dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Unikátní výstava: Víka od vinných soudků posloužila umělcům jako malířská plátna
Křesba (výřez) Ivana Baboráka.

Unikátní výstava: Víka od vinných soudků posloužila umělcům jako malířská plátna

Až do 26. března si mohou návštěvníci historické budovy pražského magistrátu na Mariánském náměstí prohlédnout fotografie unikátních uměleckých děl, která do charitativního projektu k soutěži Vinařství roku 2013 připravili přední čeští výtvarníci a další umělci. Jako pomyslná malířská plátna posloužila víka vinných soudků, jejichž koupí je možné podpořit aktivity obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius.

Charitativní projekt je již tradiční součástí prestižní vinařské soutěže Vinařství roku, kterou letos již popáté organizuje Svaz vinařů ČR.

viko-jirku-nahled

Kresba Borise Jirků

Zapojilo se do něj letos sedmnáct akademických malířů, ale třeba také řezbářů, sklářů, sochařů, fotografů a designérů, mezi nimiž se již tradičně objevují taková jména jako Boris Jirků, Stanislav Žampach, Sára Saudková, Vítězslav Stoklasa, Ivan Baborák nebo třeba i Ivan Mládek a Světlana Žalmánková. Jejich kreativita byla letos omezena pouze prostorem pro volnou tvorbu, kterou je dřevěné víko vinného soudku.

viko-bromova-nahled

Kresba Veroniky Bromové

Pro umělce je dobré víno inspirací. „Baví mě příležitosti, které mne vyzývají k nějaké neobvyklé kreativní práci. Jednou za rok pomalovat dřevěné víko od soudku na víno, to je svobodná práce. Můžu to udělat, jak chci a ještě ochutnám dobré víno,“ uvedla malířka Veronika Bromová. Za vstup na výstavu se neplatí, v pracovní dny je přístupná celý den až do dvaceti hodin, o víkendu je zavřeno.


Další krátké zprávy
Nahoru