dnes
Úterý - oblacno
14°C
zítra
Středa - oblacno
16°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
16°C
Univerzita Karlova chystá k výročí 17. listopadu tento týden řadu akcí
Davy lidi se tradičně 17. listopadu sejdou na Národní třídě. Foto: archiv Korzo Národní

Univerzita Karlova chystá k výročí 17. listopadu tento týden řadu akcí

Konference, výstavy, koncerty i pietní akt připravila k připomenutí kulatých výročí událostí listopadu 1939 a 1989 na tento týden Univerzita Karlova. Univerzitní iniciativa Svobodný listopad uspořádá zhruba 13 akcí, začnou v úterý a vyvrcholí o víkendu festivalem a již tradičním uctěním památky 17. listopadu na Albertově.

Podle hlavního koordinátora iniciativy Svobodný listopad Michala Zimy se zástupci univerzity letos kvůli kulatému výročí rozhodli rozšířit tradiční oslavy 17. listopadu do více dní a více aktivit. Hlavními událostmi bude ve středu Noc fakulty na Právnické fakultě UK, v sobotu festival Předvečer sametu na Albertově a v neděli pietní akt na stejném místě, řekl Zima.

Organizátoři očekávají, že se akcí zúčastní desítky tisíc lidí. „Předpokládáme, že třeba na Albertov přijde mnoho lidí se podívat na kapely (16. listopadu), ale také 17. listopadu, nejen kvůli pietnímu aktu, ale také protože tam bude rekonstrukce průvodu (z roku 1989)," řekl Zima. Loni se pietního aktu na Albertově zúčastnilo několik set lidí.

Inscenovaný průvod v trase studentské manifestace 17. listopadu 1989 propojí akci na Albertově s dalšími dvěma velkými oslavami 30. výročí sametové revoluce, a to s Korzem Národní a Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí. Koordinace se z většiny ujme platforma Festival svobody. Na Národní třídě očekávají organizátoři kolem 100 000 lidí, tedy asi o 20 000 víc, než přišlo loni. Čekat je bude celodenní kulturní a vzdělávací program, který připravuje spolek studentů pražských vysokých škol Díky, že můžem ve spolupráci s dalšími organizacemi.

Na Univerzitě Karlově začnou vzpomínkové akce už v úterý 12. listopadu. V Karolinu bude konference Tři dekády demokracie: debata českých expremiérů, které se podle Zimy zúčastní například bývalí předsedové vlády Petr Nečas, Vladimír Špidla a Jiří Paroubek. V pátek pak zájemci v Karolinu zhlédnou premiéru dramatu Neznámý vojín, které napsali studenti Pedagogické fakulty UK na motivy života Karla Kryla.

V pátek začne v Karolinu i fotografická výstava Náš listopad 89, která nabídne pohled na listopadové události i 30 let svobody očima široké veřejnosti. Počet vybraných fotografií je symbolický, 30 jich bylo vybráno od lidí z celé republiky a 17 fotografií poskytlo 17 fakult UK.

Další obrázky jsou například od bývalého mluvčího prezidenta Václava Havla Ladislava Špačka nebo moderátora Jakuba Železného, řekl prorektor UK Miroslav Bárta. V hlavním městě se letos při oslavách 17. listopadu uskuteční i řada dalších akcí. Praha mezi organizátory rozdělila 15 milionů korun.

Akce k oslavě sametové revoluce přichystala rovněž Česká tisková kancelář (ČTK). Výstavu Okamžiky sametové revoluce si lidé v Praze mohou celý listopad prohlédnout v ulici Na Příkopě a poté u obchodního centra v Nových Butovicích.


Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

Včera ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

Včera v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru