Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Unie: Cestovní ruch v Praze čelí miliardovým ztrátám, je třeba situaci řešit
Během pandemie se z centra Prahy vytratili turisté. Foto: archiv

Unie: Cestovní ruch v Praze čelí miliardovým ztrátám, je třeba situaci řešit

Turismus v Praze čelí podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) miliardovým ztrátám, které dále narůstají. Opatření spojená s pandemií koronaviru přetrvávají. Bez rychlého a účinného řešení současného stavu lze brzy očekávat dramatický dopad na celou Českou republiku a její ekonomiku, uvedla unie a vyzvala pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k jednání. ČUCR o tom informovala v tiskové zprávě. Praha podle dřívějšího sdělení Asociace hotelů a restaurací ČR tvoří 60 procent cestovního ruchu v ČR.

Před vypuknutím pandemie koronaviru, v roce 2019, navštívilo hlavního město podle prezidenta ČUCR Viliama Siveka 8,4 milionu hostů. Z toho zhruba 6,8 milionu jich bylo ze zahraničí.

„V prvním pololetí letošního roku to bylo necelých 1,9 milionu hostů. Cizinců z toho bylo jen něco málo přes 286 000. Je zřejmé, že takový propad žene ke dnu celý český cestovní ruch," řekl.

Nutné je podle Siveka podpořit příjezdový cestovní ruch, který na rozdíl od ostatních zemí Evropské unie zůstal v ČR bez přímé podpory státu. Cestovní agentury zaměřené na příjezdový turismus podle Jiřiny Mašič z Asociace cestovních kanceláří vykázaly předloni roční obrat kolem šesti miliard korun a dalších šest miliard korun v tuzemsku jejich klienti utratili za ostatní turistické služby.

Nyní jsou podle ní druhý rok prakticky „na nule". Mašič předpokládá, že tento trend bude pokračovat nejméně do jara příštího roku.

Práci podle Miroslava Prokeše z Asociace průvodců ztratila více než třetina českých průvodců a v Praze roste počet průvodců cizinců s průkazem bez kvalifikace. Stejný průkaz přitom dostávají podle Jany Mecnerové ze Sdružení průvodců i kvalifikovaní pracovníci.

ČUCR také kritizuje usnesení Rady hlavního města k zákazu vjezdu autobusů do centra Prahy.

„Stávající změna vjezdů v Praze znamená třeba u kongresů to, že místo jednoho minibusu pro 24 osob plnícího ekologickou normu EURO6, který přiveze hosty z kongresového sálu, pojede minimálně šest osobních aut taxi. To přece nedává smysl," řekl Jiří Vlasák z Iniciativy pro záchranu zájezdové autobusové dopravy.

Unie je spolu s dalšími asociacemi podle svého viceprezidenta Jaromíra Poláška připravena zlepšit „ekosystém" cestovního ruchu v Praze, která je a vždy podle něj bude vstupní branou do ČR.

Přestože turismus před pandemií podle Poláška tvořil tři procenta hrubého domácího produktu ČR a do veřejných rozpočtů přinášel ročně kolem 125 miliard korun, zůstává i nadále na okraji zájmu všech politických stran. „A to je varující," dodal.


Autor: ČTK

Praha 12: Veřejnost připomínkuje Adaptační strategii

Dnes v 18:58

Aktuálně je finalizována Adaptační strategie, která bude městské části v následujících letech sloužit jako zásobník opatření snižujících dopady probíhající globální klimatické změny a která umožní čerpání dotací na realizaci těchto opatření. Městská část to uvedla na...

Praha 11: Duo Naboso v Cafe Terezie

Dnes ve 12:03

Ve středu 8. prosince se koná hudební večer v Cafe Terezie v Komunitní centrum Matky Terezy.

Praha 15 rozšířila místa sběru jedlých olejů a tuků

Dnes v 08:25

Začátkem prosince dochází k navýšení počtu sběrných nádob určených pro odkládání jedlých olejů a tuků z domácností v Praze 15.

Díky pražským policistům dostaly děti v Klokánku mikulášskou nadílku

Včera v 19:28

Policisté už po několikáté navštívili dětské centrum Klokánek v Hostivicích a v neděli předali dětem mikulášskou nadílku. Informovala o tom mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Se starostkou okolo vánoční Pětky

Včera v 16:25

Tradiční putování se starostkou Renátou Zajíčkovou okolo Pětky tentokrát s vánočním nádechem a s malým dárkem pro každého účastníka se koná v neděli 12. prosince ve 14 hodin.

Webinář: Jak ovlivnit svoji spotřebu a ušetřit za teplo z centrálního zdroje

4. prosince 2021 v 07:45

Odpovědi najdete na webináři Pražské teplárenské, který bude zaměřen na dálkové vytápění v Praze. Zjistíte, které z informací o dálkovém vytápění jsou mýtus a které skutečná fakta.

Praha 2 pomáhá prodejcům zrušených vánočních trhů

3. prosince 2021 v 07:08

Trhovci, kteří museli kvůli koronavirovým opatřením odstrojit stánky vánočních trhů na náměstí Míru, našli zastání u městské části Praha 2. Radnice od nich odkoupila téměř 300 balíčků s drobnými dárky, vínem, vánočním cukrovím, sušenkami a rukodělnými...

Nadační fond Dvojka srdcem pomáhá s energiemi lidem ve finanční tísni

1. prosince 2021 ve 22:19

Invalidní důchodkyni, která se kvůli novým zvýšeným zálohám na energie ocitla náhle v nouzi, pomohl Nadační fond Dvojka srdcem s jejich uhrazením. Praha 2 o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru