dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Únava, křeče, faldy, špatné vlasy, bolehlav, depka. Příznaky napoví, jaké vitaminy tělu chybí
Časté pocity únavy může navozovat nedostatek železa nebo vitaminu B1 v organismu. Ilustrační foto: sxc.hu

Únava, křeče, faldy, špatné vlasy, bolehlav, depka. Příznaky napoví, jaké vitaminy tělu chybí

Máte obličej samý bolák, lámou se vám nehty, padají vlasy a s pamětí jste na štíru? Tak pozor! Tělo může právě těmito signály hlásit, že zásoby vitaminů došly!

V ovzduší se to bacily jen hemží, sluníčka je poskrovnu. Není proto divu, že jsme bez energie a s náladou na bodu mrazu. Abychom nemarodili a nevlídné počasí ve zdraví přežili, je třeba si hlídat přísun vitaminů a minerálních látek. Jak ale poznáme, které tělu schází? Sledujte příznaky!

Horší zrak a průjem
Zdá se vám, že máte zhoršené vidění v noci, trpíte často průjmy a střevními problémy, nebo máte hrubou kůži posetou skvrnami? Může to být příznak nedostatku vitaminu A.

Únava a děravá paměť
Jste podráždění, unavení, nemáte chuť k jídlu a často zapomínáte? Pak tělu chybí vitamin B1 (thiamin).

Puchýře a koutky
Dělají se vám puchýře nebo koutky, jste citliví na světlo, olupuje se vám kůže kolem nosu, uší a na čele? Tak se může projevit nedostatek vitaminu B2 (riboflavin).

Tiky a křeče
Cítíte škubání ve svalech, křeče v končetinách, máte nízkou hladinu cukru v krvi, trpíte záněty kůže kolem očí, jste podráždění a chodíte často močit? Pak tělu chybí vitamin B6 (pyridoxin).

Bolest a mravenčení
Bolí vás nohy a ramena, cítíte mravenčení v končetinách, máte pomalé reflexy a potíže s chůzí? To je znamení, že organismus trpí nedostatkem vitaminu B12.

Špatné spaní a depka
Nespavost, únava, deprese, nevolnost, bolesti svalů, to jsou příznaky nedostatku vitaminu H (biotin).

Z nosu teče červená
Krvácí vám často z nosu nebo z dásní, snadno se odřete, pomalu se vám hojí rány a bolí vás klouby? Pak vám chybí vitamin C.

Křehké nehty a lupy
Třepí se vám nehty, máte lupy a suchou pleť? Pak tělo potřebuje dodat vitamin F.

Krev nejde stopnout
Špatně se vám zastavuje krev například při poranění? Špatná srážlivost krve je příznakem nedostatku vitaminu K.

Zuby v trapu
Podrážděnost, bolesti kloubů, kazivost zubů jsou známkou, že tělo trpí nedostatkem vápníku.

Faldy a zácpa
Nadváha, zpomalené reflexy, chlad v končetinách, špatná paměť nebo zácpa mohou mít příčinu v nedostatku jodu.

Motání hlavy
Omdlévání, motání hlavy, padání vlasů, bledost, malátnost, chudokrevnost, únava, zadýchávání se při chůzi do schodů, to vše jsou nepříjemné projevy nedostatku železa.

Závratě a zuřivost
Nevraživost, špatná nálada, pocit vnitřního napětí a sevřeného žaludku, závratě, bolest hlavy, brnění jazyka a konečků prstů, noční křeče v lýtkách. Tak se projevuje nedostatek hořčíku.

Celková vyhořelost
Časté infekce, vleklá léčba, únava, bílé skvrny na nehtech, neschopnost se soustředit jsou známky nedostatku zinku.


Autor: Jitka Janoušková

Saunia připravila vánoční akci, hodinovou masáž zdarma

Včera ve 12:47

Saunový svět Saunia připravil vánoční akci 2+1 zdarma na masáže v Saunii. Co to znamená? Pokud si pořídíte 2 poukazy na masáž v délce 60 minut, dostanete třetí poukaz na masáž v hodnotě 400 korun zdarma.

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru