Unie daňových poplatníků ČR: kontrolní hlášení nelze podat v souladu s českými právními předpisy
9. února 2016 14:23
Zákon o DPH pro tento účel požaduje, aby k podání došlo skrze tzv. elektronickou adresu podatelny. Podle obecné české právní úpravy, kterou má na starosti Ministerstvo vnitra, je ale elektronickou adresou podatelny již od prvopočátku zásadně e-mail. Tento způsob komunikace však již finanční správa opustila před mnoha lety. Novela zákona o DPH zavádějící kontrolní hlášení je tak legislativní zmetek, který neumožňuje svou aplikaci v praxi.
„Elektronická komunikace se všemi úřady je v českém právním řádu obecně upravena zákonem o archívnictví a spisové službě, přesněji navazující vyhláškou Ministerstva vnitra číslo 259/2012 Sb. V ní je jasně uvedeno, že za adresu elektronické podatelny se považuje adresa elektronické pošty, tedy e-mailová adresa,“ vysvětluje předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský. „To, že Ministerstvo financí při přípravě novely zákona o DPH nesprávně považovalo za adresu elektronické podatelny webové rozhraní na webu www.daneelektronicky.cz nebo datovou schránku, jen ukazuje, jak nekvalitně byla tato novela připravena,“ dodává.
Podle Unie daňových poplatníků je tedy novelizace zákona o DPH, která zavádí kontrolní hlášení, v praxi nerealizovatelná – jednoduše proto, že finanční úřady e-mailová podání dnes již nepřijímají. Ukazuje se tak chaotičnost českého právního řádu a skutečnost, že v tomto státě jedna ruka (Ministerstvo financí) neví, co dělá druhá (Ministerstvo vnitra). Je s podivem, že na tak zásadní závadu v legislativním procesu musí Ministerstvo financí upozornit nezávislý spolek.
Kdo je zakladatelem Unie daňových poplatníků
Unie daňových poplatníků, která vznikla v minulých dnech, je zapsaný spolek, jehož zakládající členové jsou profesionály v oboru daní a jejich správy.
„Daně považujeme za pilíř demokratického státu. Nemáme již ale dále trpělivost s tím, jak Česká republika jedná s daňovými poplatníky a především jakými metodami řeší svou vlastní neschopnost část daní vybírat. Česká republika se nesoustředí na zúžení prostoru pro daňové úniky, ale cílí převážně na vybírání daně tam, kde je to pro ni nejjednodušší. Navíc opatření, která přijímá, zbytečně zvyšují administrativní i jinou zátěž daňových poplatníků a zásadně narušují jejich soukromí,“ vysvětlil bezprostřední důvod založení Unie její předseda Ondřej Lichnovský.
„Protože kritické hlasy jednotlivců jsou dlouhodobě ignorovány, rozhodli jsme se hlasy spojit do Unie daňových poplatníků. Hodláme nadále aktivně a systematicky sledovat daňovou legislativu, analyzovat a komentovat judikaturu soudů v oblasti daní a aktivně poukazovat na případy porušování práv a zájmů daňových poplatníků orgány veřejné moci. Těch bohužel dle našich zjištění stále přibývá.“
Podrobnosti o Unii daňových poplatníků najdete na webu www.udpcr.cz.