Dnes Středa - skorojasno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 4°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Unikátní metoda pomůže pacientům závislým na dialýze, jako první ji provedli lékaři v Praze
Úplně první zákrok provedli lékaři u dvou chronicky dialyzovaných pacientů s trvalým žilním katetrem. Foto: VFN

Unikátní metoda pomůže pacientům závislým na dialýze, jako první ji provedli lékaři v Praze

Zlepšení kvality života a méně komplikací přináší takzvaná vnitřně-zevní punkce centrální žíly. Díky moderní technice a speciálnímu nástroji dokážou lékaři obnovit již uzavřený žilní přístup na krku pacientů, a předejít tak zavedení katetru do třísla nebo nepříjemným otokům hlavy. Unikátní metodu začali jako první v Česku provádět lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), a sice u pacientů závislých na dialýze.

Je možné ji uplatnit také u výživových katetrů, obyčejných žilních katetrů po operacích, portkatetrů u onkologicky nemocných nebo u pacientů vyžadujících kardiostimulátor.

Úplně první zákrok v Česku provedli lékaři z VFN u dvou chronicky dialyzovaných pacientů s trvalým žilním katetrem. „Šlo o ženu a muže, kteří měli uzavřenou žílu v nadklíčkové oblasti. Novým zařízením a technikou jsme jim dočasným žilním přístupem v třísle zavedli směrem do uzavřené žíly speciální nástroj, prorazili jsme uzávěr a vypíchli ven kovový vodič, pomocí kterého jsme mohli provést úplně nový přístup pro katetr. Pacienti tak mají opět katetr v místě pravého nadklíčku, což je pro ně mnohem komfortnější,“ přiblížil novou techniku Jan Kaván z Radiodiagnostické kliniky VFN a 1. LF UK.

Uzavření žil u pacientů s dlouhodobě zavedenými katetry je podle lékařů relativně běžné. Katetr je cizí těleso, které neustále žílu dráždí a ta může reagovat vznikem trombózy nebo zmnožením vaziva. Nakonec dojde k uzavření centrální žíly uvnitř hrudníku. Dosud nebylo možné obnovit průchodnost takto uzavřené žíly.

„Pacient je pak závislý na dalších žilních přístupech. V případě, že má uzavřenou žílu napravo, dáme mu katetr nalevo. Ten se však časem také uzavře a je nutné jej zavést do oblasti třísla. Přístupy do žil v tříslech mají ale více komplikací, kratší životnost a jsou mnohem méně komfortní pro život pacienta,“ sdělil Pavel Michálek, vedoucí lékař Kanylačního centra KARIM (Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny) VFN a 1. LF Praha s tím, že pacienti s oboustranným uzávěrem žil v horní části hrudníku jsou navíc ohroženi takzvaným syndromem horní duté žíly.

Jedná se o stav, kdy z hlavy a krku kvůli uzavřeným žilám špatně odtéká krev. Někteří lidé pak trpí trvalými otoky v oblasti krku a hlavy. „Pokud budeme novou metodu nabízet pacientům dříve, než se jim žíly uzavřou oboustranně, budou z toho profitovat i tímto způsobem,“ podotkl profesor Michálek.

Kromě dialyzovaných pacientů, kteří nemohou mít našitý dialyzační zkrat, mají dlouhodobě zavedené katetry i pacienti závislí na nitrožilním podávání výživy nebo onkologičtí pacienti s portkatetrem, kam je jim podávána protinádorová léčba.

Důležitou skupinou jsou i lidé potřebující kardiostimulátor. Elektrody kardiostimulátoru se zavádí přes žíly v podklíčku do srdce a elektrody stimulují srdeční sval.

„Pokud měli dosud pacienti uzavřené žíly nahoře, nebylo jim možné elektrody kardiostimulátoru implantovat klasickou punkcí zvenku dovnitř. A byli tak odkázáni na chirurgický zákrok. I těm tedy můžeme nyní nabídnout nový zákrok, který je méně invazivní a bez nutnosti velké operace,“ vysvětlil Jan Kaván.

Unikátní punkce centrální žíly a samotný nástroj není v Evropě novinkou. Americký výrobek je na evropském trhu již od roku 2016. V Česku je pojišťovnami schválený teprve od loňského roku. V současnosti nabízí nový zákrok s tímto nástrojem zatím pouze VFN.


Autor: Lucie Rychlá

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Dnes v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Dnes v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

Včera ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Provoz radnice Prahy 2 bez omezení

Včera v 10:53

Od úterý 20. dubna se Úřad městské části Praha 2 vrací do obvyklého provozu.

Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

18. dubna 2021 v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Další články
Nahoru