dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce, přiznal kurátor
Dvoudenní mládě agamky písečné. Foto: Petr Velenský / Zoo Praha

Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce, přiznal kurátor

Pražské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit teplomilného ještěra trnorepa mezopotámského, kterého chová jako jediná zoo na světě. Dvanáct mláďat tohoto býložravého plaza z nedostupných oblastí Iráku a Íránu se vylíhlo před třemi týdny. Zoo v teráriu odchovala také vzácné agamky písečné, které obývají duny středoasijských pouští. ČTK to dnes sdělila mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Trnotep je mohutný zavalitý ještěr s kulatou hlavou a ocasem pokrytým špičatými šupinami, který dokáže žít i v prostředí s teplotou přesahující 50 stupňů Celsia. Mláďata samice Sáry a samce Adnana měří téměř deset centimetrů a váží 11 gramů. Samička Sára navíc v polovině května snesla další snůšku. „Dvojí rozmnožení v jednom roce, to je u trnorepů něco zcela nevídaného. Unikát, který není popsán ani v literatuře," řekl kurátor plazů v pražské zoo Petr Velenský.

V expozici Kattakum se rozmnožily vzácné agamky písečné, které obývají duny středoasijských pouští. Agamky vyžadují přesnou nápodobu svého přirozeného prostředí a dožívají se jen tří let. Rozmnožovat se přitom mohou pouze dva roky.

trnorep-mlade-foto-petr-velensky-620x348-nahled

Mládě trnorepa odchované v Praze

Chovatelé se tak po loňských povodních, kdy museli agamky vystěhovat z jejich terária, o chov obávali. „Vynechání jedné rozmnožovací sezony by mohlo být u takto krátkověkých živočichů fatální," podotkl Velenský.

Zoo však pro agamky vytvořila mimo terárium zvláštní písečnou dunu a chovatelé dohlíželi na jejich krmení. „Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce. Následně samička nakladla vejce, z nichž se vylíhla tři mláďata," popsal Velenský.

Následovaly ale dvě další snůšky a agamky písečné tak mají v pražské zoo podle kurátora plazů dobrou perspektivu do dalších let.

Vzácná pouštní mláďata jsou prozatím mimo expozice. Návštěvníci se však s nimi mohou setkat při komentovaných krmeních v Pavilonu velkých želv ve středu a v sobotu odpoledne.


Další články
Nahoru