Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Univerzita Karlova založila dobrovolnické centrum, první akcí bude úklid ve Folimance
Park Folimanka. Foto: encyklopedie.praha2.cz

Univerzita Karlova založila dobrovolnické centrum, první akcí bude úklid ve Folimance

Univerzita Karlova založila vlastní Dobrovolnické centrum Univerzity Karlovy. Jeho první veřejnou aktivitou je zapojení se do celorepublikové jarní úklidové iniciativy. Akce Ukliďme Česko s Karlovkou se uskuteční ve čtvrtek 13. dubna od 15 hodin v Praze na Albertově a zúčastnit se kromě studujících samozřejmě může i širší akademická obec. Uklízet se bude část parku Folimanka, kousek od kampusu Albertov.

Dobrovolnické centrum (DC UK) povede evidenci dobrovolníků, dobrovolnických příležitostí u partnerských neziskových organizací a bude zprostředkovávat dobrovolnickou činnost. Jeho cílem je také udržování komunity dobrovolníků uvnitř univerzity a její aktivizace v případě možných krizových situací. 

„Vznik Dobrovolnického centra Univerzity Karlovy byl motivován zkušenostmi z období pandemie onemocnění covid-19 a počátku války na Ukrajině, kdy se studující sami obraceli na představitele univerzity s tím, jak mohou prostřednictvím dobrovolnické činnosti pomoci. Právě institucionální dobrovolnické centrum tak univerzitě umožní komplexně podporovat studující i zaměstnance v jejich občanské aktivitě a efektivně naplňovat třetí roli univerzity jak v krizových situacích, tak i v běžném režimu," uvedla členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj Marie Vymazalová. 

„Současně by centrum mělo studujícím a zaměstnancům nabízet prostřednictvím kvalitní nabídky dobrovolnických činností rozvoj neoborových kompetencí uplatnitelných na trhu práce," dodala. 

Koordinátoři centra na Univerzitě Karlově spolupracují se zástupci studujících, kteří již mají dobrovolnickou zkušenost, na předávání potřebného know-how a motivaci k dobrovolnictví. 

Centrum nabídne dobrovolníkům dobrovolnické příležitosti u etablovaných partnerských organizací umožní studujícím během studia rozvoj dalších dovedností a profesních kompetencí, které jim mohou dát kvalitativní výhodu při hledání zajímavých pracovních pozic. Samozřejmostí bude podle Vymazalové podpora dobrovolníků, organizace setkávání a sdílení dobré praxe. 

Dobrovolnické centrum Univerzity Karlovy se nyní stává čtvrtým univerzitním centrem. V České republice dosud existovala univerzitní dobrovolnická centra na Univerzitě Palackého v Olomouci, na Masarykově univerzitě a na Ostravské univerzitě. 

Web Dobrovolnického centra UK: https://dobrovolnickecentrum.cuni.cz/DO-1.html


Autor: red

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

Dnes v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

Dnes v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

Dnes v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

Dnes v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

Dnes v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Praha 6: Setkání k péči o zeleň v parku

Dnes v 07:03

V pátek 9. června se můžete v 9:30 setkat se zástupci radnice Šestky a spolků Prahy 6 v parku Maxe van der Stoela.

Výdejna Potravinové banky nově v Praze 2

Včera ve 21:59

Praha 2 na začátku června otevřela nové výdejní místo Potravinové banky určené pro občany z Prahy 1 a 2, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci. Výdejní okénko, které se nachází v přízemí na nádvoří Novoměstské radnice, je v provozu každé pondělí v době od 9 do...

Čtyři týdny zbývají do uzavření literární soutěže O zlatý klíč

Včera ve 21:51

Maximálně tři normostrany libovolného žánru mohou kreativní obyvatelé Prahy 11 zasílat na radnici. Téma soutěže zůstává: Praha 11. Nejzazší termín dodání je 30. června. Do začátku června už přišlo do Zlatého klíče víc prací než za celé soutěžní období loňského roku. Největší počet přírůstků se...

Na Kampě se budou zpívat lidové písničky

Včera v 18:19

Společné zpívání lidových písniček se koná ve čtvrtek 15. června v 16 hodin na Kampě.

Přednáška v Praze 10: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Včera ve 12:43

Přednáška Pavly Pečinkové představí v úterý 13. června Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, a kde vytvořil dvacet jevištních výprav.

Praha 14 zve na komentovanou prohlídku mokřadu

Včera v 11:31

Přijďte ve čtvrtek 8. června od 16 hodin na komentovanou prohlídku mokřadu v areálu Coca Cola v Kyjích a seznamte se s vývojem tohoto projektu i s novou načnou stezkou pro školy.

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

5. června 2023 v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

5. června 2023 v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

5. června 2023 v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

5. června 2023 v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Další články
Nahoru