Dnes Pondělí - skorojasno 16°C
Zítra Úterý - jasno 15°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Univerzita Karlova se dostala mezi 500 nejlepších vysokých škol na světě
Karolinum, symbol Univerzity Karlovy. Foto: Vladimír Šigut / mff.cuni.cz

Univerzita Karlova se dostala mezi 500 nejlepších vysokých škol na světě

Univerzita Karlova (UK) patří podle nejnovějšího vydání žebříčku Times Higher Education World University Rankings 2024 mezi pět set nejlepších vysokých škol na světě. Oproti loňskému i předloňskému srovnání, ve kterém byla mezi nejlepšími šesti sty, se tak posunula do první pětistovky. Nadále zůstává také nejlépe hodnocenou českou vysokou školou. Informoval o tom mluvčí UK Václav Hájek.

Žebříček Times Higher Education World University Rankings, který vyšel již podvacáté, patří k nejstarším a nejprestižnějším srovnáním vysokých škol. V letošním roce klasifikuje podle inovované metodiky více než devatenáct set škol ze 108 zemí celého světa.

Činnost vysokých škol v tomto žebříčku se i nadále porovnává v pěti původních pilířích, jimiž v současné podobě jsou vzdělávání a výuka, výzkumné prostředí, kvalita výzkumu, spolupráce s průmyslem a transfer technologií a internacionalizace.

Namísto třinácti je ale žebříček sestavován na základě osmnácti ukazatelů, přičemž největší změnou prošel pilíř, který sleduje kvalitu výzkumu, kde bylo dosavadní jedno kritérium nahrazeno čtyřmi.

„Před pár dny dosáhla Univerzita Karlova vynikajícího výsledku v novém srovnání evropských vysokých škol, kde se dostala do první stovky hodnocených. Z dnešního žebříčku je vidět, že i v celosvětovém měřítku jsme schopni si skvělé postavení nejen udržet, ale dokonce se i výrazně posunout vpřed,“ uvádí rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Univerzitě Karlově se po dvou letech, kdy byla klasifikována v šesté stovce, podařilo zlepšit své postavení, díky čemuž podle letošních výsledků patří mezi pět set nejlepších vysokých škol na světě. Nejlepšího výsledku dosáhla v pilíři vzdělávání a výuka, kde jí patří 341. místo.

Mezi prvních čtyři sta škol pronikla ještě v pilíři výzkumné prostředí. Výrazné meziroční zlepšení pak zaznamenala v pilíři spolupráce s průmyslem a transfer technologií, což je dáno tím, že dosáhla relativně vysokého hodnocení v novém ukazateli, který sleduje výzkum citovaný v patentové dokumentaci.

Žebříček Times Higher Education World University Rankings je po červnovém vydání QS World University Rankings druhým vícekriteriálním srovnáním vysokých škol, kde se Univerzitě Karlově letos podařilo meziročně vylepšit své postavení.

Z dalších českých vysokých škol dosáhly nejlepšího výsledku Masarykova Univerzita (601.–800. místo) nebo Česká zemědělská univerzita v Praze ČZU (801.–1000. místo).


Autor: puc

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

Další články
Nahoru