dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - skorojasno
4°C
pozítří
Sobota - oblacno
1°C
Unikátní nález v centru Prahy: Při opravách domu bylo odkryto torzo brány z 13. století
Relikty brány u sv. Valentina z poloviny 13. století. Foto Martin Frouz

Unikátní nález v centru Prahy: Při opravách domu bylo odkryto torzo brány z 13. století

Archeologové Muzea hlavního města Prahy odkryli při záchranném výzkumu, který již od loňského roku probíhá při rekonstrukci domu zvaného „Na Kocandě“ v Křižovnické ulici na Starém Městě, základy brány ve středověkém opevnění z poloviny 13. století.

Jedinečnost tohoto nálezu spočívá v tom, že se poprvé při výzkumech staroměstského opevnění podařilo zachytit nejen polohu brány v celém půdorysu, ale i torzo její konstrukce.

Průchod hradbou je situován v těsném sousedství dnešní Kaprovy ulice a směřuje ze Starého Města k tehdejšímu frekventovanému brodu na malostranském Klárově. „Z písemných pramenů víme, že se brána nazývala u sv. Valentina podle blízkého románského kostela,“ uvedla Olga Šámalová z muzea.

V loňské etapě výzkumu archeologové objevili v podzemí domu hradební zeď, dochovanou ve výjimečně souvislé délce více než 26 metrů. Hradba, pocházející z poloviny 13. století, zde vedla kolem břehu Vltavy, byla silná až 1,9 metrů a dochovala se až do výšky téměř dvou metrů.

3-cast-staromestske-hradby-postavene-v-polovine-13-stoleti-kolem-vltavy-a-zachovane-v-podzemi-domu-foto-jiri-vidman

Část staroměstské hradby postavené v polovině 13. století kolem Vltavy a zachované v podzemí domu. Foto Jiří Vidman

1-dum-zvany-na-kocande-na-rohu-krizovnicke-a-kaprovy-ulice-foto-petr-starec

Dům zvaný Na Kocandě na rohu Křižovnické a Kaprovy ulice. Foto Petr Starec

Vzácně dochované relikty staroměstského opevnění včetně torza brány zůstanou zachovány v podzemí rekonstruovaného domu. Neorenesanční nájemní dům Na Kocandě byl postaven na konci 19. století. Od konce 90. let minulého století patřil italskému vlastníkovi, který chtěl dům původně zrekonstruovat, v parteru zřídit prodejny a v patrech administrativní prostory a byty. Rekonstrukce ale nezačala, v roce 2003 podal investor žádost na změnu využití, a to na zařízení hotelového typu. S tím nesouhlasili památkáři, ani ministerstvo kultury.

Vlastník pak objekt prodal a dům, který je kulturní památkou a součástí pražské památkové rezervace, léta chátral. Nyní jej majitel rekonstruuje, několik dní září novou fasádou. S dokončením stavby se počítá do konce roku.


Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru