Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Univerzita Karlova a Planetum budou společně popularizovat astronomii
Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a ředitel Planetum Jakub Rozehnal při podpisu memoranda. Foto: UK

Univerzita Karlova a Planetum budou společně popularizovat astronomii

Největší česká univerzita a Planetum – Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy se dohodly na vzájemné podpoře a spolupráci v oblasti astronomie, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu, IT a dalších příbuzných oborů.

Společně připraví konkrétní projekty v oblasti vzdělávání a vědy, které povedou ku prospěchu v oblasti pedagogiky, vzdělávání v oblasti astronomie, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu, IT a související popularizace, a to i za účelem rozvoje nových forem neformálního i formálního vzdělávání a rozvoje občanské společnosti.

Planetum má zájem spolupracovat s Univerzitou Karlovou v oblasti popularizace astronomie a příbuzných přírodních a technických věd a případně se podílet na výzkumu a vývoji v těchto oblastech.

Odborné podpory se díky tomu dostane také studujícím oborových didaktik UK, kteří se budou moci zapojit do aktivit Planetum, stážovat a mít praxi v jeho prostorech, případně se účastnit praktických akcí dle svých aktuálních možností.

„Této spolupráce si velmi vážíme. Kromě kooperace se vzdělávacím centrem Didaktikon na popularizaci vědy a vesmíru, který každým rokem navyšuje kapacitu návštěvnosti, vidíme významný potenciál ve zvyšování vědecké a technické gramotnosti středoškolských studujících a jejich motivaci ke studiu špičkové vědy, technologií, inženýrství a matematiky, tedy oborů, které následně mohou přijít studovat právě na Univerzitu Karlovu,“ řekla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Díky nově podepsanému memorandu budou obě instituce také vzájemně sdílet edukační pomůcky, exponáty a další didaktické materiály, například publikace, edukační hry nebo nejrůznější vzdělávací pomůcky.

„Společná podpora oborových didaktik, a nemusí se jednat jen o přírodní vědy, je jen jednou z mnoha oblastí, které se Univerzita Karlova věnuje a jsme rozhodně otevřeni spolupráci i s dalšími institucemi. Popularizace vědeckého potenciálu výzkumu vesmíru a témat souvisejících je nesmírně důležitá a určitě se jedná o oblast, které bude třeba věnovat v budoucnu více pozornosti,“ dodal prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy Martin Vlach.

Kromě jiného nabídla univerzita činnost dobrovolnic a dobrovolníků prostřednictvím Dobrovolnického centra UK. Planetum pak přislíbilo poskytnout UK anonymizovaná data z vlastních šetření nebo výzkumů a sdílet své výstupy.

„Podepsané memorandum je pro nás skvělou příležitostí podpořit vzdělávání mladých lidí v oborech, které mají nesmírnou hodnotu pro celou společnost. Spojení s Univerzitou Karlovou považuji za zcela logický krok, který dopomůže mimo jiné zviditelnit tyto důležité oblasti vědy,“ doplnil ředitel Planetum Jakub Rozehnal.

Obě strany se v memorandu mimo jiné zavázaly propagovat společné aktivity. Univerzita také podpisem deklarovala svůj zájem spolupracovat nejen na podpoře oborových didaktik v dotčených oblastech, ale také vnímá výzvu rozšířit tuto spolupráci na oblast celoživotního vzdělávání či společnou podporu didaktiky v rámci vzdělávacího centra Didaktikon, jehož cílem je vzdělávat školní mládež, ale také jejich pedagogy a pedagožky.


Autor: Hla

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Dnes v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Dnes v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Dnes v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru