Dnes Neděle - polojasno 27°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Unie: Cestovní ruch v Praze čelí miliardovým ztrátám, je třeba situaci řešit
Během pandemie se z centra Prahy vytratili turisté. Foto: archiv

Unie: Cestovní ruch v Praze čelí miliardovým ztrátám, je třeba situaci řešit

Turismus v Praze čelí podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) miliardovým ztrátám, které dále narůstají. Opatření spojená s pandemií koronaviru přetrvávají. Bez rychlého a účinného řešení současného stavu lze brzy očekávat dramatický dopad na celou Českou republiku a její ekonomiku, uvedla unie a vyzvala pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k jednání. ČUCR o tom informovala v tiskové zprávě. Praha podle dřívějšího sdělení Asociace hotelů a restaurací ČR tvoří 60 procent cestovního ruchu v ČR.

Před vypuknutím pandemie koronaviru, v roce 2019, navštívilo hlavního město podle prezidenta ČUCR Viliama Siveka 8,4 milionu hostů. Z toho zhruba 6,8 milionu jich bylo ze zahraničí.

„V prvním pololetí letošního roku to bylo necelých 1,9 milionu hostů. Cizinců z toho bylo jen něco málo přes 286 000. Je zřejmé, že takový propad žene ke dnu celý český cestovní ruch," řekl.

Nutné je podle Siveka podpořit příjezdový cestovní ruch, který na rozdíl od ostatních zemí Evropské unie zůstal v ČR bez přímé podpory státu. Cestovní agentury zaměřené na příjezdový turismus podle Jiřiny Mašič z Asociace cestovních kanceláří vykázaly předloni roční obrat kolem šesti miliard korun a dalších šest miliard korun v tuzemsku jejich klienti utratili za ostatní turistické služby.

Nyní jsou podle ní druhý rok prakticky „na nule". Mašič předpokládá, že tento trend bude pokračovat nejméně do jara příštího roku.

Práci podle Miroslava Prokeše z Asociace průvodců ztratila více než třetina českých průvodců a v Praze roste počet průvodců cizinců s průkazem bez kvalifikace. Stejný průkaz přitom dostávají podle Jany Mecnerové ze Sdružení průvodců i kvalifikovaní pracovníci.

ČUCR také kritizuje usnesení Rady hlavního města k zákazu vjezdu autobusů do centra Prahy.

„Stávající změna vjezdů v Praze znamená třeba u kongresů to, že místo jednoho minibusu pro 24 osob plnícího ekologickou normu EURO6, který přiveze hosty z kongresového sálu, pojede minimálně šest osobních aut taxi. To přece nedává smysl," řekl Jiří Vlasák z Iniciativy pro záchranu zájezdové autobusové dopravy.

Unie je spolu s dalšími asociacemi podle svého viceprezidenta Jaromíra Poláška připravena zlepšit „ekosystém" cestovního ruchu v Praze, která je a vždy podle něj bude vstupní branou do ČR.

Přestože turismus před pandemií podle Poláška tvořil tři procenta hrubého domácího produktu ČR a do veřejných rozpočtů přinášel ročně kolem 125 miliard korun, zůstává i nadále na okraji zájmu všech politických stran. „A to je varující," dodal.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

Včera ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

10. srpna 2022 v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

10. srpna 2022 v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Další články
Nahoru