili. Šéf kontrolního výboru zastupitelstva Ondřej Prokop (ANO) navrhl, aby zastupitelstvo pověřilo primátorova náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti) zajištěním posouzení tendru neziskovou organizací, jako je Transparency International nebo Rekonstrukce státu. Hřib to označil za zbytečné. „Pan Prokop se dobývá do otevřených dveří," řekl s tím, že s organizacemi už nějakou dobu jedná.

Witowski na jednání zopakoval, že informace z médií, ze kterých kritici čerpají, nelze považovat za prokázaná fakta. „Je potřeba k tomu přistupovat jako k medializovanému názoru jednoho z těch soutěžitelů," řekl.

Dodal, že zpracování posudku ze strany ÚOHS je standardní postup. „Jsme přesvědčeni o tom, že jsme žádný zákon neporušili a že jsme postupovali zcela v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek," řekl dále.

Prokop a další opoziční zastupitelé kritizovali Hřiba za to, že nesdílí dostatek informací o tendru. Hřib k tomu opět uvedl, že postupuje podle zákona. Už na minulém jednání naopak kritizoval Prokopa za jeho mediální vyjádření, například o tom, že město má kvůli komplikacím v tendru problémy s možností čerpat půjčku od Evropské investiční banky (EIB) asi 23 miliard korun.

V té souvislosti zástupci DPP a města dříve uvedli, že půjčka narušena není, protože ji sice EIB schválila, ale zatím není čerpána. ČTK to potvrdil mluvčí EIB Tim Smit.

„Projekt byl schválen správní radou EIB, ale samotná úvěrová smlouva ještě nebyla podepsána," sdělil. Dodal, že prodleva mezi schválením a podpisem smlouvy o financování není u velkých infrastrukturních projektů neobvyklá.

„Pokud jde o stížnosti týkající se procesu zadávání veřejných zakázek, upozorňujeme, že námitky u velkých infrastrukturních projektů nejsou neobvyklé," uvedl a dodal, že řešení musí odpovídat zákonným procesům dané země.

Stavba nové linky pražského metra začala loni, ve výstavbě je nyní kilometrový úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má právě úsek z Olbrachtovy na Nové Dvory, kterého se týká diskutovaný tendr. Jako poslední bude vybudován úsek z Nových Dvorů do Depa Písnice.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru