Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Setkání

Univerzita Karlova se připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje

18. 9. 2023 - 8. 10. 2023
České veřejné vysoké školy se opět připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje (ETUR). Akce v rámci ETURu se budou konat v období od 18. září do 8. října. Jednotlivé vysoké školy včetně Univerzity Karlovy se letos poprvé propojily a společně připravují na tyto dny bohatý doprovodný program pro studenty, zaměstnance i širokou veřejnost.

„Udržitelnost je jedním z dlouhodobých a současně prioritních cílů Univerzity Karlovy. Udržitelný rozvoj je pro nás důležitý nejen v oblasti vzdělávání a výzkumu, ale má také velký význam v plnění třetí role univerzity. Konkrétně Evropský týden udržitelného rozvoje dává jak Univerzitě Karlově, tak i všem vysokým školám úžasnou příležitost ukázat široké veřejnosti, co vše je v tomto ohledu možné a jak je vlastně snadné chovat se k naší planetě zodpovědněji v mnoha oblastech našeho každodenního života,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Do celé akce se zapojí téměř všechny veřejné univerzity či vysoké školy v České republice. Konat se budou nejrůznější akce a přednášky na téma udržitelnost, menzy budou připravovat vegetariánská jídla, studenti uspořádají swapy či burzy a promítat se budou také filmy.

Konkrétně Univerzita Karlova připravuje pro tyto dny například v Kampusu Hybernská přednášku s ochutnávkou s názvem Udržitelnost žeru! Jak dobře jíst a nesníst si půdu pod nohama?, která objasní současné poznatky a trendy v udržitelném stravování. Na Univerzitě Karlově pak bude po celý říjen probíhat swap pokojových rostlin. Také bude možné se zapojit do Dne udržitelnosti na Hollaru Fakulty sociálních věd UK, kde návštěvníky bude čekat chutná a hlavně udržitelná snídaně následovat bude diskuse s odborníky a workshop na téma udržitelnost. Chybět nebude ani promítání filmu.

„Udržitelnost je něco, co by se mělo stát naším životním stylem, způsobem myšlení a právě ETUR hezky podněcuje a ukazuje, jak je důležité se zapojit a individuálně se podílet na celkovém přístupu ke světu kolem nás. Univerzita Karlova samozřejmě není na poli udržitelného rozvoje žádným nováčkem a dlouhodobě podporuje činnosti vedoucí k posílení podvědomí o tomto tématu,“ dodává Nikola Rusová, manažerka udržitelného rozvoje na UK.

České vysoké školy se do ETUR zapojily již v minulosti, bylo to ale individuálně a poměrně málo. Letošní ročník je tedy výjimečný jak množstvím událostí, tak i počtem zapojených škol. Ve velkém se také letos zapojí do akce studenti i nejrůznější studentské spolky.

Seznam akcí, které se budou konat od 18. 9. do 8. 10. 2023 a podporují udržitelný rozvoj na vysokých školách lze nalézt na  https://unilead.muni.cz , další informace na https://www.tydenudrzitelnosti.cz/


Autor: red

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Včera v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Do Prahy 10 na Maňánu

Včera v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

21. září 2023 v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

21. září 2023 v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Open House Praha a Krenovka zvou na debatu o zahušťování města

20. září 2023 ve 22:09

Organizace Open House Praha pořádá ve spolupráci s kulturním centrem Krenovka již pátou debatu z cyklu Otevřeně o Praze, který se týká témat spojených s rozvojem hlavního města. Ve středu 27. září od 18 hodin se v Krenovce v prostorách Čítárny Unijazz na Praze 3 uskuteční panelová debata na...

Setkání s občany v Praze 15

18. září 2023 ve 12:12

Setkání s občany a zástupci MČ Praha 15 na téma revitalizace míst ve veřejném prostoru Horních Měcholup se uskuteční v pondělí 18. září od 17 hodin u hasičárny v Horních Měcholupech v Holoubkovské ulici.

Praha 4 zve na Svatováclavské velebení

18. září 2023 v 08:24

V parku na Jezerce se ve čtvrtek 28. září koná od 13 hodin akce pro děti i dospělé, Svatováclavské velebení. Uvidíte rytířské souboje, divadlo i hudební vystoupení.

Praha 4 zve občany na setkání k řešení dopravy v Horní ulici

17. září 2023 ve 12:47

Praha 4 zve občany na setkání, jehož cílem je prodebatovat řešení pěší dopravy a dopravy v klidu v Horní ulici. Uskuteční se v úterý 26. září od 18 hodin v jídelně Základní školy Mendíků. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Řetězové čtení za železniční most bude na lodi (A)VOID Floating Gallery

17. září 2023 v 10:35

V neděli 17. září od 16 hodin na lodi (A)VOID Floating Gallery proběhne Řetězové čtení za nýtovaný most. Další z kulturních programů, které si daly za cíl upozornit na plán státní firmy Správa železnic nahradit stávající železniční most novým. Čtení bude kontinuálně probíhat do západu...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Praha 11 zve na veřejné setkání k rekonstrukci hřiště Brandlova

16. září 2023 v 09:16

V úterý 19. září se v 17:30 hodin na travnaté ploše sportovního hřiště Brandlova uskuteční veřejné setkání, jehož cílem je získat názor místních občanů na podobu rekonstrukce sportovního hřiště a jeho bezprostředního okolí. Praha11 o tom informovala na sociálních...

Nuselské pivní slavnosti

16. září 2023 v 07:58

Nuselské pivní slavnosti zažijete v sobotu 16. září v Parku Fidlovačka.

Zažít Dědinu jinak 2023

15. září 2023 v 05:34

Dědinský minifestival dobrého jídla, pití a zábavy pro celou rodinu v sobotu 16. září.

Další články
Nahoru