dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Unikátní zemědělská usedlost s viničním domkem na jihu Prahy bude sloužit veřejnosti
Viniční domek je těsně před posledními drobnými úpravami. Foto: Praha 12

Unikátní zemědělská usedlost s viničním domkem na jihu Prahy bude sloužit veřejnosti

Celopražsky unikátní zemědělská usedlost, památka, na níž a jejím okolí byly v posledních letech provedeny mnohé opravy a úpravy, bude konečně sloužit lidem.

Opravy byly rozděleny do několika etap. Nejprve se jednalo o stavební práce spočívající v doplnění a prohloubení základů objektu viničního domku, obnově všech poškozených tesařských prvků ve stěnách a stropních konstrukcích. Byla vyměněna střešní krytina a objekt byl kompletně nově omítnut.

replika-stare-stodoly-nahled

Replika staré stodoly

Dále se pak pokračovalo i s revitalizací okolo celé usedlosti. Sem patřila i výstavba repliky původní stodoly, která dle dochovaných materiálů stála nedaleko hlavního objektu.

Projekt celé revitalizace samozřejmě počítal i s terénními úpravami, jako je opěrná zeď pod viničním svahem, nebo parkovou úpravou celého areálu.

„Nyní jsme již ve fázi, kdy se nám celek začíná pěkně vyloupávat. Vnitřek domku je již téměř připraven na své využití. Uvnitř zatím plánujeme stálou expozici o historii Prahy 12, ale v plánu je i konání svateb či dalších slavnostních událostí,“ vysvětluje zástupce starosty Jiří Fremr, odpovědný za investice.

Se zprovozněním celé usedlosti se počítá letos v září.


Další články
Nahoru