dnes
Sobota - zatazeno
19°C
zítra
Neděle - prehanky-dest
22°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
15°C
Unikátní primátorský řetěz lze vidět do poloviny října v muzeu na Florenci
Primátorský řetěz. Foto: Muzeum hl. m. Prahy

Unikátní primátorský řetěz lze vidět do poloviny října v muzeu na Florenci

V hlavní budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci dnes začala výstava „Primátorský řetěz / Dary primátorům pražským“, která potrvá do poloviny října. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka hodnotnou insignii pražských primátorů, která byla vyhotovena na konci 19. století.

Výstava Primátorský řetěz / Dary primátorům pražským je otevřena do 16. října v ústřední budově Muzea hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8, denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Výstava je rozdělena dvě části. V první části, v sále s původními fragmenty ze zbořených pražských domů, jsou ve tvaru velkého stylizovaného dárku umístěny jednotlivé vybrané dary. Ty byly získány převážně v 2. polovině 20. století. Pražští primátoři je obdrželi na svých zahraničních cestách či od významných zahraničních návštěv hlavního města Prahy.

Lze zde vidět například silonové ponožky od východoněmeckého prezidenta Wilhelma Piecka, talíře, vázy, symbolické klíče a sošky.

Druhou část tvoří samotný primátorský řetěz, umístěný v patře budovy nad hlavním schodištěm. „Řetěz je z ryzího zlata a má nesmírnou, především historickou hodnotu. Naposledy byl vystaven v muzeu v roce 1918. Jsem přesvědčen, že i současná generace si jej zaslouží vidět na vlastní oči stejně tak, jako třeba korunovační klenoty,“ uvedl primátor hlavního města Prahy, Tomáš Hudeček.

Těsně po svém zvolení primátorem 20. června letošního roku na zasedání pražského zastupitelstva však Hudeček o řetězu mluvil přinejmenším dost kontroverzně, za což si také vysloužil velkou kritiku.

hudecek-se-retezem-po-zvoleni-nahled

Primátor Tomáš Hudeček po svém zvolení

"Primátorské insignie jsou podle mého názoru jasným důkazem toho, že je něco špatně. Primátorský řetěz, a už jsem to jednou říkal, mi velmi, velmi připomíná řetěz z trilogie filmové populární Pána prstenů. Podobně tíží svého majitele a nejde sundat. Myslím si, že mu bude dobře, aspoň po následující období, v Muzeu hlavního města Prahy, kam ho předám,“ řekl před čtvrt rokem.

Používání zlatého primátorského řetězu s medailí s městským znakem při slavnostních příležitostech se vyvinulo ze středověkého obyčeje, podle něhož městští i státní hodnostáři a úředníci, kteří měli právo na vlastní úřední pečeť, nosili pečetidlo nařetěze na krku jako odznak své úřední hodnosti.

Řetěz primátora hlavního města Prahy s medailí je z ryzího zlata a skládá se ze dvou částí: 228 gramů vážící medaile a 902 gramů vážícího řetězu.


Autor: Lukáš Plecháček

Výstava 1918 Žižkov „My, národ československý …“

Včera ve 12:49

Pro 100. výročí vzniku Československé republiky si městská část Praha 3 připravila další, originální kulturní události, které navazují na předcházející úspěšné akce v rámci celoročního projektu Po stopách osmiček v Praze 3. Jedná se o výstavu, jejíž libreto je zpracováno neotřelým způsobem díky...

Cena Miloslava Švandrlíka 2018

Včera v 07:36

V rámci letošních Dnů Prahy 11 byly v pátek 14. září vyhlášeny výsledky šestého ročníku literární soutěže Cena Miloslava Švandrlíka o nejlepší humoristickou knihu českého autora, vydanou v kalendářním roce 2017.

Vernisáž: Had v parku Portheimka

20. září 2018 v 17:21

Na vernisáž plastiky Had autorek Barbory Fastrové a Johany Pošové v pátek 21. září od 18 hodin v parku Portheimka zve zástupce starosty městské části Praha 5 Lukáš Herold.

Astrovíkend zve na poradny, koncert, přednášky a workshopy

20. září 2018 v 08:10

V říjnu se během víkendu 6. a 7. října koná Ezoterický festival Astrovíkend. Na Výstavišti v Holešovicích na návštěvníky čekají po oba dny přednášky o zdraví a zdravém životním stylu, setkání s osobnostmi esoteriky, kartáři nebo numerology. Před Křižíkovou fontánou se uskuteční koncerty a...

Bastion 2018: Hudba na hradbách v září

20. září 2018 v 07:55

Další z koncertů letošního roku připravila v úterý 25. září na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty připravuje zdarma.

Praha žíznivá a nemocná. Přednáška historika Kryštofa Drnka

19. září 2018 v 09:58

Pražské vodovody a kanalizace se připojily ke Dnům architektury. Součástí programu konaného v Podolské vodárně bude i přednáška s názvem Praha žíznivá a nemocná, která se koná v neděli 30. září od 17 hodin.

Bukovanská s Bukovanskou přes koleno v Galerii 9

17. září 2018 ve 13:24

Talenty se v rodině dědí. Někdy se násobí, jindy dělí, tu se ostří, ondy otupují. Výstava děl Angely Marie a Anny Marie Bukovanských je pokračováním volného cyklu Galerie 9, věnovaného společným expozicím členů výtvarnických rodin, a tentokrát se jedná o vazbu doposud zcela unikátní: o setkání...

Smíchovské slavnosti: David Koller Band, Monkey Business, PSH a Prago Union

17. září 2018 ve 12:30

Koncert Smíchovských slavností se koná 25. září od 17 hodin přímo v centru Smíchova u metra Anděl při výstupu na Knížecí, naproti pivovaru Staropramen.

Další články
Nahoru