Dnes Středa - oblacno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Středa 20. 10. 2021
Svátek má Vendelín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Unikátní použití karbonového implantátu v páteřní chirurgii, operace proběhla v motolské nemocnici
Unikátní operace trvala přes pět hodin. Foto: FN Motol

Unikátní použití karbonového implantátu v páteřní chirurgii, operace proběhla v motolské nemocnici

Celý druhý bederní obratel byl u třináctiletého pacienta s Ewingovým sarkomem poprvé v České republice nahrazen při operaci ve fakultní motolské nemocnici karbonovým expandibilním implantátem. Informovala o tom mluvčí nemocnice Pavlína Danková.  

Vzhledem k diagnóze a nízkému věku pacienta byla poprvé použita karbonová roztažitelná klec spolu s karbonovými šrouby umístěná v místě postižení. 

Celá operace trvala pět a půl hodiny, implantát byl dodán na speciální žádost ze Švýcarska a spondylochirurgové chlapce operovali jak zepředu, tak zezadu. 

Ewingův sarkom (maligní nádor kostí, který se typicky vyskytuje u dětí, adolescentů a mladých dospělých) bohužel zasáhl pacientův celý jeden bederní obratel, a proto bylo nutné jeho kompletní odstranění. 

„Nejdříve jsme museli obratel úplně uvolnit a v jeho nejužší části provést osteotomii (přeseknout ho) tak, abychom mohli vyjmout nejprve zadní a potom i přední část obratle pouze ve dvou kusech,“ popsal profesor Jan Štulík, přednosta Kliniky spondylochirurgie 1. LF UK a FN Motol, který operaci vedl. 

Po vyjmutí z těla pacienta se na sále obě části obratle opět k sobě přiložily, aby se ověřilo, že vše bylo dobře provedeno. Pak už se mohlo přistoupit k provedení náhrady tak, aby pacient byl v maximální možné míře mobilní, tedy včetně chůze, a připraven i na další růst. 

Chirurgové při tomto typu operací běžně používají implantáty z titanu, které ovšem mají oproti karbonu jednu velkou nevýhodu. Tou je, že takzvaně stíní na rentgenových snímcích. 

„Na zobrazovacích metodách typu RTG je karbon plně transparentní, nevytváří stín. Ložisko onemocnění se tak dá velmi přesně zaměřit při následném ozařování,“ uvedl Štulík. Karbon má dále výborné jak biomechanické, tak i mechanické vlastnosti, nespornými výhodami disponuje i z hlediska chirurgie a diagnostiky. 

Karbonové šrouby se v FN Motol používají přibližně dva roky, karbonová roztažitelná klec ale tentokrát poprvé. Podle profesora Štulíka je vhodná pouze pro výjimečné operace na hrudní a bederní páteři. 

Pacient byl ve FN Motol hospitalizovaný přibližně tři týdny. Rekonvalescence probíhala opravu velmi dobře, a tak chlapec už mohl zhruba po týdnu začít chodit, i když zpočátku jen s pomocí berlí. Nyní je už plně v domácí péči.


Autor: red

Mentoring pro ženy z Prahy 4: Jak najít vysněnou práci?

14. října 2021 v 06:41

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a chystáte se zpět do práce? Máte z návratu do pracovního kolotoče obavy? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu v rámci projektu Po rodičovské do práce pro ženy z Prahy 4.

6 potravin, které nejsou vhodné pro ketodietu

13. října 2021 v 06:52

Podívejte se, která jídla nejsou vhodná pro vaši ketodietu a jak je nahradit.

Profesia days a HR days v Letňanech

2. října 2021 v 07:08

Veletrh práce Profesia days a odborný veletrh HR days, se konají ve středu 6. a čtvrtek 7. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Letos je navíc doprovází odborná konference Hospodářské komory ČR s názvem HR chytře.

Ušijte si sami a nakupte všechno na jednom místě

29. září 2021 v 06:50

Také se vám stává, že jdete do obchodu s oblečením, ale odcházíte s prázdnou? Současná móda vám nesedne, a když už, tak je to vyrobeno z nepříjemného materiálu? Pokud jste zruční a umíte šít, můžete si své oblečení vyrobit sami. Problémem může být to, že ne každý obchod disponuje vším, co...

Den zdraví na Poliklinice Parník

26. září 2021 ve 13:54

Ve čtvrtek 14. října se ve vestibulu Polikliniky Parník v ulici Generála Janouška 17 koná od 7 do 12 hodin Den zdraví 2021.

Další články
Nahoru