Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 3°C
Středa 22. 1. 2025
Svátek má Slavomír
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Univerzita vyvinula algoritmus, roboti se díky němu budou bezpečně pohybovat mezi lidmi
Humanoidní robot iCub. Foto: Petr Neugebauer / FEL ČVUT

Univerzita vyvinula algoritmus, roboti se díky němu budou bezpečně pohybovat mezi lidmi

Vědci ze skupiny humanoidní robotiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT představili Harmonious, reaktivní systém řízení pohybu robota v reálném čase. Vědecký článek o novém algoritmu, díky němuž humanoid získal schopnost velmi přirozeného a bezpečného pohybu mezi lidmi, publikoval renomovaný časopis IEEE Transactions on Robotics. Informoval o tom mluvčí fakulty Radovan Suk.

Vědci z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT ve spolupráci s kolegy z University of Colorado Boulder a janovského Istituto Italiano di Tecnologia, kteří zkoumají interakce mezi roboty a člověkem, zrealizovali experiment se stolní hrou Bubbles. 

Humanoidní robot iCub a člověk sedí naproti sobě u stolu a hrají hru se třemi kostkami a šesti odkrytými kartami. Kostky jsou vrženy a vyhrává ten, kdo nejrychleji ukáže na správnou kartu: barva nejvyššího čísla na kostkách se přitom musí shodovat s barvou největší bubliny na kartách.

Cílem bylo demonstrovat nejen kognitivní schopnosti robota, ale zejména pokrok, který dosáhli vědci v tom, aby se roboti mohli bezpečně pohybovat v prostředí obydleném lidmi.

„Zásadně k němu přispívá nový reaktivní regulátor pohybu ovládající horní polovinu humanoida. Robot iCub je díky vyvinutému algoritmu schopen plynulého pohybu a empatického chování a člověk se vedle něho může cítit naprosto bezpečně,“ popsal Suk.

Je to zjevné i z experimentu na videu, kde lidský figurant vědomě robotovi brání v pohybu, odstrkuje jeho ruce, a robot se přitom poslušně podvoluje jeho manipulaci. Bez těchto lidských zásahů by měl robot ve hře jednoznačně navrch: humanoid vybavený kamerou, dvěma tisíci hmatovými receptory a proximity senzorem identifikujícím blízké předměty totiž vše neomylně analyzuje v řádu milisekund a pohyb jeho kloubů je bezprostřední.

Člověk by podle Suka ve hře, která je určena dětem od školního věku a od hráčů vyžaduje soustředění a pohotovou reakci, neměl šanci. Reaktivní regulátor pohybu, který vědci nazvali Harmonious, dává robotovi schopnost velmi přirozeného pohybu a přiměřené reakce na podněty okolí.

„Jsou to vlastnosti, které byly doposud připisovány spíše organismům než strojům. V robotice dosud převládal důraz na plánování pohybu robota, které se ale může uplatnit jen v neměnném a předvídatelném prostředí, jaké jsme schopni vytvořit například ve výrobním provozu. Pokud ale robota nasadíme v nestrukturovaném dynamickém prostředí, ve kterém se běžně pohybujeme i my, tento přístup selhává a je potřeba, aby robot byl schopen se chovat jako člověk, tj. přizpůsoboval se překážkám a měnil trajektorii pohybu podle aktuální situace,“ vysvětlil zásadní změnu v přístupu k interakcím humanoidů Matěj Hoffmann, vedoucí skupiny humanoidní robotiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT. 

iCub je podle Hoffmanna první robot, o kterém lze prohlásit, že je vedle sluchu a zraku vybaven také hmatem. Schopnost vnímat dotyky mu umožňují hmatové senzory zabudované v elektronické kůži. Díky svým smyslům si kolem svého těla ovládaného 53 elektromotory vytváří „ochrannou bublinu“, která mu umožňuje kontrolovat prostor velmi podobně jako je tomu u člověka.

Umělá inteligence ho na základě předchozích zkušenosti s vnímáním vizuálních a hmatových vjemů přivede ke správnému řešení, když na něj letí míč nebo mu někdo brání v pohybu.

„iCub se učí vnímat své okolí obdobně jako dítě, které svým vzhledem připomíná. Ovšem i humanoid s dětskými rozměry má ve svých motorech sílu, která by potenciálně mohla svému okolí ublížit, proto jsme si při vývoji regulátoru Harmonious stanovili cíl, že si robot osvojí schopnost přiměřené a bezpečné reakce,“ uvedl Matěj Hoffmann, který na vývoji regulátoru spolupracoval s Jakubem Rozlivkem.

Doktorand z katedry kybernetiky FEL ČVUT je uveden jako hlavní autor publikace, jež vyšla v listopadovém vydání IEEE Transactions On Robotics, jednoho z nejprestižnějších vědeckých časopisů v oblasti robotiky.

Pro zajištění plynulého a přirozeného pohybu robota vědci mimo jiné zkoumali kinematiku lidského pohybu, například z pohledu toho, co se děje, když bereme do ruky předměty. Analyzované charakteristiky lidského pohybu pak přenesli do algoritmu, podle něhož se řídí pohyb robota.  

Regulátor Harmonious ovládá horní polovinu těla robota iCub, celkem 17 kloubů na rukách a trupu, což je v současné robotice vůbec největší dosažený počet stupňů volnosti. Algoritmus je ale obecný a je možné ho aplikovat i na vyšší počet kloubů/motorů a senzorů/smyslů.

Otevírá se tím velký prostor pro uplatnění empatických robotů v reálném světě a přímé interakci s okolím. „Humanoidi budou moci sdílet pracovní i obytné prostory s lidmi, například při donášce zásilek, sociálních službách při komunikaci či například v domácnostech, kde mohou postupně převzít vybrané úkoly, například při úklidu, péči o seniory či při společenském kontaktu,“ popsal Hoffmann. 

Po zvládnutí přirozeného pohybu horní poloviny těla robota si skupina humanoidní robotiky stanovila další cíl. „Pracujeme s Jakubem Rozlivkem na tom, aby si iCub osvojil schopnost přirozeného pohledu. Když analyzujete jeho aktuální způsob, jakým pozoruje okolí například během experimentu s kartami, tak z toho vyplyne, že sleduje jen karty na stole, což nepůsobí přirozeně. Běžně člověk občas pohlédne i na svého protivníka či se podívá kolem sebe. Chceme obohatit stávající algoritmus, aby robot dokázal přirozeně střídat svoje pohledy a působil přitom přirozeněji než doposud,” popsal Hoffmann další úkoly své vědecké skupiny.

Jako samostatné téma je podle něj pak chůze robota. V případě iCuba se mu věnuje janovský Instituto Italiano di Tecnologia, se kterým je pražská skupina v úzkém kontaktu.

pozn. V článku zmiňovaný vědecký článek o novém algoritmu je v plném znění dostupný prostřednictvím odkazu https://arxiv.org/abs/2312.02711.


Autor: Karel Netolický

Vánoční sbírka SOS dětských vesniček vynesla přes čtvrt milionu korun

Dnes v 00:11

Dvacátý šestý ročník adventní sbírky pod vánočním stromem na Pražském hradě ve prospěch SOS dětských vesniček vynesl 276 tisíc korun. Sbírka se i letos konala pod záštitou první dámy Evy Pavlové, která v této tradici pokračuje po svých předchůdkyních. Výtěžek sbírky podpoří preventivní služby pro...

Pohřešovaná medička prý měla bludy, sama se vrátila na kolej

Včera v 19:02

Policie pátrala po čtyřiadvacetileté studentce 1. lékařské fakulty UK, která v noci na úterý odešla z vysokoškolské koleje v Praze 4 a nedala o sobě vědět. Ještě před odchodem, měla podle zjištění „mluvit z cesty" a mít bludy. Mobilní telefon zanechala na pokoji. „Několik hodin po zveřejnění se...

PVS bude letos investovat do infrastruktury několik miliard korun

Včera ve 14:22

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) bude investovat do infrastruktury v Praze v letošním roce více než tři miliardy korun. Vyplývá to z ročního plánu obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje vodohospodářského majetku na území metropole, kterou projednala Rada hlavního...

Ocenění Šampion Národní sítě Zdravých měst ČR za rok 2024 pro Prahu 10

Včera v 08:38

V pondělí 13. ledna proběhlo již tradiční Ocenění šampionů Zdravých měst a krajů za rok 2024 v Parlamentu ČR. Osmnáct starostů, primátorů i dalších významných zástupců měst a krajů z celého Česka převzalo ocenění za to, že aktivně zapojují veřejnost, strategicky plánují a řídí ke kvalitě života,...

Herní prvky na dětských hřištích v Praze 11 se dočkají zimní údržby

19. ledna 2025 ve 21:23

Během zimních měsíců Praha 11 nechá na svých dětských hřištích opravit dětské prvky dle požadavků, které vzešly z roční kontroly odborné technické inspekce.

Další články
Nahoru