Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Unikátní použití karbonového implantátu v páteřní chirurgii, operace proběhla v motolské nemocnici
Unikátní operace trvala přes pět hodin. Foto: FN Motol

Unikátní použití karbonového implantátu v páteřní chirurgii, operace proběhla v motolské nemocnici

Celý druhý bederní obratel byl u třináctiletého pacienta s Ewingovým sarkomem poprvé v České republice nahrazen při operaci ve fakultní motolské nemocnici karbonovým expandibilním implantátem. Informovala o tom mluvčí nemocnice Pavlína Danková.  

Vzhledem k diagnóze a nízkému věku pacienta byla poprvé použita karbonová roztažitelná klec spolu s karbonovými šrouby umístěná v místě postižení. 

Celá operace trvala pět a půl hodiny, implantát byl dodán na speciální žádost ze Švýcarska a spondylochirurgové chlapce operovali jak zepředu, tak zezadu. 

Ewingův sarkom (maligní nádor kostí, který se typicky vyskytuje u dětí, adolescentů a mladých dospělých) bohužel zasáhl pacientův celý jeden bederní obratel, a proto bylo nutné jeho kompletní odstranění. 

„Nejdříve jsme museli obratel úplně uvolnit a v jeho nejužší části provést osteotomii (přeseknout ho) tak, abychom mohli vyjmout nejprve zadní a potom i přední část obratle pouze ve dvou kusech,“ popsal profesor Jan Štulík, přednosta Kliniky spondylochirurgie 1. LF UK a FN Motol, který operaci vedl. 

Po vyjmutí z těla pacienta se na sále obě části obratle opět k sobě přiložily, aby se ověřilo, že vše bylo dobře provedeno. Pak už se mohlo přistoupit k provedení náhrady tak, aby pacient byl v maximální možné míře mobilní, tedy včetně chůze, a připraven i na další růst. 

Chirurgové při tomto typu operací běžně používají implantáty z titanu, které ovšem mají oproti karbonu jednu velkou nevýhodu. Tou je, že takzvaně stíní na rentgenových snímcích. 

„Na zobrazovacích metodách typu RTG je karbon plně transparentní, nevytváří stín. Ložisko onemocnění se tak dá velmi přesně zaměřit při následném ozařování,“ uvedl Štulík. Karbon má dále výborné jak biomechanické, tak i mechanické vlastnosti, nespornými výhodami disponuje i z hlediska chirurgie a diagnostiky. 

Karbonové šrouby se v FN Motol používají přibližně dva roky, karbonová roztažitelná klec ale tentokrát poprvé. Podle profesora Štulíka je vhodná pouze pro výjimečné operace na hrudní a bederní páteři. 

Pacient byl ve FN Motol hospitalizovaný přibližně tři týdny. Rekonvalescence probíhala opravu velmi dobře, a tak chlapec už mohl zhruba po týdnu začít chodit, i když zpočátku jen s pomocí berlí. Nyní je už plně v domácí péči.


Autor: red

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Pozor na záměnu plicních nemocí s postcovidovým syndromem, varují pneumologové

12. září 2022 v 11:08

Za potížemi s dýcháním nemusí být vždy postcovidový syndrom– varují plicní lékaři. Poslední dva roky jim do ordinací chodí pacienti, u nichž došlo k záměně vážné plicní choroby, jakou je například idiopatická plicní fibróza (IPF), za postcovidový syndrom. Člověka, který přijde k lékaři s potížemi...

Další články
Nahoru