dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Umožněte vyhlásit zóny bez Segway, přesvědčuje poslance Praha 1. Boj proti vozítkům nevzdává
Klasika z centra, chodec vs. Segway. Foto: Tiia Monto / Wikimedia Commons

Umožněte vyhlásit zóny bez Segway, přesvědčuje poslance Praha 1. Boj proti vozítkům nevzdává

Zatímco některé evropské země omezily nebo zcela zakázaly provoz vozítek Segway v místech, kde se pohybují chodci, v České republice s nimi lze jezdit i po chodnících. A můžete být třeba klidně opilí. Platná legislativa je totiž považuje za chodce. I když se zdálo, že připravovaná novela silničního zákona provoz vozítek zakáže, nakonec se tak nestalo. Segwaye by na chodnících měly, pokud bude novela přijata, jezdit maximálně rychlostí chůze. „Je to nehoráznost, aktuální krok vlády se staví proti chodcům, a jde na ruku minoritní skupině podnikatelů,“ rozčiluje se starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který proti neregulovanému provozu Segway dlouhodobě bojuje. Serveru Pražský patriot odpověděl na několik otázek.

Provoz vozítek Segway by měl být podle novely silničního zákona, kterou tento týden schválila vláda, povolen. Reagoval jste na to velmi impulzivně. Jaké máte pocity nyní?
Jsem stále rozhořčen a nikdo se mi nemůže divit. Čtyři roky jednáme s ministerstvem dopravy o zákazu vozítek, která působí obyvatelům centra i jeho návštěvníkům problémy, a když se zdá, že se nám to podaří, tak přijde taková ledová sprcha!

Zkuste stručně zopakovat, proč tak intenzivně proti Segway bojujete. Hlavně turistům, a není jich dle zájmu o jízdu na nich zrovna málo, umožňují vidět větší část centra Prahy než při chůzi…
Jak moc uvidíte Prahu, když se musíte prodírat na Segway mezi turisty, to je věc názoru. Já nemám nic proti vozítkům jako takovým. Do tak specifického místa, jako je pražské centrum, kde se na relativně malém prostoru pohybuje denně obrovské množství chodců, však nepatří.  

V čem vidíte hlavní úskalí toho, že je podle zákona považován segwayista za chodce?
Hlavně v tom, že může jezdit po chodníku. Absurditu tohoto stavu uvidí každý, kdo se půjde projít do centra Prahy. Na úzkých chodnících a zalidněných náměstích se mezi chodci proplétají vozítka a lidé před těmito těžkými prostředky musí uhýbat či uskakovat. Navíc se může člověk, než si stoupne na Segway, klidně napít alkoholu a nikdo ho nebude pokutovat. Je to přeci chodec. Nejen kvůli těmto faktům považuji provoz vozítek v centru Prahy za hazard se zdravím.

seqway2-475-nahled Není to přeci jen moc, považovat Segway v centru metropole za zdraví nebezpečnou činnost?
A proč by mělo být? Mám k dispozici údaje z Nemocnice na Františku, kterou zřizuje Praha 1. V poslední době zde ošetřily desítky zraněných lidí v souvislosti se Segway. Zhruba polovina z ošetřených byli lidé, kteří jeli na vozítku a další polovinu tvořili chodci, do nichž Segwaye narazily. A to jsou údaje jen z jedné nemocnice. Ještě stále chcete tvrdit, že se nic neděje?

Pojďme se vrátit k novele, kterou schválila vláda a poslala ji tak k projednání do Poslanecké sněmovny. Podle dokumentu mají mít obce možnost provoz vozítek regulovat značkou. To vám nestačí?
Ne, protože to je reálně neproveditelné. Jen na chodníky v Praze 1 bychom museli osadit přes 1700 značek! Sice bychom se zbavili Segway, ale zaplevelili bychom památkovou oblast UNESCO změtí pevných překážek.

V bezprostřední reakci na pondělní rozhodnutí vlády jste hovořil o možné korupci úředníků, kteří se zasadili o to, že ministerstvo dopravy ustoupilo od plošného zákazu. To jsou dost silná obvinění, nemyslíte?
Jak jinak si lze vysvětlit, že ministerstvo po několika letech, kdy s námi jedná a tváří se, že logické argumenty pro omezení provozu vozítek chápe, najednou otočí o 180 stupňů? Nechci jmenovat, ale vím o konkrétním úředníkovi, který úplně hoří pro Segway a neuvěřitelně silně je prosazuje.

Pokud by došlo k zákazu provozu vozítek v centru Prahy, podnikatelům v oboru by to zkazilo výnosný byznys. Nebojíte se, že by se pak tito lidé soudili se státem za změřené podnikání?
Vím, že tím lidé, kteří chtějí současný stav zachovat, straší. Ale je to nesmysl. Toto jsme slýchávali před pár lety, když se diskutovalo o omezení provozu vodních skútrů na českých řekách a rybnících. Zákaz se prosadil, na vodních plochách je klid, skútry se pohybují jen tam, kde to lidi neohrožuje. A nikdo se nesoudil.

Jaký bude váš další postup?
Určitě se Praha 1 nevzdá v boji za vytlačení vozítek z centra. Denně se setkávám s rezidenty a vidím, jaký to je pro ně problém. Budeme s kolegy za poslanci chodit a argumentovat, proč by měl být návrh novely, která jde do sněmovny, změněn. Pokud se to nepodaří, tak se budeme snažit dosáhnout alespoň toho, aby se v novele výslovně objevilo to, že samosprávy mohou vyhláškou stanovit celou zónu zákazu. V takovém případě by se mohlo zakázat provoz v zóně UNESCO a problém by byl vyřešen.

lomecky_1-nahled

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Pro to byste potřebovali součinnost s vedením Prahy. Vaše strana TOP 09 ale není jeho součástí. Jak s politickou reprezentací ohledně problémů kolem Segway vycházíte?
Je tam shoda, čehož si velmi vážím. Oceňuji a chválím paní primátorku, že nás v boji proti Segway podporuje. S paní Krnáčovou jsme se stoprocentně shodli, jsme tedy ve snaze vytlačit Segway z centra silnější. Nyní to už není čistě boj Prahy 1.

Věříte, že budete ve svém boji, i přes tento dílčí neúspěch, nakonec úspěšní?
Ano, beru to jako jednu ze zásadních věcí. Hernám a nevěstincům, které nám v centru také vadí, se můžete vyhnout. Ale Segway se nevyhnete, po chodnících musí chodit každý. Proto je tento nešvar ještě horší.
Další články
Nahoru