Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Setkání

Univerzita Karlova se připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje

18. 9. 2023 - 8. 10. 2023
České veřejné vysoké školy se opět připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje (ETUR). Akce v rámci ETURu se budou konat v období od 18. září do 8. října. Jednotlivé vysoké školy včetně Univerzity Karlovy se letos poprvé propojily a společně připravují na tyto dny bohatý doprovodný program pro studenty, zaměstnance i širokou veřejnost.

„Udržitelnost je jedním z dlouhodobých a současně prioritních cílů Univerzity Karlovy. Udržitelný rozvoj je pro nás důležitý nejen v oblasti vzdělávání a výzkumu, ale má také velký význam v plnění třetí role univerzity. Konkrétně Evropský týden udržitelného rozvoje dává jak Univerzitě Karlově, tak i všem vysokým školám úžasnou příležitost ukázat široké veřejnosti, co vše je v tomto ohledu možné a jak je vlastně snadné chovat se k naší planetě zodpovědněji v mnoha oblastech našeho každodenního života,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Do celé akce se zapojí téměř všechny veřejné univerzity či vysoké školy v České republice. Konat se budou nejrůznější akce a přednášky na téma udržitelnost, menzy budou připravovat vegetariánská jídla, studenti uspořádají swapy či burzy a promítat se budou také filmy.

Konkrétně Univerzita Karlova připravuje pro tyto dny například v Kampusu Hybernská přednášku s ochutnávkou s názvem Udržitelnost žeru! Jak dobře jíst a nesníst si půdu pod nohama?, která objasní současné poznatky a trendy v udržitelném stravování. Na Univerzitě Karlově pak bude po celý říjen probíhat swap pokojových rostlin. Také bude možné se zapojit do Dne udržitelnosti na Hollaru Fakulty sociálních věd UK, kde návštěvníky bude čekat chutná a hlavně udržitelná snídaně následovat bude diskuse s odborníky a workshop na téma udržitelnost. Chybět nebude ani promítání filmu.

„Udržitelnost je něco, co by se mělo stát naším životním stylem, způsobem myšlení a právě ETUR hezky podněcuje a ukazuje, jak je důležité se zapojit a individuálně se podílet na celkovém přístupu ke světu kolem nás. Univerzita Karlova samozřejmě není na poli udržitelného rozvoje žádným nováčkem a dlouhodobě podporuje činnosti vedoucí k posílení podvědomí o tomto tématu,“ dodává Nikola Rusová, manažerka udržitelného rozvoje na UK.

České vysoké školy se do ETUR zapojily již v minulosti, bylo to ale individuálně a poměrně málo. Letošní ročník je tedy výjimečný jak množstvím událostí, tak i počtem zapojených škol. Ve velkém se také letos zapojí do akce studenti i nejrůznější studentské spolky.

Seznam akcí, které se budou konat od 18. 9. do 8. 10. 2023 a podporují udržitelný rozvoj na vysokých školách lze nalézt na  https://unilead.muni.cz , další informace na https://www.tydenudrzitelnosti.cz/


Autor: red

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

V Kolbenově se bude tančit

16. června 2024 ve 14:50

Praha 9 a Škola tance pro všechny zvou na další tančírnu 19. června na plácek u budovy Afi City v Kolbenově ulici.

Bublinky na náplavce v Praze 2

16. června 2024 v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

Patnáctého na Patnáctce

13. června 2024 v 08:34

Modří andělé pořádají v rámci svého charitativního projektu hudební zábavný den s IZS na podporu Nadace policistů a hasičů s názvem Patnáctého na Patnáctce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

12. června 2024 v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Praha 2: Den prevence

10. června 2024 ve 12:29

Přijďte se pobavit a dozvědět se o prevenci kriminality a krizových situací! Čekají vás hry, zábava a spousta skvělých nápadů, jak smysluplně trávit volný čas sportem, kreativními aktivitami a učením.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Praha 15: Padesát let spolu

7. června 2024 v 07:27

ZŠ Hornoměcholupská slaví 50 let a zve bývalé studenty i veřejnost k oslavám. Ve čtvrtek 13. června se konají kulturní představení i aktivity pro celou rodinu. Začíná se ve 14:30 hodin.

Barvám neutečeš v Parku U Čeňku

6. června 2024 v 11:59

Akce se koná na Černém Mostě v sobotu 8. června od 8 do 17 hodin, na akci plynule navazují Oslavy 30 let Prahy 14 až do 21 hodin.

Dnes: Zahradní slavnost a Dny pěstounství

6. června 2024 v 09:59

Zahradní slavnost a Dny pěstounství se konají 6. června od 14 do 18 hodin v Otevřené zahradě Domova Diakonie v Šípkové ulici 1, v Praze 4.

Praha 9: We love Prosek

6. června 2024 v 07:40

Piknik s rodinou, přáteli, sousedy v parku Přátelství u vody se spoustou delikates kolem a živou hudbou nabízí 3 dny v parku Přátelství na pražském Proseku v Praze 9.

Praha 9: Poznejte Římskokatolickou farnost u kostela sv. Václava

5. června 2024 v 11:38

Noc kostelů v pátek 7. června je dobrou příležitostí, jak poznat Římskokatolickou farnost u kostela sv. Václava na Proseku z jiné stránky.

Další články
Nahoru