dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Unikátní letenský kolotoč z 19. století začne znovu fungovat
Kolotoč na Letné znovu ožije dětským křikem. Foto: Kateřina Uksová / NTM

Unikátní letenský kolotoč z 19. století začne znovu fungovat

Zhruba do dvou let by se na Letné mohl znovu roztočit původní kolotoč, který je nejstarším takovým exponátem na světě. Památku před deseti lety získalo Národní technické muzeum v Praze (NTM), které nyní shání peníze na opravu stavby a dvacítky koní, kteří jsou ve špatném stavu.

Kolotoč byl postaven v roce 1892 a až do 90. let 20. století sloužil k zábavě Pražanů. „Je malým zázrakem, že se na Letné unikátní kolotoč v původní podobě dochoval. Přál bych si, aby opět mohl sloužit všem obyvatelům Prahy jako vzpomínka na radostné dětství,“ řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Do současnosti se dochovala nejen dřevěná stavba, ale i koně, které mají na sobě pravou koňskou kůži. Oprava každého z dvacítky koní vyjde na 150 000 až 170 000 korun. Muzeum sehnalo i orchestrion, původní totiž někdo ukradl.

Na rekonstrukci stavby přispěje ministerstvo kultury částkou 4,5 milionu korun. Další pomoc dnes přislíbil magistrát a vedení Prahy 7. Z podnětu starosty Čižinského vznikla Iniciativa za brzké zprovoznění kolotoče na Letné. Lidé mohou na opravu kolotoče přispět prostřednictvím transparentního účtu 1079304750207/0100.


Další články
Nahoru