dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Univerzita připravila k výročí Palachovy oběti hru pro fanoušky geocachingu
Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce před Národním muzeem. Foto: archiv

Univerzita připravila k výročí Palachovy oběti hru pro fanoušky geocachingu

Univerzita Karlova pro připomenutí 45 let od upálení svého studenta Jana Palacha připravila hru pro příznivce geocachingu. Do širšího centra metropole umístila schránku, při jejímž objevování se hledači seznámí s Palachovým životem.

Po světě je v současnosti rozmístěno více než 1,5 milionu kešek, v České republice jich je k nalezení přes 20 000. Podobný systém, kdy k ukryté schránce vedou indicie spojené s poznáváním památných míst, využívají ke své propagaci a nalákání turistů některá města.

Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí ve snaze vyburcovat občanskou společnost z letargie po sovětské okupaci. Na následky popálenin zemřel o tři dny později. Schránku, takzvanou kešku, bude možné vyhledat podle souřadnic navigačního systému GPS, které hledači zadají do mobilního telefonu.

Souřadnice budou od neděle 19. ledna zveřejněny na internetových stránkách geocaching.com. Od stejného data bude schránka umístěna na svém místě. Souřadnice zájemci zjistí po zodpovězení několika otázek, které se týkají Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Václavského náměstí nebo popáleninového centra v pražské Legerově ulici. To jsou místa, která hrála zásadní roli v posledních měsících Palachova života.

„Zpracování kešky a její umístění je součástí vzpomínkové akce k 45. výročí upálení Jana Palacha,“ uvedl Hájek. V rámci této akce se v minulých dvou dnech na Filozofické fakultě UK uskutečnil vzpomínkový večer a pietní akt s promítáním filmu o Janu Palachovi Hořící keř. Na neděli je v rámci piety přichystána mše v akademické farnosti u Salvátora.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru