Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Univerzální antuka pro sport a zahradu
ByznysPražský sportKomerční sdělení
Tenisový kurt s antukovým povrchem. Ilustrační foto: Shutterstock

Univerzální antuka pro sport a zahradu

Mezi materiály s mnohostranným využitím se řadí antuka. Její historie není až tak daleká, ale její působnost se rychle rozšířila nejen na použití na sportovištích, ale také k dekorativním účelům. Pojďte si přečíst o jejich vlastnostech.

Jak vzniká antuka?

Antuka je jemnozrnný materiál, který vzniká rozdrcením střešních tašek a cihel. Tímto způsobem se recykluje odpadní materiál ze stavebnictví i keramické výroby. Podle intenzity rozdrcení a vytřídění suroviny můžete zakoupit frakci 0/3 obsahující prachové částice nebo hrubší 2/4, která je zbavená těch nejmenších fragmentů.

Jaké vlastnosti má antuka?

Slovo antuka pochází z francouzského výrazu „en tout cas“, jehož volný překlad znamená za všech podmínek. Vyjadřuje to možnost využití povrchu sportovišť po celý rok, s výjimkou vydatných dešťů. Základní vlastností antuky je propustnost pro srážkovou vodu. Jedná se o sportovní povrch, který je pružný, umožňuje řízený skluz hráče a nenamáhá pohybový aparát při dopadu.

Snadná údržba antuky na sportovištích

Antuka je jako znovu použitý materiál ekonomicky výhodná. Hodí se na všechny povrchy, kde sportoviště její vlastnosti vyžadují. Jsou to například hřiště na tenis nebo baseball. Její plné funkčnosti se dá docílit dostatečným kropením a pravidelným válcováním. Zabrání se prašnosti, a přitom právě nejmenší částice ve frakci 0/3 vyplňují mezery mezi většími kousky a zajišťují celkovou soudržnost. Případné díry či vyplavení se velice snadno opravují. K tomuto účelu je dobré mít snadno přenosnou antuku pytlovanou, kterou můžete mít stále v zásobě.

Využití antuky v zahradách a parcích

Dekorační plochy pokryté rudou antukou jsou atraktivní součástí zahrady. Umožní vám pohyb bez zašpinění obuvi blátem. Dokonale působí cestičky jak na soukromých pozemcích, tak i ve veřejných parcích. Využívá se frakce 2/4 bez nejjemnějších částic. Pokud si budete chtít vytvořit pěšinku, oceníte pytlovanou antuku, kterou si můžete rozložit pohodlně po celé délce projektu. A případný zbytek uschováte pro pozdější potřebu.

Zlepšení vlastností půdy

Jílovitou nebo příliš hutnou půdu můžete vylepšit přimícháním antuky. Zlepší průsak a odvedení vody do hlubších vrstev. Ve skalkách najde antuka uplatnění nejen jako odlehčovací složka, ale i jako okrasný povrch. Této vlastnosti využijete i u suchomilných rostlin, jako jsou kaktusy. Antuka se hodí i do květináčů jako spodní drenážní vrstva, která zabrání uhnívání kořenů.

Potřebujete koupit antuku?

Rozmanité použití od sportu po dekorování zahrad dělá z keramické drtě univerzální materiál. Kdekoliv potřebujete schůdný chodník za každého počasí, vyřeší to antuka. Pytel o váze 30 kg je odolný vůči slunečnímu záření a snadno jej přenesete. Prodej antuky na eshopu Stonex.cz začíná od jednoho pytle nebo si můžete vybrat 420 kg či 840 kg pytlované antuky. Doprava je po celé České republice zdarma.


Praha 6: na Kluzišti Vypich se bruslí do konce února

Včera v 09:44

Poslední den, kdy si moci na kluzišti klasicky zabruslit, bude ve čtvrtek 29. února. Led je podle organizátorů pořád v dobré kondici.

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

25. února 2024 v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Běžecká škola Prahy 4 slaví deset let

24. února 2024 v 08:20

V Praze 4 funguje Běžecká škola již deset let. Výročí oslaví závodem o pohár starosty městské části. Poběží se ve čtvrtek 4. dubna od 17 hodin.

Březnové plavání v bazénu Tyršova domu s Prahou 1

20. února 2024 v 11:39

Tradiční plavání s Prahou 1 se uskuteční 16. března od 14 hodin v bazénu Tyršova domu.

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Praha 4 zajistí i letos dotované plavenky pro seniory a hendikepované

18. února 2024 v 10:41

Praha 4 podpoří i v letošním roce sportovní aktivity seniorů dotovanými vstupenkami (plavenkami), které mohou uplatnit v Plaveckém stadionu v Podolí. Rozhodla o tom ve středu 14. února rada městské části. Plavenky jsou určeny pro seniory starší 63 let a držitele průkazu ZTP s trvalým pobytem na...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

RunCzech jde do jubilejní 30. sezony s řadou novinek

15. února 2024 v 10:22

Pořadatel běžeckých závodů RunCzech vstupuje do své jubilejní 30. sezony a má pro rok 2024 velké plány. Očekává letos například přes 100 tisíc přihlášených závodníků. I proto navýšil kapacitu pro 1/2Maraton Praha na 15 500 běžců. Nyní již vyprodaný závod, jehož běžecké pole průměrně tvoří více než...

Praha 1: Sport pro děti Na Františku

14. února 2024 v 07:54

Sportovní areál Na Františku pro děti a dospívající připravuje sportovní kroužky a letní sportovní kempy. V areálu se také až do února bruslí.

Další články
Nahoru