Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Unikátní operace: Pomocí robota provedli ve FTN odstranění hluboké endometriózy
Robotická operace. Zdroj foto: Fakultní Thomayerova nemocnice

Unikátní operace: Pomocí robota provedli ve FTN odstranění hluboké endometriózy

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) se poprvé realizovala resekce takzvané hluboké infiltrující endometriózy na nejmodernějším robotickém systému současnosti s názvem Da Vinci. Jedinečná akce svého druhu byla zaměřena na komplexní chirurgickou léčbu hluboké infiltrační endometriózy pod vedením jednoho z největších expertů v tomto oboru Gaby Moawade z Washingtonské univerzitní nemocnice. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí FTN Petr Sulek.  

Hluboká infiltrující endometrióza je nezhoubné hormonálně závislé onemocnění, které postihuje zhruba 15 procent žen v produktivním věku. Jedná se o přítomnost buněk děložní sliznice mimo dutinu děložní. Příznaky endometriózy se pohybují od těžké dysmenorey po neplodnost, chronickou pánevní bolest, dysfunkci střev a postižení močových cest.  

Operace hluboké infiltrativní endometriózy je velmi složitá a komplexní. Ne jinak tomu bylo i v tomto případě, kdy pacientka dlouhodobě trpěla několika obtížemi různého charakteru, kdy jedinou možností zůstávalo právě operační řešení. 

Díky programu REACT-EU vzniklo ve FTN moderní chirurgické robotické centrum, které nabízí zdravotní péči na nejvyšší špičkové úrovni. Za krátkou dobu jeho fungování se úspěšně povedlo již uskutečnit několik desítek operací v rámci oborů urologie, hrudní chirurgie či právě gynekologie. Jako jediné nemocnici napříč Českem, Slovenskem a Polskem se FTN úspěšně podařilo zahájit operovaní na robotickém systému společně ve všech odbornostech současně. 

„Vyšší preciznost operačních výkonů, větší komfort pro operatéry, méně pooperačních komplikací u pacientů i jejich kratší hospitalizaci. To vše nabídne nový robotický systém, který se začal používat ve FTN,“ uvedl ředitel FTN Zdeněk Beneš.

Profesor Moawad nejprve proktoroval dvě operace, prováděné primářem Petrem Kolkem z Gynekologicko-porodnického odd. z FTN a doktorkou Norou Romsauerovou. Jednalo se o robotické odstranění velké myomatózní dělohy a následně předvedl dvě live surgery s DIE , které  spočívali v robotické resekci hluboké infiltrující endometriózy v pánvi a na střevě, a to ve spolupráci se všeobecným chirurgem Odrejem Šoltýsem z Banské Bystrice. 

Profesor Moawad na těchto případech ukázal a zdůraznil nevyhnutelnost standardizace chirurgické péče v takto komplexních a složitých případech a převedl operovaní na nejvyšší úrovni. 

„Dodržování těchto konzistentních chirurgických postupů nám dovoluje poskytovat nejlepší možnou péči pacientkám postiženým tímto onemocněním. Tyto jedinečné zkušenosti nám přinesly obrovský rozvoj v našich operačních technikách a Masterclass tohoto typu nám poskytl nedocenitelný a tolik potřebný prostor pro vytvoření sítí a spolupráce s odborníky, kterým je například profesor Moawad,“ uvedl primář Petr Kolek.


Autor: Hla

Nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku se osvědčila

Dnes v 10:13

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených...

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

Včera v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí, jak se žije na vesmírné stanici

22. února 2024 ve 13:31

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci...

Jak vybrat tu správnou základní školu pro prvňáčka

22. února 2024 v 10:08

Je lepší státní, nebo soukromá škola? Zvolit alternativní vzdělávání, nebo raději klasiku? Anebo vzdělávat dítě doma a do institucí vůbec neposílat? Jak se v tom mají rodiče orientovat?

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Kurz první pomoci dětem

18. února 2024 v 09:09

V kurzu se v sobotu 24. února naučíte nejen pomoci svému či jinému dítěti při úrazech, nehodách či náhlých nemocech, ale především zvládnout obrovský stres, který z dané situace vyplývá a který mnohdy rozhoduje o tom, jak moc správně budete schopný na místě...

Podvečery pro rodinu o rodině: Setkání s Hanou Fifkovou

15. února 2024 v 07:37

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví radnice Prahy 8 a místostarostka Vladimíra Ludková (ODS) zvou na Podvečery pro rodinu o rodině.

Nemocnice Na Františku zkrátila čekací doby na ortopedické zákroky

13. února 2024 ve 12:18

Ortopedické oddělení Nemocnice Na Františku v Praze 1 zkrátilo čekací doby na nejvíce žádané operační zákroky, jako jsou artroskopie nebo totální kloubní náhrady.

Další články
Nahoru