dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Unikátní příležitost: Věstonickou venuši, hlavu Kelta i moravské meteority můžete vidět v Praze
Věstonická venuše ze sbírek Moravského zemského muzea je nyní v Praze. Foto: NM

Unikátní příležitost: Věstonickou venuši, hlavu Kelta i moravské meteority můžete vidět v Praze

Jedny z nejvýznamnějších archeologických nálezů z území České republiky, které jsou dlouhodobě uloženy v několika muzeích, uvidí lidé najednou v Praze. Od dnešního dne si mohou v Nové budově Národního muzea prohlédnout hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, Věstonickou venuši a meteority, které dopadly poblíž Opavy. Putovní výstava připomíná 200 let existence tří zemských muzeí.

Slezské muzeum opatruje největší z kylešovických meteoritů, které byly objeveny v roce 1925 při těžbě hlíny. Ve starší době kamenné je lidé používali jako obklady ohniště. Slavná soška z Věstonic je chloubou Moravského zemského muzea, objevena byla také v roce 1925 a stará je údajně až 29 000 let. Národní muzeum do výstavy doplnilo hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, kamennou plastiku vytvořenou před více než 2000 lety.

Za ozbrojeného doprovodu přijely z Opavy přísně střežené památky do Prahy. Vedení všech tří muzeí (Národní muzeum, Moravské zemské muzeum a Slezské zemské muzeum) dohlíželo na kufříky, ve kterých byly pečlivě zabaleny exponáty, které patří k nejcennějším pokladům českých sbírek.

Pojištění je vyčísleno na desítky milionů korun, ale skutečnou hodnotu artefaktů vyčíslit nelze. Proto byly speciálně pro výstavu pořízené trezorové vitríny z neprůstřelného, téměř pět centimetrů silného skla.

Výstava v Národním muzeu potrvá do 27. srpna a ředitel muzea Michal Lukeš zve k její návštěvě s tím, že „tyto tři hvězdy muzejního nebe nejbližších 100 let již návštěvníci společně nespatří".

hlava-kelta-nahled

Hlava Kelta

Věstonická venuše sice byla vystavena loni v Londýně, Moravské zemské muzeum souhlasilo s její expozicí i rok poté, ale podle ředitele muzea Martina Reissnera je to na dlouhou dobu naposled.

„Je velmi křehká, sestává ze dvou kusů, a proto není možné ji instalovat do stojánku a ani opakovaně s ní manipulovat. Soška je zde vystavená v otevřené etui, která pro ni byla vyrobena již krátce po vyzvednutí," řekl Lukeš.

meteority-nahled

Moravské meteority

Často se nevystavuje ani socha hlavy Kelta, byť je kamenná. „Je ale také složená z fragmentů, které byly k sobě po nálezu v 50. letech slepeny, navíc je z opuky, což je spíše křehčí kámen, a ani běžně není ve stálé expozici, ale přechovává se v depozitáři," řekl ČTK kurátor Národního muzea Daniel Bursák.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru