dnes
Pondělí - zatazeno
10°C
zítra
Úterý - oblacno
8°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
11°C
Unikátní internetovou encyklopedii má Praha 2, dozvíte se z ní zajímavosti o městské části
Ve vinném Sklepě Grébovka lze každý pátek vidět od 14 hodin výstavu, která svým pojetím doprovází internetovou Encyklopedii Prahy 2. Foto: archiv

Unikátní internetovou encyklopedii má Praha 2, dozvíte se z ní zajímavosti o městské části

O historii ulic a staveb, ale také o osobnostech, sochách a pamětních deskách spojených s druhou městskou částí, se můžete dozvědět z internetové Encyklopedie Prahy 2. Tento na pražské poměry ojedinělý projekt byl spuštěn loni na podzim a průběžně do něj přibývají nová hesla. Server Pražský patriot si povídal s Milanem Polákem, ředitelem nakladatelství a vydavatelství MILPO, které má na vzniku a rozvoji encyklopedie zásadní podíl.

Můžete představit čtenářům, kteří o něm třeba nikdy neslyšeli, projekt Encyklopedie Prahy 2?
Internetová Encyklopedie Prahy 2 – kulturně historické dědictví  – byla na webu městské části Praha 2 spuštěna v září 2018 a hned sklidila velké ohlasy u uživatelů. Je to dílo inspirované reáliemi Prahy 2 i zájmem obyvatel. Zájemci ji najdou na adrese https://encyklopedie.praha2.cz.

Jak tento nápad vznikl?
Duchovním otcem encyklopedie je radní Prahy 2 pro kulturu Jaroslav Šolc a já jsem velice rád, že jsme byli spolu s nakladatelstvím Foibos k účasti na tomto díle přizváni.

Co v současnosti zájemci v encyklopedii najdou a jak se bude dále rozvíjet?
Z více než osmi set hesel, které jsou v současnosti k dispozici, a jejichž počet každým dnem stoupá, se mohou čtenáři dozvědět o Praze 2 mnoho zajímavého. Témata se týkají ulic, pamětních desek, zajímavých staveb či soch až po významné osobnosti a události Prahy 2. Rozvíjí se spolupráce s Pamětí národa, připravujeme rozšíření o zeleň, zaniklé továrny a další zaniklé objekty. Plánů je mnoho.

Může se do tvorby encyklopedie zapojit i veřejnost?
Na stránkách encyklopedie je možno se vyjádřit jak k obsahu a jednotlivým odkazům.

Jak byste zhodnotil přístup radnice Prahy 2 ke vzniku a tvorbě encyklopedie?
Encyklopedie Prahy 2 – kulturně historické dědictví je projektem městské části Praha 2 a spolupráce je skvělá. Letos je to 25 let, co jsme vydali první knihu o Praze a za celou dobu jsme spolupracovali s mnoha městskými částmi. Spolupráce s radnicemi byla vždy výborná, ale musím se přiznat, že nyní je bezkonkurenčně nejlepší.

Sklep Grébovka se zapojil do propagace encyklopedie. Jakým způsobem?
Před lety jsme vydali knihu Grébovka – zelená perla Vinohrad a Havlíčkovy sady se staly naší srdeční záležitostí. Před dvěma lety jsme ve Sklepě Grébovka uspořádali výstavu nesoucí stejný název jako naše kniha Grébovka – zelená perla Vinohrad, která se těšila velkému zájmu návštěvníků sklípku. Vinohradník a vinař Pavel Bulánek nám ochotně půjčil prostory pro tuto komorní výstavu a doufáme, že expozice vzbudí zájem veřejnosti o projekt Encyklopedie Prahy 2 – kulturně historické dědictví.

Nakladatelství a vydavatelství MILPO uvedlo nedávno na trh knihu s názvem Náměstí Míru na Královských Vinohradech. Co v ní čtenáři najdou?
Náměstí Míru na Královských Vinohradech je naším 69. titulem v ediční řadě Knihy o Praze. Knížka zavede čtenáře do méně přístupných i důvěrně známých míst. Věnuje se architektuře, historii a v neposlední řadě i lidským osudům spjatých s touto lokalitou.

Je v plánu nějaká další kniha o hlavním městě?
Plánů je mnoho, ale v současnosti veškeré naše úsilí je napřeno k elektronické encyklopedii, aby v ní zájemci našli informace a ilustrace, které jinde zatím publikovány nebyly. A práce na ní se příliš neliší od knižní tvorby – od sepsání, výběru fotografií přes redakci a korektury. Jen grafická podoba je daná.

encykl-v-greb


Praha 8: Návraty Evy Stejskalové

Dnes v 09:41

Praha 8 zve od 18. listopadu do Galerie pod Palmovkou, do foyer Divadla pod Palmovkou na výstavu Evy Stejskalové. Absolventka ateliéru Malby doc. Aleše Ogouna na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni zde vystavuje do 4. ledna 2020.

Koncert na radnici: Virtuosní večer

Dnes v 08:26

Cyklus koncertů komorní hudby Prahy 9 pokračuje 28. listopadu od 19 hodin vystoupením Jiřího Vodičky – housle a Martina Kasíka – klavír.

Slavnostní večer k 90. výročí založení evangelického sboru

Dnes v 07:54

Praha 8 zve ve středu 20. listopadu v 18:30 až 20:30 hodin do kaple evangelického sboru na Slavnostní večer u příležitosti 90. výročí založení Libeňského evangelického sboru.

Praha 11: Veřejné setkání k rekonstrukci pochozí zóny Háje

Dnes v 07:13

Radnice Prahy 11 zve na veřejné setkání k budoucímu vývoji pochozí zóny Háje a přilehlých objektů v úterý 26. listopadu od 18 hodin v ZŠ Mendelova 550/2, Praha 11.

Dnes: Praha 6 zve na koncert. Vstup zdarma

Dnes v 07:00

Dnes, 18. listopadu, si můžete poslechnout koncert 30 let sametu v kostele Církve československé husitské. Komponovaným večerem bude provázet herec Petr Kostka, v jehož podání zazní projevy prvního prezidenta po pádu totality Václava Havla, které pronesl při příležitosti 17. listopadu v letech...

Pozvánka Prahy 2: Libor Šmoldas na Bastionu

Včera ve 12:28

V úterý 19. listopadu můžete na Bastionu slyšet Pozdrav z modrého pokoje Jaroslava Ježka. Začíná v 18 hodin.

Další články
Nahoru