dnes
Úterý - zatazeno
25°C
zítra
Středa - jasno
28°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
27°C
Unikátní primátorský řetěz lze vidět do poloviny října v muzeu na Florenci
Primátorský řetěz. Foto: Muzeum hl. m. Prahy

Unikátní primátorský řetěz lze vidět do poloviny října v muzeu na Florenci

V hlavní budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci dnes začala výstava „Primátorský řetěz / Dary primátorům pražským“, která potrvá do poloviny října. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka hodnotnou insignii pražských primátorů, která byla vyhotovena na konci 19. století.

Výstava Primátorský řetěz / Dary primátorům pražským je otevřena do 16. října v ústřední budově Muzea hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8, denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Výstava je rozdělena dvě části. V první části, v sále s původními fragmenty ze zbořených pražských domů, jsou ve tvaru velkého stylizovaného dárku umístěny jednotlivé vybrané dary. Ty byly získány převážně v 2. polovině 20. století. Pražští primátoři je obdrželi na svých zahraničních cestách či od významných zahraničních návštěv hlavního města Prahy.

Lze zde vidět například silonové ponožky od východoněmeckého prezidenta Wilhelma Piecka, talíře, vázy, symbolické klíče a sošky.

Druhou část tvoří samotný primátorský řetěz, umístěný v patře budovy nad hlavním schodištěm. „Řetěz je z ryzího zlata a má nesmírnou, především historickou hodnotu. Naposledy byl vystaven v muzeu v roce 1918. Jsem přesvědčen, že i současná generace si jej zaslouží vidět na vlastní oči stejně tak, jako třeba korunovační klenoty,“ uvedl primátor hlavního města Prahy, Tomáš Hudeček.

Těsně po svém zvolení primátorem 20. června letošního roku na zasedání pražského zastupitelstva však Hudeček o řetězu mluvil přinejmenším dost kontroverzně, za což si také vysloužil velkou kritiku.

hudecek-se-retezem-po-zvoleni-nahled

Primátor Tomáš Hudeček po svém zvolení

"Primátorské insignie jsou podle mého názoru jasným důkazem toho, že je něco špatně. Primátorský řetěz, a už jsem to jednou říkal, mi velmi, velmi připomíná řetěz z trilogie filmové populární Pána prstenů. Podobně tíží svého majitele a nejde sundat. Myslím si, že mu bude dobře, aspoň po následující období, v Muzeu hlavního města Prahy, kam ho předám,“ řekl před čtvrt rokem.

Používání zlatého primátorského řetězu s medailí s městským znakem při slavnostních příležitostech se vyvinulo ze středověkého obyčeje, podle něhož městští i státní hodnostáři a úředníci, kteří měli právo na vlastní úřední pečeť, nosili pečetidlo nařetěze na krku jako odznak své úřední hodnosti.

Řetěz primátora hlavního města Prahy s medailí je z ryzího zlata a skládá se ze dvou částí: 228 gramů vážící medaile a 902 gramů vážícího řetězu.


Autor: Lukáš Plecháček

Dnes: poslední koncert z cyklu Hudba na hradbách

Dnes v 07:23

Celkem šest koncertů v prvním pololetí letošního roku připravila na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty připravuje zdarma.

Kniha o náměstí Míru pokřtěna

Včera v 10:07

Kniha, plná detailů nejen o náměstí Míru, ale také o osudech lidí s tímto místem spojených, doplněná bohatou obrazovou dokumentací dobovou i současnou, vyšla pod záštitou Jany Černochové, která ji společně s autorem Milanem Polákem – jedním z autorů, a otcem Stanislavem, farářem sv. Ludmily...

Absolventi a pedagogové výtvarného oboru ZUŠ Klapkova v Galerii 9

15. června 2018 v 07:23

65. let ZUŠ Klapkova – výstava v Galerii 9 do 21. června. Umění s sebou i do „základní” školy přináší něco metodologicky těžce uchopitelného. Společný prostor tvoření, kde nelze s jistotou tvrdit, kdo se od koho učí, nám umožňuje zkoumat a znovu vytvářet nejen formy umění, ale...

Výstava: Jaké změny čekají dolní část Vinohradské?

14. června 2018 v 10:57

Firma HB Reavis představuje na radnici druhé městské části projekt, který má vyrůst na Vinohradské 8.

Hudba na hradbách: Bastion 2018

14. června 2018 v 07:35

Celkem šest koncertů v prvním pololetí letošního roku připravila na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty připravuje zdarma.

Na náměstí Míru se bude křtít

13. června 2018 ve 23:42

Křest knihy Náměstí Míru na Královských Vinohradech autorů Milana Poláka a Dagmar Broncové se koná ve čtvrtek 14. června přímo uprostřed náměstí.

Praha 13: Knížky si můžete půjčit na celé prázdniny

13. června 2018 v 09:15

Využijte možnosti čtenářského konta naplno, od 11. června si můžete v knihovně půjčit na prázdniny až 60 knih a vrátit je až v září. Letní provozní doba platí od neděle 1. července do pátku 31. srpna.

Na lodi Avoid vystoupila skupina Ruce naší Dory

13. června 2018 v 08:52

Na pražské náplavce pod železničním mostem na lodi Avoid se minulé úterý uskutečnil večer Asociace spisovatelů. Po autorském čtení Václava Kahudy, Víta Janoty a Adama Borziče, funkcionářů asociace, následoval koncert skupiny Ruce naší Dory, vedené dvojnásobným držitelem Ceny Alfréda Radoka za...

Další články
Nahoru