Dnes Pátek - jasno 1°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 4°C
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Unikátní metoda pomůže pacientům závislým na dialýze, jako první ji provedli lékaři v Praze
Úplně první zákrok provedli lékaři u dvou chronicky dialyzovaných pacientů s trvalým žilním katetrem. Foto: VFN

Unikátní metoda pomůže pacientům závislým na dialýze, jako první ji provedli lékaři v Praze

Zlepšení kvality života a méně komplikací přináší takzvaná vnitřně-zevní punkce centrální žíly. Díky moderní technice a speciálnímu nástroji dokážou lékaři obnovit již uzavřený žilní přístup na krku pacientů, a předejít tak zavedení katetru do třísla nebo nepříjemným otokům hlavy. Unikátní metodu začali jako první v Česku provádět lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), a sice u pacientů závislých na dialýze.

Je možné ji uplatnit také u výživových katetrů, obyčejných žilních katetrů po operacích, portkatetrů u onkologicky nemocných nebo u pacientů vyžadujících kardiostimulátor.

Úplně první zákrok v Česku provedli lékaři z VFN u dvou chronicky dialyzovaných pacientů s trvalým žilním katetrem. „Šlo o ženu a muže, kteří měli uzavřenou žílu v nadklíčkové oblasti. Novým zařízením a technikou jsme jim dočasným žilním přístupem v třísle zavedli směrem do uzavřené žíly speciální nástroj, prorazili jsme uzávěr a vypíchli ven kovový vodič, pomocí kterého jsme mohli provést úplně nový přístup pro katetr. Pacienti tak mají opět katetr v místě pravého nadklíčku, což je pro ně mnohem komfortnější,“ přiblížil novou techniku Jan Kaván z Radiodiagnostické kliniky VFN a 1. LF UK.

Uzavření žil u pacientů s dlouhodobě zavedenými katetry je podle lékařů relativně běžné. Katetr je cizí těleso, které neustále žílu dráždí a ta může reagovat vznikem trombózy nebo zmnožením vaziva. Nakonec dojde k uzavření centrální žíly uvnitř hrudníku. Dosud nebylo možné obnovit průchodnost takto uzavřené žíly.

„Pacient je pak závislý na dalších žilních přístupech. V případě, že má uzavřenou žílu napravo, dáme mu katetr nalevo. Ten se však časem také uzavře a je nutné jej zavést do oblasti třísla. Přístupy do žil v tříslech mají ale více komplikací, kratší životnost a jsou mnohem méně komfortní pro život pacienta,“ sdělil Pavel Michálek, vedoucí lékař Kanylačního centra KARIM (Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny) VFN a 1. LF Praha s tím, že pacienti s oboustranným uzávěrem žil v horní části hrudníku jsou navíc ohroženi takzvaným syndromem horní duté žíly.

Jedná se o stav, kdy z hlavy a krku kvůli uzavřeným žilám špatně odtéká krev. Někteří lidé pak trpí trvalými otoky v oblasti krku a hlavy. „Pokud budeme novou metodu nabízet pacientům dříve, než se jim žíly uzavřou oboustranně, budou z toho profitovat i tímto způsobem,“ podotkl profesor Michálek.

Kromě dialyzovaných pacientů, kteří nemohou mít našitý dialyzační zkrat, mají dlouhodobě zavedené katetry i pacienti závislí na nitrožilním podávání výživy nebo onkologičtí pacienti s portkatetrem, kam je jim podávána protinádorová léčba.

Důležitou skupinou jsou i lidé potřebující kardiostimulátor. Elektrody kardiostimulátoru se zavádí přes žíly v podklíčku do srdce a elektrody stimulují srdeční sval.

„Pokud měli dosud pacienti uzavřené žíly nahoře, nebylo jim možné elektrody kardiostimulátoru implantovat klasickou punkcí zvenku dovnitř. A byli tak odkázáni na chirurgický zákrok. I těm tedy můžeme nyní nabídnout nový zákrok, který je méně invazivní a bez nutnosti velké operace,“ vysvětlil Jan Kaván.

Unikátní punkce centrální žíly a samotný nástroj není v Evropě novinkou. Americký výrobek je na evropském trhu již od roku 2016. V Česku je pojišťovnami schválený teprve od loňského roku. V současnosti nabízí nový zákrok s tímto nástrojem zatím pouze VFN.


Autor: Lucie Rychlá

Milostivé léto v Praze 2

Včera v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

Včera v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Včera v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

1. prosince 2021 v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

1. prosince 2021 v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

1. prosince 2021 v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

1. prosince 2021 v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Další články
Nahoru