Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Unikátní použití karbonového implantátu v páteřní chirurgii, operace proběhla v motolské nemocnici
Unikátní operace trvala přes pět hodin. Foto: FN Motol

Unikátní použití karbonového implantátu v páteřní chirurgii, operace proběhla v motolské nemocnici

Celý druhý bederní obratel byl u třináctiletého pacienta s Ewingovým sarkomem poprvé v České republice nahrazen při operaci ve fakultní motolské nemocnici karbonovým expandibilním implantátem. Informovala o tom mluvčí nemocnice Pavlína Danková.  

Vzhledem k diagnóze a nízkému věku pacienta byla poprvé použita karbonová roztažitelná klec spolu s karbonovými šrouby umístěná v místě postižení. 

Celá operace trvala pět a půl hodiny, implantát byl dodán na speciální žádost ze Švýcarska a spondylochirurgové chlapce operovali jak zepředu, tak zezadu. 

Ewingův sarkom (maligní nádor kostí, který se typicky vyskytuje u dětí, adolescentů a mladých dospělých) bohužel zasáhl pacientův celý jeden bederní obratel, a proto bylo nutné jeho kompletní odstranění. 

„Nejdříve jsme museli obratel úplně uvolnit a v jeho nejužší části provést osteotomii (přeseknout ho) tak, abychom mohli vyjmout nejprve zadní a potom i přední část obratle pouze ve dvou kusech,“ popsal profesor Jan Štulík, přednosta Kliniky spondylochirurgie 1. LF UK a FN Motol, který operaci vedl. 

Po vyjmutí z těla pacienta se na sále obě části obratle opět k sobě přiložily, aby se ověřilo, že vše bylo dobře provedeno. Pak už se mohlo přistoupit k provedení náhrady tak, aby pacient byl v maximální možné míře mobilní, tedy včetně chůze, a připraven i na další růst. 

Chirurgové při tomto typu operací běžně používají implantáty z titanu, které ovšem mají oproti karbonu jednu velkou nevýhodu. Tou je, že takzvaně stíní na rentgenových snímcích. 

„Na zobrazovacích metodách typu RTG je karbon plně transparentní, nevytváří stín. Ložisko onemocnění se tak dá velmi přesně zaměřit při následném ozařování,“ uvedl Štulík. Karbon má dále výborné jak biomechanické, tak i mechanické vlastnosti, nespornými výhodami disponuje i z hlediska chirurgie a diagnostiky. 

Karbonové šrouby se v FN Motol používají přibližně dva roky, karbonová roztažitelná klec ale tentokrát poprvé. Podle profesora Štulíka je vhodná pouze pro výjimečné operace na hrudní a bederní páteři. 

Pacient byl ve FN Motol hospitalizovaný přibližně tři týdny. Rekonvalescence probíhala opravu velmi dobře, a tak chlapec už mohl zhruba po týdnu začít chodit, i když zpočátku jen s pomocí berlí. Nyní je už plně v domácí péči.


Autor: red

Praha 4 instaluje na hřiště nové workoutové prvky

25. března 2023 ve 13:08

Vybavení několika oblíbených sportovišť v Praze 4 doplní v letošní sezóně nové workoutové prvky. Rozšíření počtu veřejných hřišť, na kterých budou návštěvníkům k dispozici i konstrukce pro posilování s vlastní vahou již schválila rada městské části.

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Praha 14 pomáhá s prevencí

21. března 2023 v 19:07

Praha 14 se každoročně připojuje k preventivním aktivitám v oblasti prevence nádorových onemocnění. Pravidelně vyhlašuje program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované...

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Den pro zdraví v Praze 6

17. března 2023 ve 20:13

Ve středu 22. března se od 9:30 hodin koná na hřišti Aritmy v Praze 6 – Vokovicích Den pro zdraví.

Další články
Nahoru