Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Univerzita Karlova založila dobrovolnické centrum, první akcí bude úklid ve Folimance
Park Folimanka. Foto: encyklopedie.praha2.cz

Univerzita Karlova založila dobrovolnické centrum, první akcí bude úklid ve Folimance

Univerzita Karlova založila vlastní Dobrovolnické centrum Univerzity Karlovy. Jeho první veřejnou aktivitou je zapojení se do celorepublikové jarní úklidové iniciativy. Akce Ukliďme Česko s Karlovkou se uskuteční ve čtvrtek 13. dubna od 15 hodin v Praze na Albertově a zúčastnit se kromě studujících samozřejmě může i širší akademická obec. Uklízet se bude část parku Folimanka, kousek od kampusu Albertov.

Dobrovolnické centrum (DC UK) povede evidenci dobrovolníků, dobrovolnických příležitostí u partnerských neziskových organizací a bude zprostředkovávat dobrovolnickou činnost. Jeho cílem je také udržování komunity dobrovolníků uvnitř univerzity a její aktivizace v případě možných krizových situací. 

„Vznik Dobrovolnického centra Univerzity Karlovy byl motivován zkušenostmi z období pandemie onemocnění covid-19 a počátku války na Ukrajině, kdy se studující sami obraceli na představitele univerzity s tím, jak mohou prostřednictvím dobrovolnické činnosti pomoci. Právě institucionální dobrovolnické centrum tak univerzitě umožní komplexně podporovat studující i zaměstnance v jejich občanské aktivitě a efektivně naplňovat třetí roli univerzity jak v krizových situacích, tak i v běžném režimu," uvedla členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj Marie Vymazalová. 

„Současně by centrum mělo studujícím a zaměstnancům nabízet prostřednictvím kvalitní nabídky dobrovolnických činností rozvoj neoborových kompetencí uplatnitelných na trhu práce," dodala. 

Koordinátoři centra na Univerzitě Karlově spolupracují se zástupci studujících, kteří již mají dobrovolnickou zkušenost, na předávání potřebného know-how a motivaci k dobrovolnictví. 

Centrum nabídne dobrovolníkům dobrovolnické příležitosti u etablovaných partnerských organizací umožní studujícím během studia rozvoj dalších dovedností a profesních kompetencí, které jim mohou dát kvalitativní výhodu při hledání zajímavých pracovních pozic. Samozřejmostí bude podle Vymazalové podpora dobrovolníků, organizace setkávání a sdílení dobré praxe. 

Dobrovolnické centrum Univerzity Karlovy se nyní stává čtvrtým univerzitním centrem. V České republice dosud existovala univerzitní dobrovolnická centra na Univerzitě Palackého v Olomouci, na Masarykově univerzitě a na Ostravské univerzitě. 

Web Dobrovolnického centra UK: https://dobrovolnickecentrum.cuni.cz/DO-1.html


Autor: red

Žižkovské pivobraní

Dnes v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

Včera v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

Včera v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

25. května 2024 v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

25. května 2024 v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

25. května 2024 v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Přijďte si s námi zahrát. Nedělní open air koncert

24. května 2024 ve 12:30

Devátý ročník open air koncertu s názvem Přijďte si s námi zahrát v neděli 26. května na Střeleckém ostrově.

Další články
Nahoru