dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Unikátní primátorský řetěz lze vidět do poloviny října v muzeu na Florenci
Primátorský řetěz. Foto: Muzeum hl. m. Prahy

Unikátní primátorský řetěz lze vidět do poloviny října v muzeu na Florenci

V hlavní budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci dnes začala výstava „Primátorský řetěz / Dary primátorům pražským“, která potrvá do poloviny října. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka hodnotnou insignii pražských primátorů, která byla vyhotovena na konci 19. století.

Výstava Primátorský řetěz / Dary primátorům pražským je otevřena do 16. října v ústřední budově Muzea hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8, denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Výstava je rozdělena dvě části. V první části, v sále s původními fragmenty ze zbořených pražských domů, jsou ve tvaru velkého stylizovaného dárku umístěny jednotlivé vybrané dary. Ty byly získány převážně v 2. polovině 20. století. Pražští primátoři je obdrželi na svých zahraničních cestách či od významných zahraničních návštěv hlavního města Prahy.

Lze zde vidět například silonové ponožky od východoněmeckého prezidenta Wilhelma Piecka, talíře, vázy, symbolické klíče a sošky.

Druhou část tvoří samotný primátorský řetěz, umístěný v patře budovy nad hlavním schodištěm. „Řetěz je z ryzího zlata a má nesmírnou, především historickou hodnotu. Naposledy byl vystaven v muzeu v roce 1918. Jsem přesvědčen, že i současná generace si jej zaslouží vidět na vlastní oči stejně tak, jako třeba korunovační klenoty,“ uvedl primátor hlavního města Prahy, Tomáš Hudeček.

Těsně po svém zvolení primátorem 20. června letošního roku na zasedání pražského zastupitelstva však Hudeček o řetězu mluvil přinejmenším dost kontroverzně, za což si také vysloužil velkou kritiku.

hudecek-se-retezem-po-zvoleni-nahled

Primátor Tomáš Hudeček po svém zvolení

"Primátorské insignie jsou podle mého názoru jasným důkazem toho, že je něco špatně. Primátorský řetěz, a už jsem to jednou říkal, mi velmi, velmi připomíná řetěz z trilogie filmové populární Pána prstenů. Podobně tíží svého majitele a nejde sundat. Myslím si, že mu bude dobře, aspoň po následující období, v Muzeu hlavního města Prahy, kam ho předám,“ řekl před čtvrt rokem.

Používání zlatého primátorského řetězu s medailí s městským znakem při slavnostních příležitostech se vyvinulo ze středověkého obyčeje, podle něhož městští i státní hodnostáři a úředníci, kteří měli právo na vlastní úřední pečeť, nosili pečetidlo nařetěze na krku jako odznak své úřední hodnosti.

Řetěz primátora hlavního města Prahy s medailí je z ryzího zlata a skládá se ze dvou částí: 228 gramů vážící medaile a 902 gramů vážícího řetězu.


Autor: Lukáš Plecháček

Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru