dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
15°C
zítra
Pátek - polojasno
17°C
pozítří
Sobota - oblacno
16°C
Unikátní internetovou encyklopedii má Praha 2, dozvíte se z ní zajímavosti o městské části
Ve vinném Sklepě Grébovka lze každý pátek vidět od 14 hodin výstavu, která svým pojetím doprovází internetovou Encyklopedii Prahy 2. Foto: archiv

Unikátní internetovou encyklopedii má Praha 2, dozvíte se z ní zajímavosti o městské části

O historii ulic a staveb, ale také o osobnostech, sochách a pamětních deskách spojených s druhou městskou částí, se můžete dozvědět z internetové Encyklopedie Prahy 2. Tento na pražské poměry ojedinělý projekt byl spuštěn loni na podzim a průběžně do něj přibývají nová hesla. Server Pražský patriot si povídal s Milanem Polákem, ředitelem nakladatelství a vydavatelství MILPO, které má na vzniku a rozvoji encyklopedie zásadní podíl.

Můžete představit čtenářům, kteří o něm třeba nikdy neslyšeli, projekt Encyklopedie Prahy 2?
Internetová Encyklopedie Prahy 2 – kulturně historické dědictví  – byla na webu městské části Praha 2 spuštěna v září 2018 a hned sklidila velké ohlasy u uživatelů. Je to dílo inspirované reáliemi Prahy 2 i zájmem obyvatel. Zájemci ji najdou na adrese https://encyklopedie.praha2.cz.

Jak tento nápad vznikl?
Duchovním otcem encyklopedie je radní Prahy 2 pro kulturu Jaroslav Šolc a já jsem velice rád, že jsme byli spolu s nakladatelstvím Foibos k účasti na tomto díle přizváni.

Co v současnosti zájemci v encyklopedii najdou a jak se bude dále rozvíjet?
Z více než osmi set hesel, které jsou v současnosti k dispozici, a jejichž počet každým dnem stoupá, se mohou čtenáři dozvědět o Praze 2 mnoho zajímavého. Témata se týkají ulic, pamětních desek, zajímavých staveb či soch až po významné osobnosti a události Prahy 2. Rozvíjí se spolupráce s Pamětí národa, připravujeme rozšíření o zeleň, zaniklé továrny a další zaniklé objekty. Plánů je mnoho.

Může se do tvorby encyklopedie zapojit i veřejnost?
Na stránkách encyklopedie je možno se vyjádřit jak k obsahu a jednotlivým odkazům.

Jak byste zhodnotil přístup radnice Prahy 2 ke vzniku a tvorbě encyklopedie?
Encyklopedie Prahy 2 – kulturně historické dědictví je projektem městské části Praha 2 a spolupráce je skvělá. Letos je to 25 let, co jsme vydali první knihu o Praze a za celou dobu jsme spolupracovali s mnoha městskými částmi. Spolupráce s radnicemi byla vždy výborná, ale musím se přiznat, že nyní je bezkonkurenčně nejlepší.

Sklep Grébovka se zapojil do propagace encyklopedie. Jakým způsobem?
Před lety jsme vydali knihu Grébovka – zelená perla Vinohrad a Havlíčkovy sady se staly naší srdeční záležitostí. Před dvěma lety jsme ve Sklepě Grébovka uspořádali výstavu nesoucí stejný název jako naše kniha Grébovka – zelená perla Vinohrad, která se těšila velkému zájmu návštěvníků sklípku. Vinohradník a vinař Pavel Bulánek nám ochotně půjčil prostory pro tuto komorní výstavu a doufáme, že expozice vzbudí zájem veřejnosti o projekt Encyklopedie Prahy 2 – kulturně historické dědictví.

Nakladatelství a vydavatelství MILPO uvedlo nedávno na trh knihu s názvem Náměstí Míru na Královských Vinohradech. Co v ní čtenáři najdou?
Náměstí Míru na Královských Vinohradech je naším 69. titulem v ediční řadě Knihy o Praze. Knížka zavede čtenáře do méně přístupných i důvěrně známých míst. Věnuje se architektuře, historii a v neposlední řadě i lidským osudům spjatých s touto lokalitou.

Je v plánu nějaká další kniha o hlavním městě?
Plánů je mnoho, ale v současnosti veškeré naše úsilí je napřeno k elektronické encyklopedii, aby v ní zájemci našli informace a ilustrace, které jinde zatím publikovány nebyly. A práce na ní se příliš neliší od knižní tvorby – od sepsání, výběru fotografií přes redakci a korektury. Jen grafická podoba je daná.

encykl-v-greb


Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

Včera v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Brian Freeman: Klikatá cesta

Včera v 09:28

Po úspěchu thrillerů Noční pták (2016) a Vnitřní hlas (2018) přichází Brian Freeman s třetí knihou série s detektivem Frostem Eastonem.

Letní kino v Lysolajích začne v červnu

Včera v 08:57

Letní kino nabídne od června šest filmů.

Praha 8 vybavila školy a školky teploměry, rukavicemi a dezinfekcí

Včera v 08:33

V souvislosti s uvolňováním epidemiologických opatření obnovila Praha 8 provoz svých mateřských škol a prvního stupně základních škol. Do tříd a učeben se vrátilo 62,9 procent předškoláků a 42,3 procent žáků prvního stupně. Od 11. května svou výuku již obnovilo 79,5 procent žáků devátých...

Hlavní město slavnostně otevře nové Centrum interaktivní výuky

Včera v 07:55

Dnes hlavní město netradičně otevře nově vybudované Centrum interaktivní výuky. Událost se uskuteční virtuálně od 10 hodin.

Romy Hausmannová: Milé dítě

26. května 2020 v 19:15

Thriller, který vymezuje hranice pochopitelného. Mnichovská policie hledá stopy po zmizelé Leně Beckové (23) z Mnichova Heidhausenu. V noci ze středy na čtvrtek byla studentka podle svědeckých výpovědí na párty v městské čtvrti Maxvorstadt asi do páté hodiny ranní. Při cestě domů ještě...

Další články
Nahoru