dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih
4°C
Unikátní nález v centru Prahy: Při opravách domu bylo odkryto torzo brány z 13. století
Relikty brány u sv. Valentina z poloviny 13. století. Foto Martin Frouz

Unikátní nález v centru Prahy: Při opravách domu bylo odkryto torzo brány z 13. století

Archeologové Muzea hlavního města Prahy odkryli při záchranném výzkumu, který již od loňského roku probíhá při rekonstrukci domu zvaného „Na Kocandě“ v Křižovnické ulici na Starém Městě, základy brány ve středověkém opevnění z poloviny 13. století.

Jedinečnost tohoto nálezu spočívá v tom, že se poprvé při výzkumech staroměstského opevnění podařilo zachytit nejen polohu brány v celém půdorysu, ale i torzo její konstrukce.

Průchod hradbou je situován v těsném sousedství dnešní Kaprovy ulice a směřuje ze Starého Města k tehdejšímu frekventovanému brodu na malostranském Klárově. „Z písemných pramenů víme, že se brána nazývala u sv. Valentina podle blízkého románského kostela,“ uvedla Olga Šámalová z muzea.

V loňské etapě výzkumu archeologové objevili v podzemí domu hradební zeď, dochovanou ve výjimečně souvislé délce více než 26 metrů. Hradba, pocházející z poloviny 13. století, zde vedla kolem břehu Vltavy, byla silná až 1,9 metrů a dochovala se až do výšky téměř dvou metrů.

3-cast-staromestske-hradby-postavene-v-polovine-13-stoleti-kolem-vltavy-a-zachovane-v-podzemi-domu-foto-jiri-vidman

Část staroměstské hradby postavené v polovině 13. století kolem Vltavy a zachované v podzemí domu. Foto Jiří Vidman

1-dum-zvany-na-kocande-na-rohu-krizovnicke-a-kaprovy-ulice-foto-petr-starec

Dům zvaný Na Kocandě na rohu Křižovnické a Kaprovy ulice. Foto Petr Starec

Vzácně dochované relikty staroměstského opevnění včetně torza brány zůstanou zachovány v podzemí rekonstruovaného domu. Neorenesanční nájemní dům Na Kocandě byl postaven na konci 19. století. Od konce 90. let minulého století patřil italskému vlastníkovi, který chtěl dům původně zrekonstruovat, v parteru zřídit prodejny a v patrech administrativní prostory a byty. Rekonstrukce ale nezačala, v roce 2003 podal investor žádost na změnu využití, a to na zařízení hotelového typu. S tím nesouhlasili památkáři, ani ministerstvo kultury.

Vlastník pak objekt prodal a dům, který je kulturní památkou a součástí pražské památkové rezervace, léta chátral. Nyní jej majitel rekonstruuje, několik dní září novou fasádou. S dokončením stavby se počítá do konce roku.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru