dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - oblacno
3°C
Unikátní primátorský řetěz lze vidět do poloviny října v muzeu na Florenci
Primátorský řetěz. Foto: Muzeum hl. m. Prahy

Unikátní primátorský řetěz lze vidět do poloviny října v muzeu na Florenci

V hlavní budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci dnes začala výstava „Primátorský řetěz / Dary primátorům pražským“, která potrvá do poloviny října. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka hodnotnou insignii pražských primátorů, která byla vyhotovena na konci 19. století.

Výstava Primátorský řetěz / Dary primátorům pražským je otevřena do 16. října v ústřední budově Muzea hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8, denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Výstava je rozdělena dvě části. V první části, v sále s původními fragmenty ze zbořených pražských domů, jsou ve tvaru velkého stylizovaného dárku umístěny jednotlivé vybrané dary. Ty byly získány převážně v 2. polovině 20. století. Pražští primátoři je obdrželi na svých zahraničních cestách či od významných zahraničních návštěv hlavního města Prahy.

Lze zde vidět například silonové ponožky od východoněmeckého prezidenta Wilhelma Piecka, talíře, vázy, symbolické klíče a sošky.

Druhou část tvoří samotný primátorský řetěz, umístěný v patře budovy nad hlavním schodištěm. „Řetěz je z ryzího zlata a má nesmírnou, především historickou hodnotu. Naposledy byl vystaven v muzeu v roce 1918. Jsem přesvědčen, že i současná generace si jej zaslouží vidět na vlastní oči stejně tak, jako třeba korunovační klenoty,“ uvedl primátor hlavního města Prahy, Tomáš Hudeček.

Těsně po svém zvolení primátorem 20. června letošního roku na zasedání pražského zastupitelstva však Hudeček o řetězu mluvil přinejmenším dost kontroverzně, za což si také vysloužil velkou kritiku.

hudecek-se-retezem-po-zvoleni-nahled

Primátor Tomáš Hudeček po svém zvolení

"Primátorské insignie jsou podle mého názoru jasným důkazem toho, že je něco špatně. Primátorský řetěz, a už jsem to jednou říkal, mi velmi, velmi připomíná řetěz z trilogie filmové populární Pána prstenů. Podobně tíží svého majitele a nejde sundat. Myslím si, že mu bude dobře, aspoň po následující období, v Muzeu hlavního města Prahy, kam ho předám,“ řekl před čtvrt rokem.

Používání zlatého primátorského řetězu s medailí s městským znakem při slavnostních příležitostech se vyvinulo ze středověkého obyčeje, podle něhož městští i státní hodnostáři a úředníci, kteří měli právo na vlastní úřední pečeť, nosili pečetidlo nařetěze na krku jako odznak své úřední hodnosti.

Řetěz primátora hlavního města Prahy s medailí je z ryzího zlata a skládá se ze dvou částí: 228 gramů vážící medaile a 902 gramů vážícího řetězu.


Autor: Lukáš Plecháček

Výstava: Stromovka

16. března 2018 v 08:20

Výstava je věnována Stromovce, jedné z významných zelených ploch na mapě Prahy. Nejslavnější éra této panovnické honitby nastala v 16. a na počátku 17. století. V století 19. se stala místem zábavy Pražanů.

Duchovní hudba v kostele sv. Kateřiny

15. března 2018 v 11:31

Koncert duchovní hudby v kostele sv. Kateřiny v Praze 2 v zahradě Neurologické a Psychiatricky kliniky VFN se koná ve středu 21. března od 16 hodin. Pořádá Společnost pro duchovní hudbu, Pravoslavná církev a VFN u příležitosti 333. výročí narození J. S. Bacha.

Literární soutěž O zlatý klíč. Praha 11 vyhlásila desátý ročník

15. března 2018 v 08:55

Městská část Praha 11 vyhlašuje již IX. ročník literární soutěže O zlatý klíč. Soutěž je určena obyvatelům a příznivcům Jižního Města. Koná pod záštitou zástupce starosty MČ Praha 11 Jakuba Lepše a vyhlašuje se ve věkových kategoriích do 15 let a nad 15 let...

Jak vypadal život v kladenské Poldovce

14. března 2018 v 08:23

Dozvíte na výstavě „Tvář průmyslové doby. Poldi – lidé a jejich továrna“, která je k vidění už jen do 25. března v Národním technickém muzeu.

Přednáška Viktorky Hlaváčkové Pěšky přes Kavkaz

14. března 2018 v 07:52

V červnu 2017 se mladá cestovatelka Viktorka Hlaváčková vydala sama na celkem sedmiměsíční cestu. Cílem bylo přejít pěšky Kavkaz od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbajdžánu.

Tereza Pergnerová a Josef Formánek otevřeně promluví o svých životech, Richard Müller zazpívá

13. března 2018 v 09:45

Představení o tom, co se stane, když přestaneme býti sami sebou a posloucháme jiné, nebo když se naopak necháme vést svým srdcem. O tom bude unikátní improvizované představení „Dvě srdce jako klíč“, které se koná 16. března od 18 hodin v kostele U Salvátora.

Praha 9: O knížkách nad šálkem čaje

13. března 2018 v 08:27

V knihovně Prosek, Měšická 806/3, Praha 9, si 14. března od 17 hodin můžete nad šálkem čaje popovídat o knižních novinkách a poslechnout si, na jaké přírůstky se můžete v knihovně těšit. Vstup zdarma.

Další články
Nahoru