Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - zatazeno 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Univerzita Karlova chystá k výročí 17. listopadu tento týden řadu akcí
Davy lidi se tradičně 17. listopadu sejdou na Národní třídě. Foto: archiv Korzo Národní

Univerzita Karlova chystá k výročí 17. listopadu tento týden řadu akcí

Konference, výstavy, koncerty i pietní akt připravila k připomenutí kulatých výročí událostí listopadu 1939 a 1989 na tento týden Univerzita Karlova. Univerzitní iniciativa Svobodný listopad uspořádá zhruba 13 akcí, začnou v úterý a vyvrcholí o víkendu festivalem a již tradičním uctěním památky 17. listopadu na Albertově.

Podle hlavního koordinátora iniciativy Svobodný listopad Michala Zimy se zástupci univerzity letos kvůli kulatému výročí rozhodli rozšířit tradiční oslavy 17. listopadu do více dní a více aktivit. Hlavními událostmi bude ve středu Noc fakulty na Právnické fakultě UK, v sobotu festival Předvečer sametu na Albertově a v neděli pietní akt na stejném místě, řekl Zima.

Organizátoři očekávají, že se akcí zúčastní desítky tisíc lidí. „Předpokládáme, že třeba na Albertov přijde mnoho lidí se podívat na kapely (16. listopadu), ale také 17. listopadu, nejen kvůli pietnímu aktu, ale také protože tam bude rekonstrukce průvodu (z roku 1989)," řekl Zima. Loni se pietního aktu na Albertově zúčastnilo několik set lidí.

Inscenovaný průvod v trase studentské manifestace 17. listopadu 1989 propojí akci na Albertově s dalšími dvěma velkými oslavami 30. výročí sametové revoluce, a to s Korzem Národní a Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí. Koordinace se z většiny ujme platforma Festival svobody. Na Národní třídě očekávají organizátoři kolem 100 000 lidí, tedy asi o 20 000 víc, než přišlo loni. Čekat je bude celodenní kulturní a vzdělávací program, který připravuje spolek studentů pražských vysokých škol Díky, že můžem ve spolupráci s dalšími organizacemi.

Na Univerzitě Karlově začnou vzpomínkové akce už v úterý 12. listopadu. V Karolinu bude konference Tři dekády demokracie: debata českých expremiérů, které se podle Zimy zúčastní například bývalí předsedové vlády Petr Nečas, Vladimír Špidla a Jiří Paroubek. V pátek pak zájemci v Karolinu zhlédnou premiéru dramatu Neznámý vojín, které napsali studenti Pedagogické fakulty UK na motivy života Karla Kryla.

V pátek začne v Karolinu i fotografická výstava Náš listopad 89, která nabídne pohled na listopadové události i 30 let svobody očima široké veřejnosti. Počet vybraných fotografií je symbolický, 30 jich bylo vybráno od lidí z celé republiky a 17 fotografií poskytlo 17 fakult UK.

Další obrázky jsou například od bývalého mluvčího prezidenta Václava Havla Ladislava Špačka nebo moderátora Jakuba Železného, řekl prorektor UK Miroslav Bárta. V hlavním městě se letos při oslavách 17. listopadu uskuteční i řada dalších akcí. Praha mezi organizátory rozdělila 15 milionů korun.

Akce k oslavě sametové revoluce přichystala rovněž Česká tisková kancelář (ČTK). Výstavu Okamžiky sametové revoluce si lidé v Praze mohou celý listopad prohlédnout v ulici Na Příkopě a poté u obchodního centra v Nových Butovicích.


Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Dnes v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru